Kinematografi dhe TV - 2019

po e konfirmoj vecse blogu s’i ka postimet e 2014

Personnalisht kete punen e aktoreve e lidh vetem e vetem me faktin nese i ‘perdor’ filan apo fistek regjizor: eshte i vetmi raport qe kam me konceptin e aktorit/es.

Shembull ilustrues : Robert Pattinson (i lindur ne Londer por tashme aktor amerikan) ka qene revelacion nepermjet sagës me 3 kapituj Twilight” (2008-2011), por duke filluar nga 2012 bashkepukon dy here me Cronenbergun (Cosmopolis dhe Maps to the stars), pastaj me James Gray (The Lost City of Z), pastaj me vellezerit Safdie (Good time) dhe se fundi me Claire Denis në filmin e saj “High Life” (mundohu ta gjesh, do te pelqeje).

Dua te them : nese Robert Pattinsoni do vazhdonte me Twilight-ërira (dmth: blockbuster te parafabrikuar, se ka EDHE blockbuster te mire !!), nuk do më interesonte si aktor. Qe prej momentit qe luan ne filma te Cronenbergut, Gray-t, Safdies brothers etj etj, më intereson. Et pourtant, eshte i njejti aktor !! (ne kete sens eshte dhe shprehja provokuese : aktoret nuk ekzistojne; ekzistojne vetem regjizoret)

debati mbi aktoret me kujtoi Phantom Thread ne peshk si moment i ngjajshem tematik

Elena ne Amazon


ne jutube pas 13 vjetesh

1 Like

film gjenial ! gj e n i a l !

1 Like

i eshte rritur vlera me kalimin e kohes, mendoj

film24 ka The Mule, cilesi e mire imazhi dhe perkthimi (me ndonje gje te falshme psh HOME DEPOT = Magazina e Shtepise )
i pelqyeshem sidomos ne fillim, por Eastwood eshte mjeshter…

@Albano-id

Jarmusch hap festivalin e Kanes dhe eshte ne konkurim per Palmen e Arte:

me Bill Murray, Iggy Pop, Adam Driver dhe Steve Buschemi !! :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

1 Like

trailer i filmit te ri te De Palma-s !! :heart_eyes:

1 Like

skuader e sprovuar bashkepunetoresh
interesant Adam Driver sesi ca nga ca ka zene vend te mire ne kinemane cilesore, qe nga patersoni i Jarmusch, silence i Scorsese, while we’re young i Baumbach etj etj deri tek Spike Lee Blackkklansman.

nga titulli ngjan si homazh ndaj George Romero

De Palma-n ta shohim

1 Like

qe ne titull paralajmerohet ironia. Zombiet jane metafora me e goditur per shoqerite e sotme.
Ne kinemate e Tiranes po ben kerdine filmi skec i Mamaqit dhe Elvana Gjates.

E kam vene ré “fenomenin” Mamaqi (Dy gisht mjalte). Regjizori qenka turk (Emir Khalilzadeh).

Dicka e tille ka ndodhur edhe në France me “Bienvenue chez les Chti’s” në 2008 (20 miljone spektatorë).

vjen ne mend qe s’para e kam ndjekur De Palma-n

Me i miri (po po!) nder amerikanet e viteve 70-80-90. Pra më i afert per ty. Shiko psh «Raising Cain » ose «Femme fatale » meqe’ jane me te vone (vitet 90-2000). E them kete sepse kam vene ré se jo pak kinofilë ‘bllokohen’ nga estetika goxha e forte (pra qe nuk te le indiferent) e filmave te tij te viteve 70 (ka plot qe mendojne se “Phantom of Paradise” apo “Obsession” apo “Blow out” jane plakur, gje qe nuk eshte hic e vertete). Ndaj nganjehere them se, zgjidhja me e mire në kesi rastesh eshte me fillu me filma me te vone te tij (vitet 90-2000), meqe kemi qene bashkekohes te asaj periudhe

1 Like

po mire po e filloj keshtu kete rrugetim per te,
te shoh si do pergjigjet interneti, me cfare titujsh, dhe kjo gje kushtezon pak :slight_smile:
sh sh flm

wow me i miri i 70-80-90