Kafenete dhe Shqiptaret

Dashuria e Shqiptareve dhe kafeneve nuk eshte mit por nje mallkim qe na ndjek qe nga shteti i pare Shqiptar i Mbretit Zog a me heret.

1 Like

Eh, njerzimi nuk gje rehat asiher duke u rrotulluar si i semuri ne shtrat, here tregon nje fele, here tjetren fele. Ne kete menyre brima s’duket asiher:

Në një intervistë për ‘L’Express’ franceze, shkrimtari i njohur shqiptar me famë botërore Ismail Kadare tregon për mendimin dhe idetë e lira, që prodhohen në kafene dhe që lidhen me librin e tij. Shembuj nga historia dhe aktualiteti, Kadare ndanë rrëfime për kafenenë si një nga ‘institucionet’ ku qarkullon mendimi i lirë, kritika dhe idetë përparimtare. Por më i veçanti është tregimi se si Enver Hoxha, i urrente dhe i shkatërroi kafenetë nëpër Shqipëri, pikërisht për këto arsye.
Më poshtë lexoni intervistën e shqipëruar nga Gazeta Merto.

Gazetari:
Libri juaj i ri është një rapsodi mbi lavdinë e qytetërimit të kafeneve. A ka një lidhje midis kafeneve dhe vitalitetit të letërsisë? A është kjo afri një nga veçantitë e Europës?

Kadare:
Natyrisht, dhe komunistët e dinin. Nga buron edhe armiqësia e tyre e vazhdueshme për këtë aspekt, tashmë të vjetër, për identitetin e kontinentit të vjetër. Stalinistët dhe idhtarët e tyre i kanë urryer instinktivisht të gjitha vendet që lidheshin me shkëmbimin e lirë të ideve. Kanë tmerr nga “përzierja” e opinionit publik.
Vendlindja ime, e cila ishte një joshje mesjetare, u quajt Gjirokastër. Popullsia ishte shumë armiqësore ndaj komunizmit dhe frekuentimi i kafeneve ishte shumë i përhapur.
Për mua dhe shokët e mi në klasën tonë të shkollës së mesme – duhet të kemi qenë 12 apo 13-vjeçarë – një nga shenjat më të dukshme të lirisë ishte të kishe mundësi të shkoje në kafene. Më kujtohet gjithashtu Tirana e fëmijërisë dhe rinisë sime, e cila ishte mjaft “snobe”. Atje gjeje kafene me emra të huazuar nga qytete të mëdhenj të Europës, si Flora, Bella Venezia etj. Ky lulëzim e indinjoi thellësisht regjimin komunist, i cili u instalua në vitin 1945. Një nga obsesionet më konstante të Enver Hoxhës [lider i diktaturës shqiptare në mes të 1944 dhe 1985] ishte të mbyste këtë jetë kafenesh.
Me rënien e Murit të Berlinit, shqiptarët psherëtinë të çliruar dhe iu kthyen me gëzim kafeneve :joy:. Është logjike, që tek e fundit: kur sundon një ideologji e hekurt, nuk ka më vend për lojën e lirë të mendimeve.

Gazetari:
Në nëntor 2015, në Paris, terroristët e ISIS shënjestruan tarracat e kafeneve. Çfarë domethënieje zbuloni ju në këtë gjest? Bëhet fjalë për një atentat të ndërgjegjshëm ndaj më së mirës së qytetërimit tonë?:joy: (Na lebetitet fare!)

Kadare:
Të ndërgjegjshëm, nuk e di. Por sulmet në Paris kanë treguar se ajo që të gjithë e mendonim të pamundur, u bë e mundur. Dhe kjo është e tmerrshme. Terroristët pa dyshim që kanë synuar thelbin e Europës. :grinning:

Thelbi i Evropes qeka kafeneja :rofl:, ndersa thelbi i Amerikes eshte perbuzja e kafenese :rofl:
Gjeni ore brimen nderkontinentale se paku, aty eshte thelbi, midis dy felesh! Trekonshi i Bermudes eshte thelbi!

1 Like

Kafeneja eshte vend socializmi. Jemi rob te dashur

Na habite edhe ti me ket paradigmen dy felore sepse i bi qe Evropi eshte e djathte kurse Enver Hoxha me Ameriken thele majte. Kije mendien ne mesim sepse mund ta kishe kapur tek fjalet me siper. Kafenete jane para-ideologjike, dhe Shqiptaret kane pasur kontribut ne prurjen e kafese ne europe:

Ja si deshmon ambasadori Withers dashurine e Shqiptareve dhe Kafenete:
http://www.njekomb.com/?p=68400
Por komandandi gjerman mendonte ndryshe 70 vjet me pare:

Por akoma me pare ne 1933 Mithat Frasheri i konsideronte kafenete cerdhe dembelizmi te rinise , e si i majte qe ishte kerkonte ti kufizonte me ligj:
http://konica.al/2017/12/dekreti-vitit-33-qe-ndalonte-te-rinjte-te-futeshin-ne-kafene-dhe-nje-debat-historik-per-ato-qe-mithat-frasheri-cilesonte-si-fole-demoralizimi/

E shikon qe thela e majte dhe e djathte nuk na ndihmojne ne ket rast?

kafenete jane para-ideologjike, por shqiptaret jane ngambrapaideologe si evropiant dhe amerimkont e lebetit.

Jom un presori dyfelor, kshu kije ti mendjen ne mesim.

Po ta kishe pas menjen ne mesim, atehere do te kishe kuptu qe ne epoken ngambrapa, felet perleshen aq keq me njera tjetren, saqe nuk merret vesh kush eshte fele e majte apo kush eshte e djathte relativisht feleve te Enver Hoxhes.

Po na marrshin te keqen Mithati e Schmidhuberi o Tironc…po ata kafenete i kane ne Vjene more, mu ne mes te Europes, nuk e shpikem ne kafenene. Pff…:relaxed:

Po jo se na plas shume jo. Dukuria nuk anashkalohet me interpretime ama.

Keltyra osmane .pi kave e bej llogje gjithe diten

Eshte Kultura Osmane qe na drejton drejt kafeneve apo prapambetja e papunesia na drejton drejt te ashtuquajtures kulture osmane kafenesh?

jeniçeret lane nje thes me kafe ne muret e viennes. mnjf kafja ka ardh ne europe prej lindjes. nuk jane ata shpikesit.

Dhe Shqiptaret kane qene tregetare te rendesishem ne fillimet e saj…

ama çfar arritje qe kemi, kafene per çdo banor :laughing:

kultura osmane e kafenese prejardhet nga kultura e kafenese se qytetit te Gjirokastres, qe eshte qyteti me evropian i perandorise osmane evropiane te kafenese, e futja pordhes te kafeneja osmane evropiane e Peshkut.

:coffee::coffee::coffee::coffee::coffee::coffee::coffee::coffee::coffee:

:coffee::coffee::coffee::coffee::coffee::coffee::coffee::coffee::coffee::coffee:

S’ma merr mendja jemi ne piresit me te medhenj te kafese ne bote. O pine kafe me litra ketej, o s’pihet gjekundi. Ne tere boten per ate pune.
Ne e pijme kafene “slow” (sic ushqimin qe eshte “slow food”) ndryshe nga ketej ku pihet “fast” ne nxitim a ne pune e siper, njejte si ngrenia.
Mbase ngrenia dhe pirja slow kane nevoje per ambient dhe ja ku perfundojme me kafenete.
Si jane llogaritur nr. I kafenev, si lokale strikt kafeje apo jo…

Keto jane te dhena per numrin e kafeneve per koke, per banore e jo sa kafe konsumojne njerezit per koke. Vendi qe konsumon me shume kafe per koke eshte Finlanda. Persa i perket konsumit shqiperia nuk futet as ne 25 vendet e para. Kafene = Shume Kohe te Lire neper duar, dembeli e parazitizem me pak fjale, si edhe papunesi ose mund te shtojme pastrim parash te pista ne kafene :face_with_raised_eyebrow:

1 Like

1 Like

1 Like

1 Like

Po ashtu eshte por kur thua nr. Me i madh i kafeneve per koke, ajo n/kupton ca edhe konsum, pavaresisht se ne fakt eshte tjeter gje.