Kam nje dashuri!

Kam nje dashuri
Te madhe sa toka , te bukur si qielli , te bardhe si Debora.
E rrita me zemer , e ngroha me shpirt , me therrime I dhash deshirat e Mira.

Kam nje dashuri te madhe ,
Me sy si Alpe.

( Xha Tani ) Maj 2001
Cerrik

Me kujtohet mire " lindja " e kesaj poezie. Pothuaj deri ne 4 te mengjesir kemi defryer Tek nje shtepi te Don Bosko. Pastaj ec e ec deri Tek rruga e elbasanit. Dhe finalja , ne Oren 7 te darkes , me duket furgoni I fundit , jam kthyer be Cerrik. Bile bile , detajet po ma heqin pinin , Jo trurin. Ehhh

ke shpia e san Françeskut kishit per t’bo shum me teper qef.

Nuk e di kush eshte ? Lilian Kodra eshte ai mik qe na mbante ne cadren e tij te madhe…

1 Like

ç’na kujtove nje te vdek, qe na kujtoi qe edhe ne kena vdek i çike.

Nje dite do trokasesh ne portwn time…

… Bile mos trokit fare , se harrova. Une nuk kam porte …

Në shtëpitë tona fjala mysafir na trishton, mbyllim dyert pa mos u mërzitur fare, jemi të zënë tërë natën me seriale, nga muzika dridhet ҫatia e shtëpisë, fare nuk mërzitemi për zërin që del nga fëmija i uritur i kojshisë. Ti e përsose fenë e na e le, na le neve ta mbrojmë atë, e po të vish të na shikosh, të gjithë, të gjithë amanetin tënd e lam bosh … . Po të trokasësh në dyert tona, do mbetesh jasht ngase ke qëlluar në kohën e serialit të ri, e nëse ta hapin derën, prap do e mbyllin me vrap, do vrapojnë të gjejnë një fund të gjatë, do vrapojnë të gjejnë shami dhe ti largojnë nga muri të ҫoroditurat fotografi.

atehere nuk ke as televizor per te pare serialin e ri.

Hyr pa frike ne zemren time,
Si ne nje sallon te erret.
Dhe ne dore mos mbaj asnje pishtar
Se s’ke me ke përplase tjetër
Në t’errët.

Kadare