Këpucët e reja

Sa qe gjallë Gani ziu, kurrë nuk i shkoi ndërmend se këpucë të reja do të mbathte veç mbas vdekjes. Po, po! Të mos ju vijë habi! Ndonëse dikush mund të pyesë; «Si i mbathi këpucët e reja, i ndjeri? Shkurt po ju them, se çudia ndodhi. Dhe mos kujtoni se Xha Ganiu ishte ndonjë Drakula. Një si ne ishte, shqiptar i leckosur që ndërroi jetë i zbathur, disa muaj para se të mbyllej mijëvjeçari i dytë i erës sonë. Të gjorit, porsa shkeli të dyzetat, iu varën vetullat si kukull kashte, dhe ia mjegullonin pamjen kur kundronte qytezën e naftëtarëve, në të cilën me sa kujtonte, kish vite pa zbritur, sepse fshati i tij mbi kodrat në juglindje të qytezës, ende nuk kish rrugë makine. Furnizimet vinin me kafshë dore. Për fat të keq, xha Ganiu nuk kish më as kafshë dore. E shiti qyshkur “dreqi” u zgjidh dhe hyri në të mbjella të kooperativës. Por dëmin e pagoi me lëkurë të vet. E shitën shpejt të likuidonin gjobën dhe që prej asaj dite, barrën e kafshës e ndante me të birin, Hajredinin, i cili akoma s’i kish mbushur të dymbëdhjetat. Nëpër rrugët me baltë e cila në dimër mbulonte gjysmën e rrotës së qerres, at e bir ngarkuar zgjidhin mirë tabanin. Kafshët e tjera zhyteshin, thua kalonin mbi orizore. Atëherë, hajt t’i nxirrje nga lluca!

Nga njëra anë, sikur jetonin më mirë pa gomarin. Pulat flinin të qeta sipër trarëve të çatisë. Nuk tromakseshin si më parë, kur gomari pallte me hënë. Shpejt kuptuan se prania e gomarit u pat sjellë probleme. Thua ai ishte shkaktari i mjerimit që kalonin. Në shtëpinë e tyre të vogël me qerpiç, fryma e kafshëve dyndej deri tek qoshja ku dergjej xha Ganiu me çiliminjtë. Por edhe gërhima e lodhur e Ganiut, e kapërcente lesën që ndante dhomën përmes. Aty brenda të gjithë frymorët bëheshin njësh, si në arkën e Noe patrikut. Të gjithë hynin nga e njëjta portë. Pulat të parat, xha Ganiu i dyti, lopa me viç e treta, Hajredini, pastaj plaka dhe vajzat e vogla. Derrkuci, qeni dhe macja e tharë si prej kartoni, shpesh e ngatërronin radhën.

Nën lëbyrjen e dritës së zjarrit, sytë e lopës karshi hapembylleshin me një llamburitje të gjelbër, si të ishin gota me ponç mangoje që dikush i lodhur i rrëkëllente heshtazi. Xha Ganiu dhe e shoqja dergjeshin mbi një krevat dërrasash, i cili nga poshtë shërbente si sënduk ushqimesh. Kaq herë deshi ta hapte Hajredini atë kuti, por nuk gjeti kurajë. Ajo skutë mbrohej nga pleqtë, si kutia e Pandorës, kështu djaloshi përherë bënte ëndrra duke rendur pas sultjashësh e revanish që çastin e fundit i fluturonin nga dora…

Kashta që shtronin në vend të dyshekut, shkoqej e shtypur anash krevatit duke i bërë të vegjlit që dergjeshin përreth, të teshtinin gjithë natën, e cila bëhej edhe më e ftohtë nga muret me qerpiç. Diku më tutje, rrëzë lesës shtrihej derrkuci. Sehirxhi e moskokëçarës. Këtë skenar të gdhendur fort në kujtesë nga fëmijëria, u rrëfente Hajredini shokëve, kur uleshin për sillë. Të gjendur larg atdheut disa vite më pas, ata rrëmbeheshin prej rrëfimit të tij të dhimbshëm. “Babai i shkretë, përherë mbante kokën me duar, ia niste përsëri djaloshi. Kurse nëna përpiqej të na ngopte. Lakrorët e rrallë të saj, të bënin të lëpije gishtat. Të gjithë ne të rriturit, iknim qysh me ag në ara të kooperativës dhe ktheheshim me muzg. Ditët e aksioneve s’kishin fund dhe orari qe i gjatë. Motrat e vogla përherë i gjenim në gjumë. Ato në mëngjes e shijonin misërniken e nënës. Papritur, një verë im atë nuk u ndje mirë. U shtrembërua si pikëpyetje dhe çapitej si babagjysh. E mbaj mend mirë, isha 15 vjeç.

“Baba, nesër do t’i lutem brigadierit, që të mos mbledhësh duhan!”-i thashë një mbrëmje tek rrinim të heshtur rreth vatrës. Më shikoi mendueshëm. Pastaj u kollit gjatë si hyzmeqar. “Nuk më bën dot derman, o bir!” –ma ktheu për pak i ligështuar, mbase ngaqë po ndjente fundin.

Disa ditë më pas zuri krevatin. Vapa e gushtit shtrëngonte, por babai dridhej poshtë shtresave të vjetra.“Këmbët…, kam ftohtë…, kush të m’i ngrohë pak këmbët!?”-ankohej çdo çast. Kërcinjtë e tij të tharë si cinglat që zbret përroi në vjeshtë, nuk ngroheshin nga të fërkuarat tona. Po ngrinte ngadalë, si thesi me çimento i mbetur në shi. Fjala i shuhej në buzë, siç shuhet kënga e gjinkallave në murrë.

