Kosova përsëri kërcënon Shqipërinë: Hiqeni “plaçkën” (taksën) 10 euro të

artikulli nuk e thote , a eshte kjo 10 euro, per person apo per automjet personal, apo per kamion, apo per autobuz.

Artikull koti sa per t’i hedhur benzine zjarrit. Edhe me kete takse, biznesi nga te dyja anet e kufirit eshte shtuar, cka tregon qe biznesi nuk e ka problem taksen, vetem ky zylyfi qe duhet te thote dicka.

kush kthupo , ambasadori apo depudeti i kosoves

Deputeti Pjer. Te thuash edhe te faktosh qe taksa keqadministrohet eshte nje gje, por te thuash qe nje filan e konsideron placke, pune e madhe se e tha. Nuk ka asgje per debat pervecse per te futur spica. Njerezit gjithmone ankohen kur paguajne dicka. Nafta shtrenjtohet, aboneja rritet, cmimi i shtepive rritet, cdo gje. Duhet te behet lajm sa here ankohemi per keto gjera?

C’na çane bythen dhe keta koqevaret!
Paguaj haraqin dhe mbyll gojen, gje e trashe!

Ja foli shoku i deputetit ashtu sic edhe pritej. Se vetem kosovaret jane qe paguajne taksen ne fakt. Edhe ata qe vijne ne aeroport paguajne taksa hyrjeje. Do ankohesh edhe per ata? Beni nje parti kunder taksave se ka dale ne mode tani. Keta “Rama ik”, juve “Taksa ik”. Ne shenje proteste merreni me kembe qe nga Prishtina deri te kryeministria ne Tirane.

Prape trafik rrugeve te Shqiperise. Mbushur rruget me autobuza dhe makina me targa KS deri poshte ne Sarande. Juve kruhuni ketu jo placke, jo 10 euro, jo lesh me tresh.

artikulli, eshte njoftim, jo per te futur spicat, veç nuk eshte i sakte, nuk e percakton se kush e paguan 10 euroshin, fugoni, a makina personale, a kamioni, a pasagjeri, kush dhe si.
ky artikull, tregon gjendjen e mjeruar te shtypit dhe gazetarve, eshte ku thret qameti.

gabela muti jane ata te shtypit dhe gabela kake jane kush lexon shtypin.

gabela kake dhe muti jane amerikanet qe u krijun si komb sepse nuk deshen t’i paguanin nje takse vellezerve angleze, te cilet ishin gabela shurre.

Gabelnisjye dhe obama, nothing bad me kene gabel

tani seriozisht sepse jam shprehur duke bere parodi dhe nuk jam i sigurte se si je shprehur ti. Me duhet me u sqaru.

Vertet nuk ka asgje te keqe me qene gabel, ashtu si nuk ka gje te keqe me qene race ariane. Kjo eshte bindja ime e patundur, dhe nuk eshte bindje demokratike politikall korrekt apo kushtetuese amerikane apo pellazge. Une kam bindje, bile siguri totale, qe Zoti ekziston, dhe para Zotit jane te gjithe te barabarte si bij te Tij. Nisem nga kjo dhe vetem nga kjo aksiome, dhe nuk e rruj fare se çfar eshte shkruar ne kushtetuten amerikane apo hitleriane.

Rrjedhoje e kesaj bindje eshte se per mu gabel nuk eshte ai qe ka ngjyre te erret te lekures (dhurate e vyer e diellit pervelonjes), por gabel e shkuar gabelit eshte ai qe i ka çare cipen mamase me kaptine kur ka dale nga vëra. Me kete kriter vlersoj kedoqofte, perfshire Obama dhe Trump, Sale dhe Rame, dhe kushdo tjeter, edhe baba im me qene.

njejte them dhe une, dhe bindeshem perpara te tjereve , por thelle mbrenda vehtes dij qe jam mjafte paragjykuese ,bile bile jo veq ne race e ngjyre por dhe ne fis e krahine …

tash lind pyetja , cilen te vertet time Zoti e vlerson .?

p.s.
ti permbahem temes …

po mire te ju behet mauneve , dhe 10 fish le ti takson rruga e kombit se1000 fishin perfitojne , po me fukaran e shkrete cfare kane , token diellin dhe detin nuk mund te ju ndalosh …

2 Likes

kamionat , iu takon te paguajne, se e kane fitimin tek produktet qe transportojne, apo autobuzi, i takon te paguaje nje 10 euroshe, ose te pakten nje 5 euroshe kur nuk kane shume pasagjere.

a t’ka dhon pelqimin Korriksja me Pjerin, ça pa duhet çar vlerson Zoti?

pse njeriu ben ç’eshte e mundur te pelqehet nga Korriksja dhe Pjeri, dhe nuk pjerdh fare per Zotin?

pse njeriu pi pordhat e Korrikses dhe Pjerit, dhe nuk pi pastertine e nektarit te veses se mengjezit?

cka kuptojne keto citime , test me variantet e mendimit apo format e shkrimit …?

kto jan perpjekje te pafajshme te njeriut te kuptoje misterin e suksesit te pordhave gabele te fejsbukut!

pse kane sukses pordhat gabele te presidentit amerikan qe “na dhjet numrat”, dhe nuk kane sukses pordhat e gabelit qe na dhjet thjeshte mut jevgu qe avullon mbi lëndinë?

pse kur Hajdegeri pyet: “pse ekziston diçi dhe jo hiçi?” gjithe njerzit e mbajne shenim si hulumtim përsijatës, ndersa kur gabeli pyet: “pse here pas here me behet piçi, pse, pse?” kongresmenet i pergjigjen: “pse ha mut e kërce!”?