Jetë të rëndomta në VK. Kapitulli i parë-Lëmsh para portave të qiellit

https://llafe.wordpress.com/2017/12/27/1-lemsh-para-portave-te-qiellit/

1 Like

Tradheti . seks , aventure , spiunllek me shumice , dhimbje , hidherim , e denje per nje super film .
Rrofsh qe e ndave me ne.

Vk = vlora komunist city?

:grinning: jo jo varik ose varianti kohor :grin:

2 Likes

autori i tregimit duhet te jete nga Vlora dhe pershkruan Vloren ketu. ! -kjo kuptohet lehte nga disa ngjashmeri specifike si p,sh ‘‘lagja e evgjiterve ne lindje te qytetit’’, apo ‘‘shtepia e oficerave’’ qe gjendej ne krahun e djathte te oborrit te hotelturizmit (Adriatiku) . ose aranxhimi i dy emrave te shkollave te mesme te qytetit ; Halim Xhelo dhe Ali Demi, ne Xhelo Demi…
por edhe copezat e historive ‘‘imorale’’ te nomeklatures se kohes; me sekretar te pare dhe djalin e tij, apo kryetar i deges se brendshme qe me pas ja futen, drejtor shkollash, shiteset e dala deficit a suficit te ngatrruara me hetues te deges etj etj, jane copeza historish te verteta ! natyrisht pershkruar me stil te drejteperdrjte ala Bukovski apo sarkazme edhe ekzagjerimin e duhur, qe e lejon e drejta e autorit.

2 Likes

Edhe fidanishtja “e famshme” ( ku vitet e fundit te rregjimit mbillej kërp) ne veri te qytetit qe sherbente per "shetitje " piktoreske e te dashuruarve :grin:.

1 Like

e ku ka pas ndonje qytet qe nuk kan ndodh keto gjera? Eshte njesoj si te thuash: “mbi qytet kishte re shtellungore qe her pas here i merrte era ne drejtim te paditur”. Atehere eshte Vlora! :slightly_smiling_face:

shifeni mire shkrimin, po te gjeni shprehjen"t’qifja udhet!", atehere eshte Vlora, Vlora, me te lumte dora!

1 Like

-opo qe eshte Vlora e vertetuam kollaj, nuk ka nevoje per ‘’ a te qifja udhet’’… pastaj kush ta thote kete ; heroi kryesor Albani, qe nuk eshte vlonjat ? -jo , nuk shkon, nuk eshte e natyrshme ta thote nje tirans kete.
po thuaj , mos e ke shkruar ti kete tregim Tiku, se ngjan cik me stilin tend ?.:smiley: -do thuash ti , ‘‘po une nuk jam nga Vlora…’’ -nuk eshte e domosdoshme ne fakt… mund te kesh jetuar atje disa vite per arsye te ndryshme, aq sa per ta njohur disa karakteristika e ngjarje te ndryshme te qytetit.

p,s Albani i vertete dhe i ati i tij sekretar i pare i rrethit dmth shoku Qani, ishte shkodran

2 Likes

Belul, me ngjan vertet stili, apo ma thu per te me ngacmu?

po,te ngjan stili. une ve re dy gjera te ngjashme. - njohja e mire, ne imtesi e jetes , e (nder)shoqerise me mekanizmat e saj aso kohe, si dhe menyra e te shkruarit apo shprehurit. buron me info pambarim.

po mir po e lexoj atehere, sepse tani un kam arrit ne nje pike qe nuk lexoj dot as ato qe kam shkruar vete.

Ne fakt behet fjale per Vloren. Ngjarjet dhe personazhet jane trillim, i sajuar me lende te pare te marre nga realiteti. Ne roman jam perpjekur te hedh shijen e shpifur qe me ka lene periudha e komunizmit, te cilen e kam jetuar vetem 14 vite.
Per shkak te disa njohjeve qe kam patur me njerez qe notonin ne ato ambiente, historive qe kam degjuar nga personat dhe reflektimit per to ne nje kohe tjeter, jam perpjekur te jap nje vizatim ne vija te trasha te perjetimit te koheve te fundit te komunizmit prej te privilegjuarve te cilet, pikerisht se ishin te privilegjuar, kishin fatin t’a shihnin pamjen nga lart dhe t’a kuptonin ate ne nje drite shume te veshtire per njerezit e thjeshte.

Faleminderit qe ma keni begenisur. Ne vazhdim do te publikoj kapitujt e tjere.

3 Likes

**

Shyqyr o Zot, mendoi kur u paraqit për herë të parë në ndërtesën e shëmtuar ngjyrë mente në hyrjen veriore të qytetit. Nuk do të kem të bëj me fuksa bq që spiunojnë kushuririn për të përfituar një vend pune pa kazmë dhe lopatë.

**

kapitull i shkruar mjeshterisht dhe shume i bukur,edhe romani do jete pa dyshim i mire.Thnx per prurjen dhe suksese .

1 Like

Raqi, me pelqeu paraqitja me humor e nje periudhe shume te grizhde te jetes sone (tyre). Shume rokamboleske si nderthurje ngjarjesh por fundi fundit ashtu ka qene ajo kohe. Absurde.

1 Like

ndermarrje e deshtuar qe ne nisje, nuk mund te shkruash si duhet per nje gje qe e perbuz!

(e jo vetem te shkruash, por ne pergjithsi te trajtosh nje gje)

pse si te duket kjo kohe vlonjat? kjo kohe eshte akoma me keq ne kete drejtim, sepse eshte ngambrapabsurde pa shkuar 1 cantim pertej absurdit.

Ke te drejte Tiku. Nqs ne ate kohe thoje te verteta absurdi te fuste nen dhé, tani thua absurditete dhe lartesohesh si mesí . Ku jemi hiçgjekundi. Riciklojme veten ne kohe te ndryshme qashtu si Ouroboros-i.

1 Like

Inkuzitor! Mund te shkruash qe c’ke me te. Une perpiqem te jem objektiv, por mund te shkruash edhe pa qene i tille.
Fatkeqesisht po pate nje aftesi mesatare te te shijuarit, shija e shpifur nuk te ndahet ne asnje moment te dy koheve qe jetuam dhe jetojme.

Kurre nuk me harrohet ajo qe ka thene ai frankmasoni shqiptar, qe ka nje perbetim/komplot/konspiracion ndaj Shqiperise dhe politikanet shqiptare kane qene e jane pjese e ketij perbetimi/komploti/konspiracioni. Kete e them une, qe nuk jam frankmason, po i jap plotesisht avokat Ngjeles kur thote qe Amerika eshte me shqiptaret, ndersa politikanet shqiptare jane kunder Shqiperise. Vec te shikosh si ia kane qire nenen Shqiperise e si duan t’ia qine akoma, per te kuptuar se nuk jane aspak fjale ne ere. Ajo fjala e urte duhet bere: “Duaje atdhene si Amerika Shqiperine”.

1 Like

Po çne Raqi nga Vlora o Belul, Raqi eshte tēpkē pe Korçe.