Ju të persekutuar, ju… puthadorë të persekutorëve?!

Anri Bala

Çadra e lirisë apo çadra e “poshtërsisë”… sa më shumë e shoh, aq më shumë më krijon një ndjesi të frikshme thellë në ndërgjegjien time, sidomos kur mu shfaqën para syve një tufë pleqsh të thinjur e të rrudhosur, të lodhur e të mërzitur, me portrete në duar… të Musines e Vilsonit, të Avziut e Patër Antonit, pa asnjë motiv në atë vend.

Askund nuk pashë portretin e Lirakut, e të dhjetra të tjerëve, të persekutuar në këto vite të demokracisë së rrejshme, si provë revolte përballë persekutorëve të rinj. Jam shumë i ri, për ta njohur atë botë nga vijnë këta njerëz, por jam shumë i plakur për t’i këshilluar: “Mos i vrisni shokët, miqtë, vëllezërit, e bashkëvuajtësit, për së dyti, e për së treti…” o njerëz” të shpërfytyruar!

Nesër duhet të shkoni tek varret e atyre që i poshtëruat, që turpërisht bëtë sikur i nderuat në atë çadër si “toga e pushkatimit”. Nesër duhet të kërkoni falje tek varri i Lirakut dhe i Vilsonit. Të kërkoni ndjesë, duke u treguar të sinqertë, se çfarë donit ju në “çadrën për demokraci”, ku Vilsonin e përballët me djalin e xhelatit të tij, tashmë ish-deputet dhe djalin e ekzekutorit të tij?!

Si morët guximin të takonit dhe ti puthnit dorën e faqet deri në “kafshim”, ekzekutorit me djegie të Lirakut?! Përse? Çfarë ju ka bërë?! Ju dëmshpërbleu, ju rriti dinjitetin, ju shkolloi apo ju strehoi juve dhe brezat tuaj?! Asgjë! Vetëm se ju fyu dhe ju poshtëroi, ju shfrytëzoi deri në dhembje si tutor i paskrupullt që është.

Sa mirë do bënit, meqë jeni aq të përvuajtur dhe të bindur, të ngjiteshit nja tre kate më sipër dhe të kafshonit e puthnit Kryeministrin e “urryer”… nga çadra, që ju dha 7 këste dëmshpërblim nga lekët tona, të taksapaguesve shqiptarë, që nuk kanë bërë asnjë krim, por si ju, kanë provuar në kurriz të njëjtin sistem… diktaturën.

Por ju, nuk e falenderuat, sepse ju e urreni bamirësin dhe nderoni varrmihësin, jo se doni, por jeni të frikësuar deri në palcë nga burgu ku i’u kanë futur demokomunistët.

Ju nuk e bëtë, sepse kishit qoka për të bërë tek persekutori, për të përkujtuar sëbashku me të 27 shkurtin, rënien e sistemit diktatorial, që i’u dhuroi një diktator të ri prej vitesh, e ku më shumë u nderua persekutori, se sa të persekutuarit.

Bile më keq: Në demokracinë e tij të rrejshme, nuk i’u gjykoi, por ju dënoi, me djegie si inkuzicioni, ju, Lirakun e dhjetëra “lirak”, që presin vdekjen në kasolle e baraka, ndërsa familja e tij gëzon gjithë të mirat e kësaj bote.

Duhet të kërkoni falje publikisht, para shqiptarëve, që po i’u dëmëshpërblejnë për vujatjet dhe tmerrin që keni kaluar.

Më ngjallët neveri, kur i’u pashë se si “coptuat” për të puthur dhe përqafuar ekzekutorin tuaj të këtyre 25 viteve. Aq shumë e donit poshtërimin, sa desh e kafshuat nga dashuria, persekutorin?!

Mu dukët si të marrosur pas tij, sa që nuk besova se ishit vërtetë ju, të persekutuarit e vendit tim, që nuk i’u bëri të “përvuajtur shërbëtor” as regjimi më kriminal i komunizmit.

Kaq mall keni për persekutorët, që takoni krypersekutorin me aq dashuri, në protestën për… “drejtësi”?! A e dini përse janë ata njerëz aty?! Ju e dini por keni frikë ta thoni?!

Sepse duan që ushtarët e kryepersekutorit, që i’u burgosën, pushkatuan dhe varrosën, sa as kockat nuk i’u gjenden, të vazhdojnë të bëjnë “drejtësi”. Të gjithë persekutorët dhe ekzekutorët, janë sot gjykatës, duke bërë atë që dikur bënë me ju, të bekuar nga ai njeri që ka qenë, është dhe do të jetë varrmihësi i drejtësisë, deri kur ju, do dilni aty si klloun, për të mbrojtur ata, që duhet t’i varnit, e që kanë një jetë që bëjnë padrejtësi.

