Kinematografi dhe TV - 2018

disa autore te mire te disponueshem tani ne amazon:

  • Fear and Desire, S. Kubrick
  • That uncertain feeling, E. Lubitsch
  • Superbad, G. Mottola
  • Mia Madre, N. Moretti
  • Ten, A. Kiarostami
  • Behind the Candelabra, S. Soderbergh
  • Patterson, J. Jarmusch
  • Manhattan, W. Allen
  • Blue Velvet, D. Lynch
  • Wiener Dog, Todd Solodz
  • Good Time, Safdie brothers
  • Total Recall, P. Verhoeven
  • Arrival, D. Villeneuve
  • Some like it hot, B. Wilder

do rekomandoja nga vetja:

  • 20th Century Women, Mike Mills (i shoqi i Miranda July,)
  • Girl most likely, me Kristen Wiig

Per sa kohe perdorur amazon hera e pare te rastiset nje numer i tille autoresh njeheresh, zakonisht mezi ka nje a dy. Maximumi me pak se gishtat e nje dore.

Nuk kam pare nga keto:

  • asnjehere filmin e pare fare te Kubrickut (1953!). Nuk di a dallohen tashme gjurmet kubrikiane (që me filmin e parë).
    Kubrick ka qene regjizor, per mendimin tim (dhe jo vetem), for better or for worse: “2001: A Space Odyssey” eshte nje perle e vertete, nderkohe qe “Dr. Strangelove” eshte film qe nuk permban as 1% kinematografi brenda! (dhe thua me vete: s’ka mundesi ta kete bere Kubrick !!).

  • As “Iluzionet e humbura” te Lubitsch nuk e kam pare; por duhet te jete i mire

  • as “20th century” - ky i shoqi i Mirandes ka qene realizuesi i videoclipeve te grupit “AIR”. Nuk e paragjykoj, por kam frike se eshte kinematografi gjys-hippy gjys bourgeois-bohemian (problemi eshte tek gjys-gjys, ok?)

ps: ti me duket se ke pare “LADY BIRD” te Greta Gerwig? Ka dale ketu, por kam hezitu te shkoj ta shoh se kam frike mos dal nga kinemaja ne krye te çerek oreje (kritika qe ja kam besen s’ka thene fjale fort te mira, edhe pse deshira per ta mbrojtur filmin ka qene e madhe “per hater” te Gretes. Por…; ncuk…

Nuk i ka ende siti im nominimet e Oscars, por Greta Gerwig do ta shihja me paramendimin e nje filmi limonade gjithnje, sic jane filmat sundance. Tamam sic ke percaktuar edhe ‘20th Century women’. Kelly Reichardt eshte me e mire se ajo, po ta krahasosh me nje amerikane te kategorise.(i bie te jete me e mire edhe se Mike Mills).
Por me mire se nje hollywoodian nga ata qe rreshtohen per Oscar, besoj duhet te jete. Nuk di c’duhet bere me Sundance films, faktikisht. Une vete tek rekomandova kam parasysh faktorin enertainment qe me ndikon ende mjaft sepse arrin me manipulon. Dhe ndoshta ke te drejte, eshte nje rekomandim gjysmak, ne kuptimin qe nese do bere dicka beje tamam.
Greta Gerwig, eshte si ata nxenesit qe ecin me opinion, perndryshe nuk me pelqen qe perfshihet ne celebrime mainstream te cilesise se dobet dhe deformues si Oscars.

Nga Kubrick ke pas vleresuar edhe Barry London, A Clockwork Orange, disi edhe Eyes wide shut, Nuk e dija kaq keq Dr. Strangelove.

1 Like

Dr. Strangelove eshte skeç, nuk eshte kinematografi

1 Like

Kelly Reichardt eshte kreeeejt tjeter gje ! (shume shume me lart -qe i themi ne në shqip) :slight_smile:

Nje pyetje kisha (pa rendesi), ngaqe vertitesha ne video arkiva (qe edhe i rekomandon utube), si shpjegohet shperfytyrimi i Anna Karines mevone, pas epokes Godard te saj. Madje ne moshe te trete as mund ta njohesh cila mund te kete qene. Pyes sepse nuk besoj ndonje nderhyrje plastike ne fytyre, por e kuptoj qe Godard ka qene ai qe pa dhe ngriti me te miren tek ajo, sidomos estetikisht.