“Kam ftohtë, këmbët m’u thanë! O Zot, pse kam kaq ftohtë!?”-qahej i gjori, ndërkohë që as ne dhe as vapa e gushtit nuk e ngrohte dot. Atë vit, meqenëse u dergj në verë, askush nuk kujtua për opingat e tij dhe janari bëri i ftohtë. Shira të pjerrëta gërmonin thellë dheun. Dukej sikur edhe moti e kish vënë me ne.

Në ato ditë të lagështa, babai po shkonte drejt Adit thjeshtë e pa bujë, thua përgatitej të bënte një gjumë për merak. Vetullat i ranë krejt, kurse buza i iku pak shtrembër, si të nënqeshte me dikë. Kur ndjemë se po fikej, u lëshuam mbi të dhe po e përkëdhelnim me shpirt të copëtuar. Por ai mellanosej. Një fije ankimi i rrëshqiste me zor nga goja: “Kam ftohtë!.. S’kam opinga?.. Këmbët mu thanë!”

E dëgjonim dhe lotët na kullonin çurg. Por dysheku i kashtës mund të thithte dhe një det me lot. Një çast, nga ata sigmatikët kur sytë e babës kërkojë ata sy që nuk do t’i shikojnë më, më pa që qaja i rrënuar në një cep. Ishte çasti tek zotohesha pa zë, se një ditë do t’i gjeja patjetër këpucë të reja. Afër mëngjesit baba dha shpirt. Ne qafosëm nënën duke vajtuar me “ooiii,” deri në drekë. Të nesërmen e varrosëm me një galloshe të djathtë që na e dha tezja dhe një opingë të majtë ushtarake që i kish mbetur në gardh Sajmirit. Kështu ia dorëzuam Adit, i cili nuk e shikoi fare nga këmbët. E mirëpriti siç qe.

Vjet shkova dhe e takova përsëri. Nuk mund ta harroja fjalën e dhënë. I heshtur i vura në varr një palë këpucë të reja që i bleva në Fllorinë. Sot ndjehem i qetë. Babai im tani “rrugëton” me këpucë të reja…

Athinë 1995

5 Likes

bukur dhe trishtim,

1 Like

Me perjashtim te nja dy krahasimeve si ky me siper tregimi ishte teper i ndjere dhe me pelqeu. Urime.

1 Like

po pse mo patridha, nuk te pelqeu krahasimi? gjithsesi flm. e kam ne konsiderate.

si dore e njohur

1 Like

http://arkivi.peshkupauje.com/2014/02/kepucet-e-reja

1 Like

E gjete gjembi. Kjo ka rendesi per artistin. Ti njihet dora dhe ti dallohet. Me keni bere shume te lumtur. Ju falenderoj. Po ju them me ndreshmeri, se ky tregim zbriti po per kete qellim. Per nje sondazh ne teren. Per nje gervitje te lehte kujtese. Shpesh pyesja veten, a ja pat vlejte dergimi I hershem i tegimeve ne ppu, apo thjesht ka qene nje kaprico imja per tu deftuar. Dhe ju me qetsuat. Tash jam I bindur se ja ka vlejt.

…tregim i dhimbshem por jo i arrire artistikisht.Autori ka deshiren per te ndare dhe pasqyruar dramen e mjerimit, por ka bere nje bashkim artificial dhe te sforcuar te detajeve te ambjenti katundaresk ndoshta nga mungesa e eksperiences artistike. Ne vende te ponchit psh,autori mund te perdorte rakine e mares apo dellinjes,tike per ambjetin, mgja ai duhet pergezuar per inisiativen dhe kembenguljen.

1 Like

gjembi e gjen gjithmone, puna eshte ta gjesh edhe ti si i zoti i punes.

Ne Ditet e Fundit te gjithe kerkojne me pa tjeter te jene origjinale, por nuk mjafton, ne rradhe te pare duhet te jesh i vertete. E Verteta te ben origjinal, sepse e Verteta eshte Origjina.

1 Like

i falenderoj komentatoret. ose si te rinj tek ppu ose si indiferente te heres pare, duke ju shtuar mendimeve te tyre mjaft interesante edhe komentet e komentatoreve te heres pare, te nxjerr mesatare te mjaftueshme per ta kaluar klasen… Keshtu kam qene gjithmone… I mesatares. Vec kisha qejf ta shikoja mesuesin ne sy. Disa here me kish thene, ti merrja syte nga ai. Nuk durronte dot ta shikoje ne ate menyre., Inkuizitori modh e kuptova qe je miku gjembit. edhe mua nuk me pelqejne disa gjera ndaj qendroj larg. Ne kete fushe, eshte mese e njohur cmira dhe ligesia per tjetrin ndaj nuk ju jap fare rendesi komentatoreve… Ngelem tek llafi i pare. Me behet qejfi qe ma njohen doren. Sikur te shkruaje dhe te te njihnin doren mbas disa vjetesh, do te vinte mire. Ata ne padije me bene te lndjehem mire. Nuk kam kohe te komentoj perseri se manaxhoj 10 dhoma me qira. Dy muaj punojme ne ne. na e beni kabull terheqjen nga llafet ne ppu. kush ndjehet i plote dhe forte dhe te vije ne himare le te diskutojme nga afer. sic e do letersia.

sofokli, mos prit qe rrefenjat e tua te kene numrin rekord te komenteve te shkrimeve te Pjerit ku lexuesi meson sa eurocent kushton nje qofte ne Patok apo nje gote fernet ne Librazhd. Tek e fundit, eshte boterisht i njohur fakti se lexuesi shqiptar eshte i etur per ca ekspozim ndaj mikro apo makroekonomise dhe jo aq ndaj tregimeve artistike.

1 Like