Ka Vdekur Qyteti!

Me kot kerkon mes pluhurit o dore e gjore
Qyteti ka vdekur , ka vdekur.
E fundmja oshetime u fashit ne zemer te navilios
Dhe bilbili ra nga antena ku pat kenduar para
Perendimit.
Mos hapni puse neper oborre.
Te gjallet s’kane me etje
Mos I prekni te vdekurit , te skuqurit , te mavijosurit , te buhaviturit.
Lerini ne truallin e shtepive te tyre.

Ka vdekur qyteti.
Ka vdekur.

( Salvador Kuazimodo ) Milano, Gusht 1943

1 Like

Duket si etyd per te renet e tragjedise se termetit qe ra ne 26 nentor. Qofte I Xhenetit shpirti I tyre. Amin !!!

vjersha e Shpëtim Pothuajsemënyrës ne origjinal:

And I sought for a man among them, that should make up the hedge, and stand in the gap before me for the land, that I should not destroy it: but I found none
Therefore have I poured out mine indignation upon them; I have consumed them with the fire of my wrath: their own way have I recompensed upon their heads, saith the Lord GOD.

1 Like

Stalker, Korrikse dhe kinofile te gjithe botes bashkohuni, ne vend qe te pirdhni vazhdimisht per te termetosurit, shifni ket filmo t’modh qe e ka bere regjizori me i modh ekzistues qe mendon se Godard eshte sharlatan:

Zeri qe komenton eshte i Herzogut, i gjithe personaliteti i tij, çfare ka ai me te mire, eshte ne tonalitetin e zerit te tij.

1 Like

Herzog na ka nderuar edhe me nje vizite ne atdheun tone:

Ju mund të flisni më shumë rreth fazës religjioze intensive që keni përjetuar?

Siç thashë më parë, në moshën katërmbëdhjetë vjeçare kam pësuar një krizë dramatike fetare dhe u konvertova në katolicizëm. Edhe pse nuk i përkas më Kishës Katolike, një jehonë e vagullt fetare vazhdon të ekzistojë në veprat e mia. Katërmbëdhjetë vjeç fillova të udhëtoja në këmbë. Dëshiroja të arrija në Shqipëri, një vend misterioz, për kohën krejt i mbyllur për pjesën tjetër të botës; por më ishte e ndaluar. Kështu që mbërrita në Adriatik dhe më pas ecja gjithmonë pranë kufirit midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë. I rrija pesëdhjetë metra larg, më së shumti. Sidoqoftë, nuk guxova të hyja në Shqipëri. Kjo ishte braktisja ime e parë e jetës shtëpiake.
Werner Herzog - Incontri alla fine del mondo, faqe 27.

Të falemnderit me zemër InkuizitoriMoth për këtë film të realitetit.

Njoh një çift të moshuar në Tiranë. Burri është i paralizuar. Kur ra tërmet, gruaja nuk u tund nga shtëpia. Dhe vendosi që nuk do tundej sido që të ishte. I ruan Zoti deri tani.

1 Like

Te gjithe that’ fjale me vend dhe te verteta. Ma mbushet zemren , ma bet’ mal.

Ata kane ruajtur veten duke mbetur te patundur ne lidhjen midis tyre. Edhe sikur t’ju bien tullat ne kaptine, mbeten me te gjalle se ata qe braktisin tjetrin, dmth qe braktisen.
Ata qe braktisin, braktisen me gjithesoj, jane te vdekur me gjithesejt - i Modhi :smiley:

1 Like

Zoti Herzog, çfar është frika për ju?

Nuk e di. Nuk ekziston në fjalorin tim.

me fjale te tjera:

batalli modh fort se paskerka vdek qyteti, eshte gjall e shnosh katuni!

Eh sa qytete te vdekura Ka sot aktualisht ne Shqiperine. Tone te Dashur ! Duke filluar qe nga Cerriku I’m I Vyer…

Pyetja e vertete shtrohet jo per vdekjen e iks apo ypsilon qyteti, por per vdekjen e Qytetit si koncept. Dmth pyetja eshte:

a ka vdek Qyteterimi?

ose pak me specifikisht:

a ka vdek Perendimi?

pra shprehja e mesiperme ne kete kontest thuhet pak me nryshe:

batalli modh fort se paskerka vdek Qytetrimi, eshte gjall e shnosh Katunrimi!

Sipas Aristotle pa polis nuk ka qyteterim.termi Njeriu eshte kafshe politike I shpikur nga Aristotle qe keq interpretohet sot do te thote kafshe urbane (I lindur per te jetuar ne qytet)

alba, Kaini eshte themelues i qytetit, sepse qyteti dhe qytetrimi eshte i themeluar mbi krimin e pare te vellavrasjes:

Because Cain murders his brother, God bans him from the soil, making him a wanderer on the earth, and God puts a mark on him, a sign to protect him from suffering what he made Abel suffer. Then Cain builds the first city, and so civilization begins. The story of Genesis 4 tells us, in effect, that the sign of Cain is the sign of civilization.

Cain’s city is founded on violence, the violence of Cain’s assault on his brother, and it is maintained by violence, the violence of revenge and threatened revenge. It is a city of justice, but it is a city of violent justice, peace established by means of violence countered against violence.

pra qyteti ka vdekur sepse eshte vetevrare, nuk eshte se e kane vra siç vjersheron Shpetim Pothuajsemenyra.

Rome was found on the act of fratricide by Romulus. After his brother Remus mocked and climbed his wall, Romulus killed him and said, “so shall it be henceforth with every one wholeaps over my walls.”Romulus killed his brother for the reputation of his city. By stabbing his own blood brother for his city, it demonstrates that brotherhood goes beyond kinship, but not before land and pride for their city. This set a foundation of principles for the Roman military and defense.

https://www.coursehero.com/file/p6egrs6/Rome-was-found-on-the-act-of-fratricide-by-Romulus-After-his-brother-Remus/

@Alba2265 eshte nje shprehje e forte qe e kom pa ne nje film, por nuk me kujtohet çer filmi:

Kur miti ndeshet me historine, eshte miti qe fiton.

Duhet me pyt Stalker çer filmi osht, se ai i di mire kto punet e filmave.

Mitet pavaresisht se jane shumica kallp jane ato qe mbajne shoqerine njerezore .

Miti i demokracise:

Opozitare, por vellezer!