Kosova merr kodin shtetëror telefonik nga ITU

2 Likes

Thank you Mr President, Trump. :stuck_out_tongue:

Shume lajm i mire. Pak nga pak dhe serbet po e kuptojne se s’ka me kthim prapa.

1 Like

Se kam kuptuar mire, bota e trete ka prefiksin me 3 nr?
Pse usa me +1 e albanistani +355 e kosovistani +383?

venet e evropes e kane me dy,e ca do te thote kjo?!
Fr 33, it 39, br 44, sp 34 etj Bullgaria pastaj e ka 359.
ish jugosllavia e ka pas 38 dhe republikat qe u bane shtete moren dhe prefiksin qe kishin si republika. serbia 38-1,maqedonia 38-9,kroacia 38-6 e ksh me radhe.

1 Like

kjo eshte gje e mire.

-mendoj qe Kosova duhet te perpiqet me OKB dhe BE qe emertimi nderkombetar, zyrtar, i shtetit te saj te shqiptohet: Kosova dhe jo sipas variantit serb, Kosovo.

Ketu na ka dale “telash”, aq shume te huajt jane misheruar me Kosovo (kozovo), tash edhe ne vet ne komunikim ne gjuhe tjera po e perdorim. Sidomos me angleze e gjermane.
Si duket do te mbetet si variant nderkombetar kjo kosovo. Si albania per shqiperine.

ndryshojeni,bejeni dardania. apo nuk ju duket ide e mirë të kaloni nga kombi kosovaro-serb, tek ai dardan??

https://peshkupauje.com/user_avatar/peshkupauje.com/machitewa/240/238_1.png

as rugova nuk guxoi ta heqë shqiponjën dykrenare nga flamuri ,megjithëse ishte i '‘baraslarguar’, ndërsa ju të kombit të halil matoshit i keni hequr brekët fare! do ta kërkoni përsëri këtë flamur ju joshqiptarët e kosovska-metohija, por historia nuk të favorizon 2 herë.

Pakoja Ahtisari, ose propozimi nderkombetar per hapat e pavaresimit te kosove ne proces, specifikonte qe flamuri te mos permbaje ngjyren e kuqe dhe te zeze.

Ore, por thonë se nuk është kështu! Qenka po Serbia që i jep krahinës së saj të drejtën e përdorimit të një prefiksi brënda telekomit serb. Sikur të ulet dhe njëherë elita e kombit kosovar dhe ta shohi ç’po ndodh, sepse shumë të gëzuara po shfaqen mediat serbe dhe sidomos lista serbe.

Prej +381 deri +389, ITU ka te rezervuar codet per shtetet qe dalin nga shperberja e jugosllavise. Prej viteve 90 dihej qe kosova, kurdo qe kerkohej, do te merrte +383.

Sipas marreveshjes ne fjale, nje kompani telefonike e serbise do te themeloje nje kompani bije te saj ne kosove ne autoritetin shteteror perkates te kosoves, per nje periudhe dyvjeqare do t’u ofroje sherbime serbeve te kosoves me tarifa lokale.

Ne kete moment kemi +381 te serbise, 377 te monakos dhe 386 te sllovenise. Dhe kosova nuk administron me keto code.
Me kete marreveshje hiqen pergjithmone codet e huaja dhe marrim 383 me te cilin do te adm kosova.

Ne cdo rast eshte hap pozitiv per qytetaret, bizneset etj. Te tjerat mbeten ceshtje te interpretimeve.

Shume arritje e madhe per bijte e “vellazerim, bashkim e besnikeri ndaj RSFJ”! Tani e tutje Kosova do njifet si ish krahine e Jugosllavise. Kompania serbe do kete mundesine te instaloje te gjitha pajisjet e nevojshme per pergjimin e qytetareve te Kosoves. E ku ka me mire se kaq?
Sinqerisht te na quash budallenj na ke bo nder! Pa zhduk klyshet e serbit nga brenda vetes do bejme gjithmone hapa mrapa ose me keq shtrember.
Kosova duhet te merrte kodin 355 sic edhe u perfol ne fillim. Kush do mund t’ia ndalonte? Kur ke elita te korruptuara dhe te shantazhushme do ndodhin vetem maskaralliqe te tilla.

Ish krahine e jugosllavise do te njihemi, sepse ate status kishim. Pra “ish”. Ti do te njihesh si ish vilajet i sulltanit. So what?
Per fat ajo kushtetuta 1974 na kishte njohur statusin subjekt i federates (dmth jo i republikes se serbise, sic ishte deri atehere). Pra ishim krahine e jugosllavise, e jo e serbise. Kjo pati rendesi jetike ne zhvillimet e mevonshme rreth juridiksionit te statusit etj.

Ne po bejme ate qe po kemi mundesi. Argumenti i serbise eshte se ka merak per serbet ne kosove se u veshtiresohet jeta, dhe kosova si garanci ju lejoi operatorin e tyre me tarifa te tyre, si faze kalimtare dy vjet. Ndersa ne perfundimisht marrim kodin nderkombetar, dhe largojme te gjitha kodet e shteteve te huaja qe kishim, perfshire edhe ate te serbise 381.
Nuk them se eshte mrekulli, por serbia ishte e detyruar nga be. Nese eshte ashtu si thua ti, ata me deshire na e kishin lejuar qysh ne vitet 1990 kete kod pra.