Koncepti diellit

Vazhdoj te Jem
Ai qe mendoj se jam.
Ngjyra, dhe te tjera obsesione
Kujtojne se jetojne pa e njohur ngjyren dhe frymen qe marrim.
Duart e Mia
U ngjajne me se miri trojkave te mia kur kalojne pullazeve te thare.

Sot ska diell
Por une kam me shume ngrohte ne vete
Per te qare.

( Xha tani ) 1999. Vjeshte.

hajde zbertheje kete tani ,

Perpiqu vlla perpiqu pak. Fundja e ke shqip…

Vjershe e bukura per cmimin kadare.

1 Like

Sic do citonte Alba me zamete dhe e ftohur ngambrapa, po me ate ngapara ende ne rregull

Let all bitterness and wrath and anger and clamor and slander be put away from you, along with all malice. [Ephesians 4:31-32]

What causes quarrels and what causes fights among you? Is it not this, that your passions are at war within you? [[James 4:1]

Ndersa une do citoja Hygone, po ne gjuhen barbare qe e kupton Alba me zamete dhe e ftohur ngambrapa, qe te mos perdore Google-in si i Mothi nga frengjishtja

The wicked envy and hate; it is their way of admiring.

Keto komentet e tua plot helm per refugjatet apo PD etj jane menyra jote e admirimit.interesant .

home alba kjo eshte menyra qe di arbani te thote qe jom edhe un ktuna!

Pastaj per pune helmi, e kush nuk eshte i helmatisur? Edhe ata qe i dun fort refugjatet, e derdhin helmin mbi fashistet, qafekuqet, kosovaret, myslimont etj, e gjejne nje vend keta kujt t’ja derdhin. Edhe ne kete rast seksi sherben si iluminues i situates: gjej brim e fut!

Elle est retrouvée.
Quoi ? - L’Éternité.
C’est la mer allée
Avec le soleil.

E para, me ngrite shume me kete punen e helmit. E dyta, ngaterron, sic e kam thene me pare, me ose pa dashje, nga injoranca ose "seashtumadopuna"sia refugjatet me emigrantet. Po une as me emigrantet nuk kam asgje, nuk jam Shkaba. Edhe emigrantet, pale pastaj refugjatet qe jane hallexhinj me te medhenj, ne thelb lene vendin e tyre per nje jete me te mire. Kjo eshte gjeja me njerezore qe mund te behet. Une e kam me dogmaxhinjte kokeberdhukul si puna jote, qe i shikojne gjerat bardhezi, me Bibel ne dore. Per njerez si ti, ashtu si edhe per PDhin, une nuk kam helm inati, kam thjesht percmim. Ja pyete te Mothin, e do te tregoje sa here qe dikush poston qe osht ene ai ktuna, se ku dallon zemerimi a mllefi nga percmimi dhe kush eshte me i keqi.

Kadare eshte nje Shkrimtar I madh , por nuk eshte nje Shqiptar I madh ! Ndaj nuk e dua ate cmim , kurren e kurres.

ktuna jom, ktuna per t’ju tregu se midis teje e albes dhe peshqeve te tjere nuk ka asnje dallim nga pikpamja ideologjike, jeni te gjithe njesoj demokrate. Te ndryshme keni vetem stilin, e si stil ndryshe perçmoni njeri tjetrin me stil perçmimi ndryshe. Me pak fjale jeni stiliste si pun e Versaçes, Dolçe Gabbanes, etj, vetem se nuk jeni te famshem si ata, ky eshte ndryshimi.

a mund te na thush çfare quhet Shqiptar i Modh?

pastaj cili eshte Shqiptar i Modh?

Keto gabimet drejtshkrimore behen per efekt dramatik, qe t’i rritin emocionalitetin poezise?

vjershe frenge e Apolinerit per diellin:

Kjo per Pjerin:

image

Tani ti i modh e din shume mire. Por duket qe ke qef ta lexosh serish. Shqiptar te medhenj ka sa te duash , mjafton qe ti koleksionosh sipas rendit alfabetik , apo me teper sipas games se luftrave , historise e tjer etjer. Fundja te gjithe ata qe vune interesat kombetare mbi ato personale , per mua konsiderohet shqiptar te medhenj. Ose sic Kadare eshte aktualisht nje Shkrimtar I madh. Ne rregull o ju njerez skeptik ,metamorfoza e se ciles jane sklepat me yje mengjesore te kesaj vjeshte thatime ,anemike , me oksigjen omgj- sh

:star::star::star::star::star::star::star::star::star::star::star::star::star:

Ironi me idealet …parashkollore )

nuk e mora vesh, kush po ben ironi?

Po ja kur thua te gjithe ata qe vune interesat kombetare me ato personale…