Kokëdhima: Donald Lu nëpërkëmbi etikën diplomatike

http://www.mapo.al/2016/11/kokedhima-donald-lu-neperkembi-etiken-diplomatike/1

Eh. Qan rrapi mbi hije per kuvendet e ktij me S1KQ-ne :frowning:

te kenaq me humorin qe prodhon shqiperia…

por pyetja kryesore eshte pse media dhe pergjegjesit e forumeve i bejne jehone nje plehre si kokedhima

1 Like

Kokedhimi e ka filluar heret kruarjen me ameriqine qe kur Rama ishte ne opozite me ato titujt WTF qe i benin atij cerrit tjeter te rruges se Elbasanit. Si bizxesmen qe eshte nuk i falet te mos e dije aksiomen “Mos e krruj me miellin e gjermanit!”. Tani t’i pije lengun me keto deklarata lanagaraqe “Ma futen te tjeret mu, se ashtu ishte nje muhabet”. Run kokdhime run, ato troje kane pare edhe dhima te tjere para teje.

Celulat antiamerikane në Tiranë.

Në një intervistë për ‘Tonight Ilva Tare’ në shtator të vitit 2011, 7 muaj pas ngjarjeve të 21 janarit, ambasadori Arvizu kapi në beft shumëkënd kur deklaroi shkoqur se pas 21 janarit ka ekzistuar një celulë anti-amerikane në Tiranë, “me drejtues dhe mbështetje biznesi”.

Shekulli, një gazetë non grata.

Një opinion i Ilir Yzeirit, botuar në të përditshmen Shekulli, gazetë pranë së majtës, i hapi rrugë një precedenti në marrëdhëniet e shtypit shqiptar me ambasadat e huaja. Me anë të një njoftimi publik, ambasada amerikane kumtonte ndërprerjen e marrëdhënieve me Shekullin.

Lexonte komunikata: “Po ju shkruaj për t’ju informuar që Ambasada e SHBA ka vendosur të ndërpresë marrëdhënien e saj profesionale me gazetën ‘Shekulli’ deri në një njoftim të mëtejshëm. Duke hyrë në fuqi menjëherë, Ambasada do të anulojë të gjitha pajtimet e saj me gazetën ‘Shekulli’, dhe stafi i gazetës nuk do të ftohet më për të marrë pjesë në aktivitete, apo trajnime, të sponsorizuara nga Ambasada. Gjithashtu, Ambasada nuk do t’i dërgojë më gazetës ‘Shekulli’ njoftime për shtyp, apo deklarata të Ambasadës”.

Opinioni i Yzeirit i datës 9 prill i titulluar “Intelektualët dhe Ambasadori i Vogël i një vendi të Madh” përmbante ndër të tjera termin ‘kinezërira’, i cili në slangun shqiptar ka ngarkesa pezhorative.

Arvizu rikthehet në Tiranë me një detyrë të re
Ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara, Alexander Arvizu është rikthyer në Tiranë, por këtë herë me një detyrë tjetër mbi supe.

Ai mban postin e nd.Sekretarit të Shtetit për Çështjet e Trafikut Ndërkombëtar të Narkotikëve dhe Sundimit të Ligjit dhe në kuadër të detyrës së re, i shoqëruar nga pasardhësi i tij, Donald Lu, u prit nga kreu i Kuvendit Ilir Meta.

duall edhe qy armik i partise

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Së dyti, për dekriminalizimin, i kemi dhënë lamtumirën një numri politikanësh kriminelë dhe të korruptuar – mes tyre, më vijnë në mend Xhelili, Frroku, Muhameti, Petraj, Ndoka dhe Kokëdhima. - tha Ambasadori LU

Sa me siper, ku e fut Lu-ja Kokedhimen tek kriminelet apo tek te koruptuarit? Me duket se Lu-ja kesaj radhe ja ka fut kot per se koti. Nese ka kriminele ne politike i pari eshte saliu, ose sic i kane thene ndryshe “burre shteti”. Prit sa te vije Trump ne krye dhe e ben Lu-ne me fol me vehte.

Donald Lu nuk neperkembi etiken dipllomatike, por Donald Lu shkeli me te dyja kembet etiken, kulturen dhe kodin juridik te dipllomatit dhe ambasadorit! Por shqiptaret jane mesuar qe edhe peshtymat e te tjerve ti marrin si qortime prinderore!

Ore e ka fyt Rama ket Lu-ne ne kryesi, apo akoma kandidat eshte? Njaj Pjetri i do do pun te mrencme po tutjus osht.

kokerdhimja eshte pishtari i rilindjes. Ai foli per legalizimin e hishhushit, dhe ja rilindja e mbushi vendin me bar

edhe bar do pime, dhe parimet sdo ti shkelim :slight_smile: