Kadare i shkruan Ambasadores Vlahutin

Pas shkrimit të Kastriot Myfarajt në të cilin ai thotë se çdo shqiptar mund ta vrasë ambasadoren e Bashkimit Europian në Tiranë (si një akt anti-terrori).Myfaraj e sulmon amabsadoren Vlahutin me fyerje të rënda, ç’ka ka çuar që shkrimtari Ismail Kadare të shkruajë një letër të cilën ia drejton zonjës Vlahutin publikisht.

E nderuara Zonjë,

Më lejoni t’ju drejtohem me këtë letër krejtësisht personale, për tronditjen që më shkaktoi sot fyerja e paskrupullt që u bë publikisht kundër jush në shtypin shqiptar.

Nuk është fjala për të sqaruar këtu se ç’është fyerja e një njeriu jo normal dhe se sa pak lidhje ka ajo me një popull e një shoqëri të tërë. Megjithatë ajo fyerje u botua nga shtypi i vendit tim, kështu që në një mënyrë ose një tjetër na vuri para përgjegjësisë të gjithëve.

Ndonëse shkrimtar i njohur, nuk marr përsipër të përgjigjem për ato çka mund të ndodhin në këtë vend, për mirë apo për keq. Do të doja thjesht të ndaja me ju pikëllimin që mund të ndiejë njeriu, i cili, në vendin ku vjen të ndihmojë për kapërcimin e brengave, ndeshet me një mosmirënjohje të tillë.

E dashur Romana Vlahutin, do të isha gati t’ju kërkoja ndjesë në gjunjë, për t’ju siguruar se mirënjohja për ju është e do të jetë e pacënueshme.

Ismail Kadare

Paris, 10 maj 2017

Letra e shkrimtarit vjen si reagim pas shkrimit të Kastriot Myfarajt, i cili ndër shumë akuza dhe shpjegime konsipirative sulmonte ambasadoren si pjesë e një plani kundër Shqipërisë. Ambasadorja Vlahutin ka qënë shumë e kritikuar dhe e sulmuar këto kohë edhe nga politka shqiptare. PD i ka shprehur vazhdimisht pakënaqësitë e saj me ambasadoren europiane e cila, bashkë me amerikanët, ka qënë shumë e angazhuar për realzimin e suksesshëm të Reformës në Drejtësi. Myftaraj është një personazh i njohur në mediat shqiptare, për teoritë e tij të paprovueshme, shumica dërrmuese e të cilave konsiderohen nga shumë si gjepura. Por fjalia përmbyllëse e shkrimit ka përbërë interes për antiterrorin.

Kështu që çdo shqiptar që do atdheun e vet mund ta vrasë Romanën dhe ky do të ishte një akt antiterrorist, jo terrorist. Në këtë histori ka vetëm një terroriste që është Kurva e Pantovçakut, e cila e mbetur pa tutor punon për llogari të Beogradit./Kastriot Myftaraj

Ndalimi i Myftarajt sot është pritur me reagime të “vendosjes së një diktature” dhe shqetësime për lirinë e fjalës në Facebook, ndërsa të tjerë e kanë konsideruar shprehjen e Myfarajt një thirrje për vrasje, e dënueshme sipas ligjit.

Në rrjetet sociale më militantët shkojnë përtej imagjinatës tonë, me fyerje brutale dhe të organizuar publike ndaj përfaqësueses së BE në Shqipëri, Zonjës Romana Vlahutin. A ka një shpejgim për këtë sjellje apo këto fjalë? A mund ta përfytyronim një apo dy vjet më parë se do i drejtoheshim kështu zonjës që përfaqëson Europën?

Mosmirenjohja eshte ne DNA e shqiptarit.

Ta çojne ne Riedukim

1 Like

Isamail kadare eshte spiun!
Kadare ka pas dashnore nje ruse qe ishte sekretare e rinise komuniste te fakultetit te letersise!
Kadare eshte shkrimtari ( lejohet te jesh vetem mjek) i bllokut.
Kadare ka shkruar vepra te tera per ti bere lavde sociallizmes!
… vazhdon…

Mundet, por ai i ka dhene emer te mire Shqiperise sa 3 milion te tjere te marre se bashku.

Ore djema, mos ka filluar vere e nxehte aty ne Shqiperi, qe po çmenden te gjithe.

Vetingu do të votohet me 90% nga parlamenti i ri i 18 qershorit dhe Zeni bashke me baben e vet do te kthehen në vrimat respektive të plakave të tyre prej nga kanë dale.
Keni për të parë

1 Like

ja kane heq veprat nga dyqanet ketej, se nuk i shiten me.

