Jetimet e Shqiperise

Po lexoja nje artikull per jetimet e Shqiperise ne vite dhe mesova disa detaje interesante por edhe te dhimbshme njekohesisht. Historite e ketyre njerzve jane sa te ngjajshme me njera tjetren aq edhe te trishta. Ne mos me te trishta se te trishtat.

2 Likes

jetim

@InkuizitoriMoth Tiku lexoje pak ne brendesi te fotos konsideraten per babain e popujve shokun Stolin

1 Like

Psalm 68:5 says, “Father of the fatherless and protector of widows, is God in his holy habitation.

Kam pa nje dokumentare te Beti Njuma (kjo edhe emrin,edhe mbiemrin e ka allasoj,meqe ra llafi) shume te bukur qe me ka prekur per Shpine e Femijes. Me ka ngel ne menje intervista e asaj drejtoreshes se Tiranes,nje grua shume e vjeter. Rrudhat ja kishin mbulu fytyren,me gropa ne faqet e fishkura qe theksoheshin mga mollzat e dala,por me nje drite qe rrezatonte miresi ne sy. - E haja dreken ne darke ne shtepi, - maj men qe thoshte zonja e moshuar - se as qe behej llaf te prekja ne gjellen e femijeve,dhe tundte gishtin tregues ne shenje mohimi me nje ritem te tille,sikur donte ta perzente at mendim te lige nga vetja. Dolen cantat e lekurs,shkova ju bleva te gjithe famijeve,ngjyre ndryshe per vajzat,ndryshe per djemte,tha zonja. Femijet e jetimores neper shkolla ishin te veshur e mbathur njelloj dhe me mire se femijet e tjere,gje qe e perforcoi dhe nje edukatore me re,kur tha se femijet e atij institucioni,ishin veshur e mbathur me mire se femiet e saj.
Kico Fotiadhi qe kishe qen nje nga femijet e jetimores ne vitet pas luftes,tha qe ne kohen kur vendin e kishte mbulua zia e bukes,ne hanim tre here ne dite. Po te njejten gje tha dhe dikush nga fshatrat e laberise - une ne shpine time, ne fshat - thoshte zotria, - me kaq buke misri, - dhe ne shpinen e njeres dore vuri dore tjeter si thike, - kaloja gjithe diten ne mal me bagtite,kurse aty haja tre vaftet.
Institucioni i Shpise se Femijes,nuk ishte nje qender ku femijet thjesht mbaheshin me buke ,tha Kico Fotiadhi,por nje vend i mireorganizuar me nje srategji te qarte,natyrisht sipas stilit rus,ku pergaditeshin qytetare.h

falemneres per vemendjen dhe kapjen, per pak momente mu duk vetja ne nivelin e t’Modhit Stolin :laughing:

Artisti i madh Kadri Roshi, do kujtohet gjithnje si i paperseritshem.

A nuk te behet nene e baba partia …mjere ata femije qe jane rritur neper jetimore …Ato mentalitetet te qelbura qe i linin vajzat shtazene dhe nuk i merrnin …shume detyroheshin ti linin ne befatrof …Kam pasur nje vajza ne klase qe e gjeti te emen …mesuese njeri i nderuar …qe kur i kishte shkuar ne shtepi per ta takuar …i kishte thene me fal ,me fal nuk mundem te jem nena jote …kam nje familje tjeter …dhe ajo vuante ,vuante shume …i mungonin tmeresisht prinderit …gje tjeter te te kene vdekur …por ti keshe gjalle…shume femije te jetimores ishin dhe me pasoja …Me fatlumet jane ata qe jane biresuar nga njerez te mire …

1 Like

po po pirdhni se lirohuni antikomuniste shtatzane qe ju ka lene i Modhi Stolin shtatzane dhe pa prinder, se tani keni 50% te familjeve te divorcuar ne vendet e zhvilluara mer jau, vende me kulture t’modhe mer jau, dmth 50% jane pa prinder, ose qe kane 3-4-5-6 prinder njekohesisht dhe 10-20-30 gjysemotra dhe gjysemvellezer kopile te paregjistruar ne gjendjen civile.

fate jeterash , pasoje mentalitetetesh e sistemesh kudo neper bote …
…nese mund te shtrish doren te ju ndihmosh , ndihmoju…por eshte e dhimbshme ti gjykosh e diskutosh .
p.s.
cfare patet ju tandemi i peshkut more hajuuuu , nuk mund te largohet njeriu as per hall se i dilni nga kontrolli e hajt …

populli me i zgjuar eshte ai qe metrizon lindjet. ky popull as shtohet dhe as pakesohet.

dhe eshte A ajo qe ne foto duket si O. eshte vetem çeshtje stili (fjale qe vjen nga ajo Shtylle, Stile = Shtylle, stulos ne gr, = Kollone)

Te varferit jane shqiptarë e shqiptare te vegjel .nuk eshte faji I tyre qe kane humbur familjen.
Exodus 22:22-24 “You shall not mistreat any widow or fatherless child. If you do mistreat them, and they cry out to me, I will surely hear their cry, and my wrath will burn, and I will kill you with the sword, and your wives shall become widows and your children fatherless.”

