Jo(aquin)ker (“Joker” – film amerikan me regji të Todd Phillips)

1 Like

Shkurt, Arturi nuk ka ndonje mesazh politik per te transmetuar, dhe duke patur parasysh se kemi te bejme me nje film hollywoodian (kampionë per te keqtrajtuar filmat me mesazh politik), mua me pelqeu ky fakt.

hëm, hëm
(mu me pelqeu nje fakt tjeter ne kete rast)

skenari i filmit ishte mjaft i levdueshem, madje kish me teper sesa duhet.
nuk eshte cudi qe warner te hedh ndonje joker 2, vazhdimi.
Pjesa e spektaklit ne fund ishte mjaft kontemporane per sa i perket idese qe percon filmi; you have to put on a happy face dhe shoqerine e spektaklit.

Po te shohesh skenen e fundit fare-fare… , si zor

kjo ideja e vazhdimit me pershkroi andej nga fundi, ndoshta gjate skenes kur prindrit e bruce wayne …ne sy te tij.
po ndoshta dhe jo.
Si quhet ai filmi me de niro dhe corsese ku i pari luan rolin e atij komedianit. Per de niro zgjedhur si Reminishence.

ku Korriksja?

«The King of Comedie » (1983)

Ka plot qe e kane pare «Joker» si remake i tij

Po pikerisht ai, shoqeria e spektaklit, cinizmi i tij, jane elemente te huazuar prej atij filmi.
Duhet thene qe Joker pati goxha sukses ne shikueshmeri ne tirane, vijon ende te shfaqet. Nje publik ndoshta i mesuar ne te ri me serialin vizatimor batman, apo mjaft elemente te tjere sollen nje shikueshmeri mjaft te larte te nje brez pak me i ri, qe ndjek krzesisht kinemane ketu, duke patur parasysh dhe faktin qe nuk eshte filmi tipik komercial qe shfaqet ne kinemate tona rendom.

Hatà dhe ketu. Dhe do zgjase suksesi komercial sepse pa dyshim filmi do marre mbi 7-8 Oscar keshtu qe filmi do kete nje ‘jete te dyte’, si te thuash.
Shto qe ai bashkon disa lloj publiqesh : duke qene se mori «Luanin e Arte » në Venecia para nje muaji, publiku ‘intelektual’ doemos qe ka shkuar e do shkoje masivisht ta shohe.
Por dhe qeflinjte e Comics jane shume të entuziazmuar : nje koleg, i apasionuar pas Marvelleve & Co. me fliste me pasion se si ‘Joker’ na e respektoka historine autentike te Comics (muhabeti qe Joker eshte djali ilegjitim i bosit - nuk po jap shume detaje per te mos SPOILER filmin) etj etj. Mua me vinte me qesh se as me shkon ne mendje te mesoj se si na paskan qene hallet e Batmanëve dhe Jokerave te Comicsave po nejse
:joy:
Shkurt, jane bere bashke disa publiqe per kete film dhe Akademia e Oscar vdes fare-fare kur behet fjale per sukses komercial (dmth numer i larte shikuesish), kshu qe vuuuu Oscar ne shkurt

Ps : sic shkuaja dhe në review, me ka impressionuar shume Joaquin Phoenix. Por dhe nje here : jo per lojen e tij (ajo po e po), por per investimin e tij artistik : kam pershtypjen qe ne menyre te terthorte, ai ka ndikuar shume tek mizaskena e filmit. Dhe po te kemi parasysh qe ai ka punu me regjizore-autorë si James Gray ose Gus Van Sant apo Paul Thomas Anderson, pa dyshim qe Tod Philipps nuk ka pas qar mos me ja degju fjalen
:wink:

Korrikse me komikse ku je?

ti qesh po jane keto hallet e superheronjve qe i cojne njerzit ne kinema :grin:

Meqe me doli para :

E di. Ngela pa fjale me pasionin (energjine) qe harxhonte kolegu per te shpjeguar hallet skenaristike të Batmanit
:grinning:

1 Like

Korrik1234567890 IAmMyFilms

Un jam vepra ime, dhe s’kam si te kem gje tjeter si fuks, i cili s’ka vete dosje, sepse ja kerkon zanati te perpiloje dosjet e te tjereve - i Modhi :smiley:

faleminderit per review-ne si gjithnje

s’ka perse!

falemneres korriku po e pe kete video me bemen e ketij regjizori qe e mban Godardin per sharlatan (e quan me verte keshtu, them te verteten, nuk tallem):

me vrau veshin ky argument per Marvel movies dhe meqe flitet pak per to, ndalova e solla ketu.

Joker u pa, nje sy spektatori nga masa e gjere si puna ime do thosh film shqetesues.