Sapo e lexova ate cfare shkruan Ismaili dhe as nuk i ka shkuar nder mend te flase edhe ne emrin tend or kastravec. Ka folur vetem ne emrin e vet. plasi syte dhe lexoje edhe njehere.

te lexonte ai ashtu si thua ti do ishin ndryshe punet sot

pse i ben leter atehere tjetres ? kadareja per shqiptaret i shkruan dhe veprat jo me letrat personale. bile prandaj s’ja japin dhe noblin se eshte shkrimtar propagandist. i ben reklame shqiptarve, qe bie ne sy per keq. shkrimtari i madh ka veshtrim kritik ndaj botes qe e rrethon dhe njeriut, kjo se pengon te jete patriot dhe ta doje popullin e tij. Dostojevski kriminel i nxirte ruset dhe ishte njekohesisht nacionalisti me i madh rus.
ndersa kadareja eshte journaliste nuk eshte shkrimtar. i trumpeton perendimit, shqiptaret i nxjerr sikur te kene lind ne paris te gjithe. pranej i bie ne gju dhe tjetres, se mos kushedi sa keq do mendoje ajo per shqiptaret. pse me nje leter si kjo ndryshohet mendimi i saj per shqiptaret ?

kadareja e di qe nuk do ta kujtoje njeri per veprat, dhe perpiqet qe ta kujtojne per patriotizmin. behet fjale per shqiptaret jo te tjeret. per te tjeret qe jane komerciale, nuk eshte me as ne dyqan, se nuk te mban me kush po nuk shite ne rraft se i ze vendin dikujt tjeter.

Mos ja qani hallin Kadarese se e ka siguruar jeten dhe emrin e mire kudo ne bote. Ajo qe s’kupton dot ti dhe te tjeret cadriste eshte se sulmi ndaj ambasodoreve nuk merret ne rrafshin personal por sulmohet institucioni qe personi perfaqeson. Te dalesh sot e te bertasesh se do ti vrasim ambasadoret e BE… eshte lajthitje qe nuk po ndoth as ne Maqedoni ku vihet ne loje ekzistenca e shtetit e jo me te perdoret thjesht si parrule politike.

nuk eshte burreri ajo e kastriot myftarajt, por nuk habitem pasi pucranjozi njifet boterisht si mercenar mediatik me pagese, me shume mundesi e ka pagu sala berish, po ben cmos.
Nga ana tjeter nese ka ndonje vend te cilin duhet ta kemi aleat ne ballkan eshte kroacia, por pse jo edhe bullgaria e bosnja, per tiu kundervene me diplomaci serbeve ne rajon, dhe ky sulm bie ndesh me ineteresat e shqiperise pra , eshte i paguar, noshta udbash

po kush more po e rrun se bertet nje psikopat gazetar ? ku ka vend te botes pastaj qe te kete dite nate ne TV vetem ambasadoret e huaj dhe ata te europes duke u bere moral ? diçka e tille eshte mese normale t’ja heqe gjykimin e shendoshe nje te dobti si ai gazetari.
kush e çan rroçken per ambasadoret ne nje shtet me peshe ? vetem ne republikat bananiere u japin atyre pushtet. kjo tregon vetem qe veveria shqiptare eshte komplet e shitur. eshte qeveri kuislinge. dhe normal po ta mendosh se jeton me borxhe.
diten qe d’jo t’ju vejne ti paguani borxhet e sotme, do ta degjojme dhe kengen qe do te kendoni atehere ju qe jetoni atje. do te therisni ndoshta me keq se ky gazetari sot.

normalisht nga mbiemri ajo duket si vllahe. dmth qe e kemi Vlla.

Ky koketinari s’ka lan njeri pa shjajt,Kadarene perfshire . Nje nga me te atakumit ka qan edhe Fevziu,por Fevzo misericordioso i doli ne mbrojtje me nje shkrim sot.

Nqs nuk ka folur ne emrin tim, padrejtesisht do te thoja, atehere me logjiken tende, mor garip i “integruar ne familjen e perbashket europiane”, i bie qe Kadare po i kerkon falje per nje gje qe ka lidhje me ata te dy? Nuk me duket ky rasti, falja ka lidhje me shkrimin e Myftarajt, apo jo?

Pavaresisht se Kac Myftaraj ne shume raste ka fut kot,Jugosllavia e re po krijohet.
Ne te do te jene Serbia,BH,FYROM,Kosova,Mali i Zi dhe Shqiperia.
Ne si shqiptare nuk duhet te pranojme te hyjme ne nje Union te tille.

Kadareja perfundimisht po tregon se ka qene dhe mbetet nje obortar hemafrodit i komunisteve i keqperdorur ne te gjitha kohet.Pas sulmit ndaj Lubonjes kjo leter e porosirur politike duket si nje tjeter sherbim i ulet ndaj padronit te radhes komunist. E paharuar do mbet dhimbja e tij kur e drodhi Dulla;

Kur vdiq Enver Hoxha në vitin 1985, Kadareja i dërgoi gazetës franceze Le Monde një letër proteste për çfarë kishte botuar ajo me rastin e vdekjes së diktatorit ku, mes të tjerash, i shkruante: “Emri i Enver Hoxhës është i lidhur pazgjidhshmërisht me themelet, me historinë dhe me ndërtimin e Shqipërisë së re. Ja çfarë e përcakton madhështinë e figurës së tij, dhe, për pasojë, se sa i madh është hidhërimi.”

Rexhep Qosja, Ismail Kadare and Co jane komuniste, jane te pavlere. Per cadreistet njerez me merita jane Kastriot Myftaraj dhe Eduart Ndocaj se ju bashkuan njerezve qe rrine pas prapanices se Sales. Batak fare. Kadareja eshte figura me e larte shqiptare momentalisht qe respektohet nderkombetarisht per penen dhe mendjen. Dalin vemjet dumbabiste dhe ofendijne trurin e kombit.