Kosova sot voton

machiteva ;
" … Fushate zgjedhore fantastike ne Kosove. Rreth dy muaj demokraci, kulture demokratike e qytetari larg e lart nga niveli i ballkanit e baras me ate te BE.
Nuk eshte vetem sporti e muzika ne Kosove qe shkelqen, keto zgjedhje treguan se as politika nuk qendron mbrapa.
Perkunder momentit historik per nga rendesia e ketyre zgjedhjeve, ne diten e fundit te fushates, dy partite e medha rivale mbajten tubimet permbyllese me pjesemarrje madheshtore ne dy sheshet e Prishtines, 100 metra distance nga njera tjetra, ne te njejten kohe. Asnje incident, asnje problem. Asnje.
Me e mira megjithate eshte se kosovaret kane zgjedhje, kane alternative, edhe per ndryshimin qe duan e nese duan, edhe kandidate te shkelqyeshem ne pergatitje profesionale e pervoje.
Shume krenar me Kosoven dhe popullin e saj…"

Pjer; - macho, kosova eshte shume me perpara ne kulture demokratike, jo vetem nga shqiperia e serbia, por edhe me perpara se vendet e tjera ballkanike antare te EU, si greqia, rumania e bullgaria.
kur hyn ne kosove, te duket sikur ke hyre ne nje nga vendet perendimore, e kjo duket jo vetem nga infrastruktura, por edhe nga njerzit, sjelljet e tyre.

alba ; " … duhen pershendetur qe e kryen fushaten zgjedhore pa rrahje por kjo nuk e mbulon faktin qe kosova eshte po aq e korruptuar sa shqiperia …"

Pjer ; - alba, te rrijm shtrember e te flasim drejt, korrupsion ka dhe ne perendim, biles ne amerike ku rri ti, ka dhe me shume korrupsion se ne kosove,
kosoven une do ta vendosja ne rang-liste, shume me perpara dhe me mire se greqia e shum vende te tjera.

alba ; " … Me cfare parametrash shkelqen kosova pervec ekipit te futbollit e judos ?.."

Pjer ; - i thone nje fjale, fshati qe duket, nuk do kallauz
shif kualitetin e autostrades, çmimin e saj, e njejta firme zbatuese,
shif standartin e jeteses, kosova me lart se ne,
shif polarizimin e shoqerise, kosova e ka me te zbutur, ne e kemi me te ashper, diference e madhe n’mes te varferve dhe te pasueve,
shif njerzit, edukaten, menyren e jeteses, etj,

kam frike se mos keta te VV na largojne nga kursi drejt EU

Pjer, kesaj i thone individualitet demokratik i kristalte, vete komenton, e vete i pergjigjesh komentit tend. Vete zot e vete shkop, njekohesisht edhe vete kurriz me i bute se barku, e per me teper ne temen tende.

Je mo i modh se mbreti i asteroidit te prralles qe te tregova. Mbret pa nenshtetas, i jep urdhera vetes. Kjo eshte e ardhmja e bLoqeve shqiptare.

mbas komentit tim, qe thyen te drejten e kufizuar per 3 komente, mund te komentosh prap vete zot e vete shkop.

i modho, ngaqe adminet e nxorren me vonese kete temen time te votimeve, komentatoret filluan te shkruajne per votimet, tek rubrika ; Diskutime te Lira ,
dhe une veç i morra ato komentet e tyre dhe pergjigjet e mia, dhe i vendosa tek tema e duhur, tek kjo, megjithse kete pune duhej ta benin adminet/moderatoret.

Adminet, qe jane me mijra, nje mizeri, kan bo edhe nje te pabere tjeter teori komploti, kane botuar nje teme paralele qe i ben konkurence tendes, dhe me nje fotografi te nje derr femre kosovare, shum me e mire se femrat greke, serbe, bullgare, rumune. Njesoj si ekonomia kosovare, shum me e mire se e ketyre vendeve.

1 Like

Po bre, rrezik i madh.
Se keta tjeret qe jane ne pushtet qe 60000 vjet na paten ofru teper me etiopine edhe sudanin jugor. Ne shqiperi e kosove.
Vv mundet me te largu veç nga kursi drejt afrikes.

Pjer, kam per ty nje citat fejsbuku te nje ekonomisti t’modh, shume t’modh, mo i modh se Marksi, Max Weber e quajne, barbar, nga vendi i barbareve:

Te duhen vizione, shko ne sinema!

(citimi eshte edhe per Stalker, Albanoid, Korrikse, pra boni nje katershe te mire, e shkoni bashke ne sinema te shihni Vizione te Qarta, duke mbllaçit kokoshka)

keta te tjeret, e morren kosoven te shkaterruar, te rrjepur nga sllavet, pa leke/para, me varferi te skajshme nga lufta, dhe shife se ç’kane bere per disa vite pavarsi, ate qe shqiperia nuk e ka bere per qindra vjet.

Respektin maksimal per gjithe Kosoven qe zhvilloj nje fushat zgjedhore teper te qete e mbi te gjitha i numeron votat aq shpejt e aq qete, gje e cila nuk ddh tek ne. Duhet te marrim shembull nga ata per kete pike. Respekt dhe per Albin Kurtin qe diti te ngrij nje levizje dhe ta coje ate ne maja.

une do ta krahasoja me votimet ne danimarke, shume me mire se edhe franca, austria, etj, vende perendimore, ku ndodhin zenie dhe vrasje.

shume i hekurosur kostumi Albin Kurtit, Tsipras te pakten s’vinte kollare

per hajer VetVendosja

nga pikpamja e qetsise, asnje nuk ka te krahasuar me Shqiperine dikur.

demokracia liberale, do te jete vertet liberale kur kryeministri i sapo zgjedhur te dale nudo ne publik.

i modho, puna eshte te jesh vet i disiplinuar, si gjermanet, flamanget, japonezet, skandinavet, dhe jo me diktat nga siper, si neve dhe afrikanet :grin:

puna eshte qe te jesh vete i disiplinuar, duhet qe dikush tjeter ne bote te mos jete. Keshtu te dyja bolet e Marlonit kane perfaqsuesin e vet ne rrjedhen e historise, ose me sakte ne trokellimen dybolore te historise.

nuk e ka keq Haradinaj kur i pergjigjet ketij

sipas Borrell Ballkani Perendimor nuk qenka evrope por fqinjet me te afert te BE:

Ne nuk mund të themi që kemi peshë gjeopolitike, nëse s’jemi në gjendje të zgjidhim problemet që kanë fqinjët tanë më të afërt”, tha Borrell.