Kam dy endrra

Kam dy endrra te bukura
Nje e kam per vete , nje e kam per ty
Kaq shume u deshen kto endrra
Saqe u perqafuan
Aq shume u perqafuan, saqe u puthen
Aq shume u puthen
Saqe linden dy femije

Kaq shpejt I rriten femijet
Saqe ata kishin endrra
Kaq endrra te bukura kishin
Saqe u dashuruan
Aq shume u dashuruan
Saqe u puthen
Kaq shume u puthen
Saqe linden kater femije

Tani kam vetem nje enderr
Eshte e jotja
Per ty
Merre

XhaTani - Cerrik Maj 1999

kjo vjershe implikon diskursin rreth seksit te engjejve.

Po I modho. Une i kam shume qef historite me engjej…

kurse un kam shum qef historite me shejtona …

image

Nuk I shoh ku jane Shenjtoret. Ne krye te karikatures shoh nje kafke ne qender. Apo eshte filozofike ?

shenjtori eshte gjithnje djathtas (siper ne kete rast, me aureole ne koke), aty ku osht bolja e djathte e Marlonit.

image

Eh sa te thella qenkerkan ca gjera mor Aman ?

s’do men qe jane te thella. Psh ne foton e pare shenjtori eshte djathtas (“una jom i djathte mer jau!”), futet thelle e ma thelle, dhe del ne skene majtas. Po njesoj me shejtonin majtas, qe del djathtas (shif foton).

Pra jo vetem jane te thella, por jane edhe te ngaterruara, sa me thelle futesh, aq me te ngaterruara jane punet. Hapsira osht e lakuar ka thon Ajnshtajni.

Po njesoj, sa me thelle e fut Marloni, aq me teper ngaterrohen bolet; futet thelle bolja djathtas, e hop del ne pozicion majtas, dhe anasjelltas. Nuk e merr vesh, tamom si muhabetet e peshqeve; futet thelle komunisti shejton ngapara, e hop del fashist shenjtor ngambrapa, dhe anasjelltas.
Kshu osht kur futesh thelle e ma thelle, kur ben pershkim tejpertej siç bejne demokratet nen udheheqjen dhe mesimet e Marlonit.

@Alba2265, meqe shof qe po merresh me probleme linguistike. Po e gjete se kush osht rrenja e perbashket e ketyre dy termave pellazgjike:

shejton = shenjtor

Kuptohet qe shejton dhe shenjtor flene ne nje minder derrase , me mola grryese.

shif ktu, po se kuptove ta sqaro Korriksja (te ciles ja ka shpjegu Stalker):

Nuk mund te them asgje ne lidhje me xhirimet bardh e zi , sepse I kam shum qef , por nuk bej dot lidhjen per dreq… Zoti ma beft kabull per injorancen.

Provo kte se ndoshta e kupto.
Po e kuptove, shpjegoja edhe Korrikses dhe Stalker, se e sigurte qe ata nuk kuptojne gjo.

Nuk mund te them asgje ne lidhje me xhirimet bardh e zi , sepse I kam shum qef , por nuk bej dot lidhjen per dreq… Zoti ma beft kabull per injorancen.

Provo kte se ndoshta e kupto.
Po e kuptove, shpjegoja edhe Korrikses dhe Stalker, se e sigurte qe ata nuk kuptojne gjo.

o xhatan, jemi ne liri-demokraci dhe gjithçka eshte e interpretueshme, pranej çdonjoni e shkru si te doje dhe e interpreto si te doje. Pra s’ka kuptim te thush “nuk e kuptova” per nje gje qe eshte e interpretueshme. Çer ka me kuptu nje gjo te interpretueshme? Ti jepi nje kuptim simas qefit asaj gjose, ky eshte kuptimi, interpretoje ate gjone dhe ke per tu knoq. Knoqet ai qe shkru, bo qef ene ai qe lexo; Marloni po e po, shkrihet fare nga qefi ngambrapa t’gjitheve. Knoqen t’gjith! Gallate e modhe!

Po po tani e mora vesh vallaj . Fakti qe te erdhi dy here I njehti moment duket se beri we zgjateshe zotnia juej.

E habitshme me kte telefonin kapacke timin. Une e shkruaj mesazh , ajo e sjell moment. SE Marr vesh kush eshte Brenda Tel qe Luan keshtu me komentet e Mia. Turp ti vije