Ata gëzojnë, dënojnë, e fitojnë dhe as nuk e dinë se ju ekzistoni dhe keni ekzistuar. Ato me bekimin e faqeziut, që ju me vizitën tuaj, donit t’i zbardhnit faqen, tallen e i’u përqeshin prapa krahëve, sepse tani u dukeni si palaço cirku.

Ata janë zotër të këtij vendi dhe shesin e blejnë jetë njerëzish çdo ditë. Si nuk u vjen turp që një pjesë e juaj është bërë kaq e përvuajtur dhe e përulur, sa që nuk i’u pashë një herë të vetme të pështyni në surrat një nga vrasësit e të ardhmes tuaj?!

Ju, nuk besoj se jeni të persekutuar, ju jeni hibrid të shartuar kushedi se me çfarë, si puna e kryepersekutorit që eshtë komunisto-demokrat, e që ju do… duke i’u vrarë.

Falmë o Zot! Po thellë në shpirt, kur i’u shikoj ashtu, nuk ndjejë mëshirë për ju. Po i’u a them, se nësë demokracia ju ka katandisur kështu, sa të mos ju dhimben vuajtjet tuaja, më mirë të mos kishit dal nga qelitë e burgjeve komuniste dhe mos ta kishit arritur demotradhëtin. Vdekja kapak floriri, për atë që mbron nderin dhe krenarinë!

E nëse të persekutuarit janë ky model shërbëtorësh, atëherë publikisht deklaroj, se kush do që puthë dorën e persekutorit është i pa burrë. Ndaj duhet të ishte dënuar më shumë, sepse e ka merituar.

Falje dhe respekt, për ata të persekutuar, që kurrë nuk e ulën kurrizin për t’u bërë trampolinë për “kuplaran politike” edhe në ditët më të vështira dhe shkuan deri në vetëflijim, duke mos heshtur, për të mos i lejuar vetes, damkosjen që se meritojnë!

2 Likes

trecereku i te “burgosurve politike” jane denuar per vjedhje, perdhunime apo vrasje. Dhe sot maskohen me ate te te persekutuarit politik. Por sigurisht instikti i hajdutit dhe kriminelit i bashkon me saliun. Jane tre nje gjaku!

1 Like

Enverizmi eshte ulur kembekeyq ne Albanistan dhe ne PPU

1 Like

Paska gjet vend dhe ne peshk ky Sorristi i pacipe.

1 Like

…jo or kelysh i kuq jo…por ti nuk ke si ta dish qe 10 dite me parë ishte përvjetori i varjes se poetit martir dhe fatkeqësisht nuk pashe e dëgjova për ndonjë aktivitet kombëtar apo lokal ne nderim te tij dhe sakrificës se tij sublime përderisa kryeministër i vendit është i biri i një prej firmetareve te varjes se poetit martir , Nela me veprën , jetën dhe sakrificën sublime e tij i tregon botes atë mizori qe ka hequr ky komb e popull ne skllavërinë komuniste . Ai është shenja e Zotit për te mos mbuluar e fshehur dot atë batërdi që komunistët kanë bërë në Shqipëri ,megjithëse përpjekjet për ta fshehur ende vazhdojnë.

1 Like

poshte komunizmi, rrofte cadra e lirise

" …Sa mirë do bënit, meqë jeni aq të përvuajtur dhe të bindur, të ngjiteshit nja tre kate më sipër dhe të kafshonit e puthnit Kryeministrin e “urryer”… nga çadra, që ju dha 7 këste dëmshpërblim nga lekët tona, të taksapaguesve shqiptarë, që nuk kanë bërë asnjë krim, por si ju, kanë provuar në kurriz të njëjtin sistem… diktaturën…"

Mir shkrimi ishte mbushur me emocione negative dhe aspak llogjike, po ç’te shtyn te genjesh o Balosh. Ja une psh, vetem dy keste kam marre nga demshperblimi i plakut. Dhe ka njerez qe akoma nuk kane marre kestin e dyte. Shkrim i çoroditur.