Psalm 82:3 “Give justice to the weak and the fatherless; maintain the right of the afflicted and the destitute.”
Isaiah 1:17 “Learn to do good; seek justice, correct oppression; bring justice to the fatherless, plead the widow’s cause.”
Because I delivered the poor who cried for help, and the fatherless who had none to help him” (Job 29:12)
James 1:27 “Religion that is pure and undefiled before God, the Father, is this: to visit orphans and widows in their affliction, and to keep oneself unstained from the world.”

ti shtyn portat e hapura, thone francezet. ajo qe thu ti eshte gje e ditur, mnjf.

C’te bej aq ma pret .ti na thua gjera qe si kemi degjuar ndonjehere . na larteson me nje llaf.

ja ta bej nje pyetje, ti ke nevoje sot per dashurine prinderore ?

na jep diçka kjo gje, qe nuk mund ta fitojme tjeter kund, apo vuajtja e jetimve vjen vetem nga fakti i krahasimit me te tjeret, qe kane familje ? dmth nuk eshte mundesa dashurise prinderore por thjesht mungesa e familjes, s’je si te tjeret, normalet. pra sikur familja mos ekzistonte, as vuatja e jetimve s’do te ekzistonte. kjo eshte çeshtja per te zgjidhur ne kete rast.

plus qe se ka keq njeri me lart qe thote, qe jeta moderne na ka bere sot te gjithve jetime. pa familje.

Jam dakort me ate qe thua nuk te behet nene apo babe partia. Ajo qe eshte me e dhimbshme ne keto histori eshte fakti qe sa pak jane biresuar nga familjet shqiptare. Ndoshta mentaliteti ( te futesh dobiçin ne shtepi) vazhdon akoma te jete shume paragjykues. Ketu ne Kanada kam hasur disa familje shqiptare qe jane kthyer ne shqp dhe kane biresuar femije nga jetimoret. Ne nje rast kishin bijesuar nje goce ne moshe diku te 8 vjec sepse askush ne shqp nuk donte ta bijesonte pse ishte e rritur dhe druanin se mos nuk krijonte lidhje te qendrueshme. I kishin ndryshuar teresisht jeten asaj vajze dhe i kishin dhene te gjitha mundesite te kishte nje jete te sukseshme.

2 Likes

Pa dyshim por bej edhe pa te .kur je femije po .psikologet thone qe femijeria eshte pjesa me e rendesishme e jetes .edhe cajupi thote;
…Me se rrojnë foshnjat çi rrit çiliminjtë
Dashuri e mëmës dhe përkëdhelitë…

1 Like

njeri qe njoh, adoptoi nje femije, vajze, duke kujtuar se gruaja e tij s’ben te femije. ajo i beri nje djale. ai ka dy tani. gruaja e tij ishte ne dileme t’ja thoshte asaj vajzes qe s’ishte femija e tyre. por ne e keshilluam mos t’ja thoshte fare.

bravo, pjesa e Çajupit i ve vulen asaj pyetjes qe me lindi mua.

Kusherira ime e pare kishte 3 femije dhe ka biresuar 1 tjeter …nuk ben dallim nga tre femijet e saj …jeton ne Shqiperi …duhesh te kesh shume bote dhe durim …e shpirte …Per çiftet qe nuk kane femije …pse nuk duhet te biresojne ? Nje veper te mire bejne si per femine dhe per vete …une durimin e kam me kafshet me vjen keq ta them por une preferoj te biresoj kafshe ,jo se kam gje me femijet …i dua …mund te shkoja te beja vullnetaren …por ta biresosh …duhet te jesh dhe me fat se si do te te dali …Bo ke probleme me femite e tu e mendo pastaj me te tjetrit …shume e dhimbshe eshte …kot nuk thone ‘‘jetimi i shkrete’’ …dhe ai jetim nuk ka asnje faj se lind nga prinder te pandergjegjshem …

fjala Orphelin = Orphanus (lat) = pa prinder. tek ne fjala Jetim = Jete. dmth qe te ka ngel vetem jeta. apo qe jeton vetem me jetu, s’ke detyrime te tjera morale, me ç’duket.

kjo shpjegon apo lidhet me ate qe thoshte Vlonjati me lart, mentaliteti “te fuses dobiçin ne shtepi”. mund te jete problematike kur jetimi meson qe s’jeton me prinderit e tij biollogjike, apo te vertete. t’i krijoje me shume traume sesa kur jeton ne jetimore. etj.

sidoqofte eshte komplekse kjo situate.