Korporata e investimeve; Ekspertët skeptikë: Do krijohet borxh jashtëbuxhetor

tema ishte interesante, dhe natyrisht qe zgjon debate, veç nje gje nuk kuptoj une, se; pse duhet qe kompania shteterore, duhet te marri borxh ne nje banke, kur po krijohet vete kjo korporate investimesh.

se lind pyetja, se; pse po krijohet kjo korporate/fond shteteror investimesh?

nderkoh qe lind pyetja tjeter; a do t’mundi kjo korporate/fond qe te investoje nepermjet aseteve te ketyre kompanive shteterore, apo jane nje grup burokratesh/buxhetoresh qe vetem do te vegjetojne.

per shkak te predispozicionit anti-qeveritar media ka tendencen te propagandoje opoziten e mendimit. Nuk ka gje te keqe kritika por opozita thjesht per opozite nuk eshte me e besueshme.
Asnje alternative nuk eshte e persosur dhe nese do, gjen sa te duash minuse. Ama opoziteberja tendencioze e medias amplifikon peshen e tyre duke i vene ne plan te pare.
Personalisht kam besim tek ministrja Anila Denaj, she is a rock.

korriku, nuk e kupton qe te gjithe aty, e kane te keqen me Palloshin, dhe kane te drejte, se jo per gjo por eshte me te vertet trap dhe i fasadave.

thua edhe profesori i nderuar Civici, te jete i shkolles se vjeter ;

po pse duhet te marri borxhe, pse e perjashton investimin nga asetet, nga obligacionet e ndryshme, ehhh mer profesor, ju te gjithe aty ne shqiperi, perveç barkut dhe qafes, po ju trashet edhe mendja.

nuk po them ka te drejte rama. Rama merr vesh nga ekonomia sa c’marr vesh une nga makinat. Por pozitivja e kesaj eshte vetedija e Rames qe s’merr vesh nga ekonomia, sepse e detyron te siguroje njerezit me te mire per cfare nuk di vete. Anila Denaj di cfare ben dhe pse nuk para flet shume.

nuk para e njoh kete ministre, une njoh ata qe rrotullojne ingranazhet e financave boterore :grin:

2 Likes

une njoh ata qe rrotullojne ingranazhet e financave boterore

Rrofsh, e? :smile:

2 Likes

Prandaj mori Ahmetajn? Lere se ska nevoje per pergjigje.

1 Like

pse cfare ka Ahmetaj? Nuk punoi fare keq!!
Gjeja e pare qe rama ka kerkuar pas reformes ne drejtesi eshte sistemimi i ekonomise dhe balancat ne te.
Mbaj mend vleresimin e tij te madh ndaj BB me rastin e shkeputjes se saj nga mbikqyrja e ngushte ndaj Shqiperise para 2-3 vitesh, kujtoj te ishte mjaft i preokupuar atehere meqe do procedonte i pavarur ketej e tutje. Dhe specialistja e BB qe siguronte se ishin kujdesur te mos e linin pa baze mbeshtetjesh.

Senida Mesi si bankiere e zonja ishte karrigja e 2te ne keshillin e ministrave, direkt pas rames. Edhe Brace sot ne te njejten karrige, vjen nga kryesia e komisionit parlamentar te Ekonomise.
Anila Denaj kerkoje ne net dhe degjoje me veshet e tu cila eshte e cfare thote.
Edhe njehere rama ka cfare ka te vetat, po flitet per tjeter gje ketu, jo gjithcka rrotullohet rreth tij.

Ahmetaj ne bashkpunim me Ramen, si aktin e tij te fundit ne deryre, pergjysmoi tatim fitimin per oligarket te cilet sigurisht kishin mbi dy vite qe nuk e paguanin. Si u nda ajo torte qe duhet ti shkonte popullit? Ahmetajn e ke te perfshire gjer te maskaralleku i fundit me naften. Ate bashk me pezen e ramen, ne krevat me giten e avokatin. Ahmetaj, ne ndryshim nga ai te cilit i beri pucin, lejoi larjen me te madhe te lekut te droges ne ekonomi duke shkaterruar biznesin e ndershem. Erdhi me vone dhe lejoi larje shplarjen e ketyre parave duke bere lojen e ndyre te euros, duke varrosur akoma me tej biznesin e paster. Njerzit e ndershem jane bere per hekra. Nuk eshte liste, por carcaf ajo e mekateve te tije. Nuk ka krim me te madh per nje ekonomi te vogel si kjo e jona se sa percundimi i tregut te lire.

Ne kete fond duhet te aplikosh si advaizer per investimenti.

1 Like

kete menyre e foluri tip barcalete popullore nuk e pasoj dot…

Shpifje te armikut per kuadro qe I kemi qelibar.

1 Like

I ka kapitalizmi keto probleme!

1 Like

alba, une jam i hapur per kedo qe kerkon ndihme, mirpo Palloshi ashtu sikunder Buall Mavria, e kane qafen si derr.
une nuk iu kam kerkuar atyre asnje post, asnje lek, dhe kjo gje flet shume per te pare se kush ka te drejte.

Normal qe nuk e pason dot, por mua nuk me duket per te qesh falja e qindra milione dollareve qe duhet te shkonin ne arke te shtetit. Nuk me duket per te qesh qe avokati i familjes Berisha na dilka sot ekspert nafte. Nuk me duket per te qesh menyra se si eksperti i ekonomise, ai qe sipas teje ka punuar mjaft mire, i nenshkruan kontratat ne menyre te tille qe shteti mos te mar asnje kokerr leku nga nafta per 100 vitet e ardhshme. Qe puntoret jane nxjere ne rruge te madhe shkalle shkalle e eshte reduktuar kaposhi nje thele. Nuk me duket per te qesh qe nuk ka nje platforme ligjore per energji e gjelbert nderkohe qe kontratat me blerje te garantuar lidhen vetem me disa te perkedhelur. Nuk me duket per te qesh qe Ahmetaj talli bythen me statusin e minatoreve e te naftetareve. Nuk me duket per te qesh qe ne Shqiperi ministri nuk propozoi njehere nje rritje pensioni per ata qe kane punuar nga 50 vjet. Ne fshat ke akoma pensione 8000 lekshe. Partneriteti shtet privat ishte i frytshem vetem per dyshen oligarki- pushtet. Ca kam thene me siper eshte 100% e vertete. Nese SPAK do te funksionoje vertete, ahmetaj, gjiknuri etj do te perfundojne pas hekrave.

1 Like

Duhet te vec atje me nje portfolio te investimeve te tua .

kush ja gje kuptimin kesaj konges?
Kujdes se e ka me t’hudhme, “non siete Stato voi”

1 Like

bukur
10 shkronja