3 Likes

Ketyre ish te persekutuarve u jep rendesi media kur nuk ka me cfare te merret apo PDja e PSja kur u duhet! E verteta eshte se nuk i plas njeriu per ta e per historite e tyre,u ben te merzitshem e mashtrojne e genjejne duke e ditur shume mire se po e bejne.Fakt eshte se keta me historite e tyre krijojne fare pak interes ne publik e aq me pak vota sjellin ne kampin ku fryhen kot. Njerzit jane akoma gjalle e nuk kane nevoje per Fevziun e historiane te tjere kapitaliste qe tu tregojne cfare kane jetuar!

1 Like

Hajt se i qep Trumpi keto komunistat, kushedi ku do i degdisi rendi i ri shoqeror. ketu i hoqen qafe, i nxorren ne rruge.

2 Likes

Ik mer pirdhu,

1 Like

fiks fare !

nuk vonoi…erdhi dita e shqiptareve

http://www.lapsi.al/lajme/2017/03/02/nj-i-d-rguar-i-partis-s-trump-n-adr-n-e-pd-ju-mb-shtesim#.WLiC2vJcDGg

ikmerpirdhu

Qenka cik si I barazlarguar ky miku. Edhe demokrat edhe republikan, si puna e shampove 2 ne 1.

Keta para '90 ishin viktima dhe te dhunuar , pas '90 e kane vete fajin per gjendjen. U perdorwn rendshem nga “demokratet 24karatsh gjakblu”.

kjo eshte arsyeja qe kjo kategori mbeshtetjen nga pd e gezon si grup.
Ne nje kohe qe eshte mire ajo te shqyrtohet on a case by case basis.

Bravo Enri, tani ulu e shkruj nji artikull tjeter per veteranet me kapele qe i vine verdalle mitingjeve te PS e LSI.

1 Like

Nje pyetje kisha une: keta te persekutuarit kane marre 7 keste secili apo te gjithe se bashku gjate ketyre 4 vjeteve ?

Sa i semure apo sa i pafytyre duhet te jesh, qe te quash persekutore ata, qe i liruan keta njerez nga burgu dhe te quash shpetimtare bijte e atyre, qe i futen ne ferr. Artikulli fund e krye nje mllef, i nderthurur me genjeshtra, si puna e ketyre 7 kesteve, qe na paskan marre dhe mbi te gjitha pameshirshem i godet perseri, per zgjedhjen e tyre ne krah te PD-se, qe edhe sikur te jete e gabuar me e pakta qe mund te besh, nese vertete te dhimbsen at ashtu sic pozohet, eshte ta respektosh dhe te heshtesh. Duket sikur e ka shkruar nje kalama qe e ka pasur te jatin spiun.

70-80% e te dënuarve( politikë),nuk janë për arsye ideologjike. shumica e tyre janë ish komunistë.,por edhe ordinerë,ndaj edhe pozicionimi i tyre me çetën e burrit të sllobodankës është normal. . ky djali i sorrosit nga franca, që maskohet me luftën ndaj korrupsionit,ndan të njëjtat pikpamje me çetën e salës për çështjen kombëtare dhe të ardhen e shqiptarëve në përgjithësi. por tani që përralla me integrim ka filluar të mos pijë ujë,palët ndodhen përballë një problemi real! çfarë ilaçesh ti japin popullit? çeta ,deri dje ithtare e flaktë e globalizmit,po kthen kokën nga trampi,megjithëse kombëtarizmi që pretendon trampi është i paqenë tek çeta e salës. kjo i bën automatikisht karagjozë,përveç hajdutërisë që nuk ka nevojë për fakte. nga ana tjetër rama si produkt sorrosi edhe ky,e ka kuptuar ,me sa duket ,më herët ,që përralla e integrimit mori fund. për këtë ka filluar ngadalë ngadalë ti shkelë njërin sy objektivave dhe qëndrimeve kombëtarë. ka filluar të ngrejë zërin ndaj grekëve ,serbëve e maqedodonëve. kjo i ka dhënë njëfarë rezultati,sepse pjesa e shëndoshë dhe jo inferiore e shqiptarëve e mirëpret këtë qëndrim,sido që jo me pikpamje socialiste. pra kemi një parti të quajtur të majtë që tenton një farë kombëtarizmi, pa u shkëputur plotësisht nga përbotizmi i sorrosit,dhe një çetë hajdutësh ,pa asnjë ideologji ,që vetquhet e djathtë,po shet fare lirë interesat kombëtare. duke qenë se nuk kanë asgjë për tu afruar shqiptarëve,vazhdojnë me retorikën boshe te komunizmit,te përndjekurve, dhe gjithë problematikës se 91-t. nuk dinë ku të kapen.