Sigurisht qe pyetje pa rendesi (sepse keto jane pyetje per ‘gossip magazine’ :stuck_out_tongue_winking_eye: ) :

Anna Karina eshte ndare qe ne fund te viteve '60 nga Godard, ndersa karrieren si aktore e ka nderprere nga mesi i viteve '70. Por dhe po ta kish vazhduar, realizimi i disa filmave me Godard (apo me cilindo tjeter regjizor te talentuar!) nuk perben asnje garanci per ‘karriere te suksesshme’ te nje aktori/eje. Biles ky eshte nje rast sh i mire qe konformon se karriera e aktoreve eshte me se shumti muhabet biznesi ndersa ajo e regjizoreve-autorë, kryesisht pune talenti. Psh, ajo ka luajtur që në kohen kur ishte gruaja e tij në një peplum si “Sheherezadja” (per ta ilustruar me nje shembull).

Thene ndryshe: Godard ka “perfituar” nga Anna Karina (pra nga fakti qe ajo ishte bashkeshortja e tij) dhe ka marre nga ajo “ate qe i interesonte” (kinematografikisht, kuptohet). Biles eshte e famshme shprehja e Godard ne nje bisedë para disa vitesh me studentet e nje Shkolle kinematografie: pyetjes së nje studenti se si ai mund te bente nje film të parë te mirë, Godard ju pergjigj "Filmez votre copine d’abord! " (pra: filmoni te dashuren tuaj, fillojeni me të, sepse ate njihni me mire nga te gjithe!).

kaq ‘e thjeshte’ eshte e gjitha
:wink:

ps: dhe une do shtoja: eshte tjeter pune pastaj nese e dashura e juaj ka nevoje per leke dhe luan edhe ne filma-peplum si Sheherezadja (edhe pse duhet theksuar se ka dhe filma me Sheherezanden, dhe qe jane kryevepra, por ky eshte krejt tjeter muhabet)

1 Like

Figura e saj (tamam ne kuptimin “figure”, “fotografi”) eshte reference ne fazen e 1re te Godard, dhe padashur ka kultivuar nje mit mbi te, saqe kur i referohesh pjeses se mevonshme te jetes se Karines, eshte e pabesueshme diferenca.
Dhe duhet qe ajo te merret ne teresi, si total ne veprimtarine dhe jeten e saj. Prandaj pikepyetja.
Dakord, Godard ka perfituar.

Por siç e thosha me lart, edhe sikur mos ta marresh “ne teresi, ne total” por thjesht vetem per periudhen kur ishte gruaja e Godard-it, fakti qe ajo ka luajtur edhe ne filma te nje natyre krejt tjeter nga ato te te shoqit, konfirmon qe karriera e nje aktori eshte tjeter gje nga ajo e nje kineasti.

Biles ne imazh, kjo do jepte:

C’tjeter kane te perbashket keto dy “Anna Karina”, pervec se faktit se eshte e njejta aktore? Asgje tjeter!

"Vivre sa vie" - My Life to Live - (1962) :

dhe

Sheherezade (1962) :

1 Like

E qarte tani.

Ps. Nje rast i ngjajshem sa per shembull, dhe vertetim i asaj qe thua se aktori eshte ceshtje biznesi, do ish James Stuart, figure simbol i peridhes me te mire te kinemase amerikane.
Si personalitet, sidomos pjesa e vone e jetes se tij eshte e neveritshme.

po lexoja para ca ditesh nje liberth nga Finkielkraut dhe e hapte me Vivre sa Vie. film tamam.

square, megjithse nuk ta mora vesh tamom se per ke simpatizon, ti japesh rendesi mendimit, eshte nje dyfishmeri false marksiste, nganjera ane nxjerr filozofine si superiore qe do ndryshoje boten (pra medimi do ndryshoje boten), e nga ana tjeter teza marksiste praksis (praktika) do ndryshoje boten. Kjo eshte gafe e Godard dhe e Stalker, meqe me Stalker kam mundesi me e diskutu, ja kam thene dikur kur mendohej se diskutohej ne Peshk. Me shum rezultat. Ja shife kur t’ja fusi pordhes pa kuptim.

James Stuart ka qene interesant per menyren se si fliste (sikur i merrej goja), gje qe e bente lojen e tij autentike (e largonte nga teatraliteti), pra e bente te sinqerte.

ps: pse mi, çere ka bo James Stuart nga fundi ?