Kultura: Hapësira që vjen duke u ngushtuar


#1

Ende i pakonfirmuar mbetet lajmi i shperndare se fundmi mbi shkarkimin e gazetares Elsa Demo dhe mbylljen e emisionit te saj te perjavshem ne televizionin ABC News por me gjase ky lajm eshte i vertete.

“Takimet e Kultures” ishte nje hapesire rreth 30 minuteshe qe transmetohej ne kete kanal televiziv, nder te paktat (per te mos thene e vetmja) ne panoramen televizive qe i kushtoheshin kultures dhe trajtimit te angazhuar te tematikave me ne qender kulturen dhe shoqerine.

Hapesira kulturore ne media vjen duke u ngushtuar gjithmone e me shume, me gjase ngaqe kultura “nuk shet” e per shkak te gjithefaresoj pretekstesh te ngjashme qe mund te imagjinohen. Fatkeqesisht.

Perditesim:

Elsa Demo e ftuar tek Adi Krasta ne emisionin ‘E Diell’, flet gjere e gjate ne lidhje me kete çeshtje.


#2

nga te paktat vertet te respektueshme intelektuale pa e paraqitur veten te tille per as edhe nje minute
Elsa Demo duhet te kete autoresi per emisionet qe ben, e te blihet nga studiot tv jo te punesohet.


#3

Kjo eshte teme e re apo e vjeter, se per Armand Shkullaku, eshte folur ketu para 1 muaji, ne mos gaboj.


#4

Me pelqente ai emision, ishte si nje oaz kulture, si bobine oksigjeni ne morine e pislleqeve ne tv. Po ca pret nga aleksander frangaj, e ka mbush tv klan me telenovela aziatike dhe velinat e arditit, tv reaksionar, e riktheu dhe shkullakun si drejtor ekzekutiv e ngriti ne detyre, se na cane taravellen, ho po e hoqi rama jo po censura. Shkurt muhabet kurvash mediatike.


#5

Mos u merzit.


#6

Kete emision nuk e kam ndjekur,po e njoh Elsen qe kur ishte gazetare te “Shekulli” dhe eshte vertet shembulli i gazetares serioze dhe profesioniste.Besoj asaj do t’i hapen dyert diku tjeter,po eshte e vertete qe kultures po i mbyllen gjithnje e me shume.


#7

Edhe unë e kam ndjekur herë pas here. Më vejn keq që është mbyllur.
Pas emisionit “Një histori shqiptare” këtë dhe kronikat sportive ja vlen të veçosh nga ABC news.


#8

Po ça kulture mor amon. E çun at ven mrapa ne kohen e Vezirit te Modh :frowning: