Kur do plasi, se na plasi

Trapi ( perveç se eshte dru vete) po vuan 8 vjet miqesi idiote mes bush jr dhe putin sikurse 8 vjet perulje deri ne tallje me administraten obama.
Eshte bere kgbisti qe vret ku i do bytha dhe nuk ka njeri ti bej gje.

Trump as qe ka ndermend te hape lufte ne Siri,pasi nuk ka arsye dhe vete nuk ka deshire te luftoje ne nje lufte qe nuk i dihet fundi.
Luften po e kerkon Macron jo Trump.
Macron bile tha qe do te shkoje i vetem ne kete lufte.

Trump eshte perqendruar ne arritjen e marrveshjes tregetare me Kinen dhe Korene e Jugut dhe te asaj berthamore me Korene e Veriut.
Te tjerat he per he jane ne plan te dyte.

Asadi mund te jete njeri shume i keq por heqja e tij nuk zgjidh problemin.
Plus qe Asadi po mbron te krishteret e Sirise.

Maksimumi qe mund te beje Trump eshte te hedhe ca raketa si heren e pare,ose te suportoje Francen.

asgjë nuk do ndodhë! e shumta mund të provojunë ndonjë raketë që po i vjen data e skadimit,dhe ti bëjë pak qefin anglezëve që janë inatosur me putinin. siria do ndahet ,asjhtu si iraku,dalndadalë! radhën e ka irani me turqinë,po këtu pikpyetjet janë të shumta dhe situata e pakontrollueshme,kështu që shtyhen për më vonë. israeli nuk ka më armiq të drejtpërdrejtë dhe nuk di kujt ti bjerë për momentin

Ku ke qënë bre ACDC se na i ishin tharë sytë për një devolli toidhjo

Trampi ben mire te hape syte e mos bjere pre e taqijave te Helmetave te Bardha, por te punoje per ate qe e zgjodhi gjysma e Amerikes, pra qe te vere Amerika First dhe jo Siria First. Sapo Trampi kerkoi qe brenda 6 muajsh trupat amerikane te terhiqen nga Siria, brenda 48 oresh “plasi bomba” ne nje qytet te rrethuar, ku te rrethuarit per me teper po dorezonin armet dhe po iknin me autobuza… :wink:

Nderkohe me shume te drejte sic e ka vene re dhe vete, i gjithe “bad blood” qe eshte mbledhur me Rusine se fundmi eshte pasoje e hetimeve te Muller qe e filloi hetimin e paret e Rusit dhe po e mbaron me paret e kurvave, pa dale akoma ne ndonje rezultat. Perendimit jo pas Luftes se Ftohte por edhe gjate saj si ka ardhur ndonje e keqe nga Rusi dhe s’ka asnje te vdekur nga asnjera pale ne konflikt, nderkohe qe mijera jane vrare nga terroristet myslimane brenda kufijve amerikane e europiane e mijera te tjere jashte kufijve te saj.

Nderkohe Rusia eshte sulmuar vetem dy here nga jashte: njehere nga Napoleoni dhe njehere nga Hitleri. Dhe te dyja heret dihet si ka perfunduar. I vetmi “bad blood” qe eshte krijuar nga Rusi me Europen. eshte ai i krijuar gjate viteve te Komunizmit, po ato e majta liberale ia ka bere hallall dhe as nuk ia permend me… Ama diktatorit Putin do ia kepusim koken, pa lere c’thote populli rus per te. Yep, good luck with it.

as qe na hyn ne sy me ACDC se ja ka zene vendin ky budalla tjeter ne forme katrore qe qeka bere me Bashkimin Sovjetik sot.

Amerika eshte bere first persa nuk ka pare hallin e saj, por te botes. Sepse nuk ka pare hallin e saj, eshte bere superhiperfuqi, i ka rene fuqia ne dore, nuk ka rendur pas saj si bejne te tjere vende.

Me te njejten logjike, meqe Amerika e Trump katrorit i ben yzmetin te jete e pare, ka per te qene, jo e fundit, por s’ka per te qene me.

o tru katror, Lufta e Ftohte ka shkatuar me miliona viktima periferike, nje prej te cilave je dhe ti me trute e tua katrore prej devolliu te vdekur e te pakallur.

çfar te ka thene baba per kete pune, se e morrem vesh ate te pallimit me zezak para se te martohesh.

Nje lufte e hapur us vs rusi ne siri, do krijonte nje bum ekonomik per ameriken ne armatime. Por sma merr mendja qe e kruan bythen me gastare putinka

Amerika mund te beje ose mos te bje lufte ne Siri ose gjetke, pak rendesi ka kjo lufte periferike. Me sa duken bathet (fenomeni Trump eshte bathe per ke lexon gazetat, se ka dhe bathe te tjera te formes katrore) do ngordhe nga nje vdekje e bute si Perandoria Romake, qe nuk merret vesh si ngodhi dhe kur ngordhi, por e sigurte qe ngordhi ama. Dhe do ngordhe ne nje kohe me te shpejte se Roma, sepse kohet akselerojne. Ekzistojen fenomene paralele historike midis Perandorise Romake dhe Perandorise Katrore USA. Nje prej tyre eshte terheqja graduale ne luftat periferike, Roma first.

First Roma Katrore First.

1 Like

Fuqite berthamore nuk hyjne ne lufte me njera tjatren .armet berthamore jane arsyeja qe lufta e trete ,e katert dhe e peste boterore nuk kane ndodhur.

nje kaur ka bere nje shkrim interesant:are we rome?

Putini eshte politikan shume me i pjekur ne politiken nderkombetare se sa politikanet 4vjecare ne Perendim. Putini kurre nuk ka provokuar i pari, dhe gjithmone i ka treguar Perendimit se eshte me se i gatshem te hyje ne aleance me te si i barabarte per te krijuar nje Superfuqi te re qe mund te vere poshte cdo fuqi tjeter jo-europiane qe mund te doje te ngreje koken.
Putini ka nxjerre mesime te kujdesshme nga gabimet e Perendimit. Ai e pa se c’ndodhi me Irakun pas heqjes se diktatorit Sadam; c’ndodhi me Libine pas heqjes Gadaffit dhe ku eshte Afganistani 15 vjet e 15 trilion dollare pasi Amerika i hapi lufte Talibaneve. Ndaj dhe ai perpiqet te mbaje ne kembe diktatore si Asadi qe ia vene festen sipas kokes popujve te tyre, dhe nga ana tjeter nuk perzihen ne punet e botes si Wahabistat e Arabise Saudite.

Por qe jam thuajse i sigurte qe ky muhabet do te mbaroje me ca “farts in general directions” si perhere, se te dyja palet e dine fare mire se sa shpejt dhe se si mund te mbaroje nje lufte atomike mes Rusise dhe USA. Ndersa deshira ketu e popullit amerikan per t’u perfshire ne nje konflikt tjeter ushtarak jashte kufijve eshte jo Zero, po biles ne vlera negative.

raca jote katrore prej devolliu qe shef vetem bythen e vet “se m’ka than baba mue”, nuk meriton gje tjeter perveç penisit te gjirokastritit te garantuar perjete te jeteve, te hyfte e kurre mos te dalte pavarsisht se ekzistonte CIA dhe zoti Fullc i polikumit.

Jane Te gjithe Te keqinj ne ate muhabet ,prandaj dhe hazreti obama nuk nderhyri se nuk dinte anen e kujt te mbante .

Te huajte duhet te hiqen menjane ne ate konflikt se armet e parate e tyre ne mbeshtetje Te paleve te ndryshme e kane mbajtur sherrin gjalle ne rajon shume me gjate se c’duhej .

1 Like

Ne nje bote globaliste dhe interaktive, arabet nuk mund te lihen me vetem ne shkretetire me gamilet si dikur, po do vazhdojne te jene te mbrehur duan s’duan ne qerret qe ua ndertoi Curcilli. Ndryshe, po nuk u mbajten nen zgjedhe ato shperndahen si bagetia e marrin rruget e Europes e Amerikes, ose kudo ku mund te kapin ndonje cope buke pa punuar e duke iu falur Allahut qe t’u mesoje taqija te reja per te genjyer infedelet. Deri me sot i mblodhi Anglezi dhe Amerikani, po iken ato do i mbledhi Rusi e ne mos i mbledhte dot as Rusi do i beje zap Kinezi. Nuk behet dot evgjiti Raja, sado te madhe ta beje pordhen pas buke.

1 Like

Raja ishin cifcinjte sklleverit e feudalizmes .

Perandoria engleze i demarkoi kufinjte pa e care bythen per historine e rajonit .pastaj kemi luften e ftohte me rivalitetin sovieto amerikan .amerikanet psh permbysen km Iranian ne 1953 dhe instaluan shahun i cili ne bashkepunim me cia krijoi nje apparatuse sigurimi te urryer nga iranianet.pas permbysjes se shahut armatosen sadamin tu binte iranianeve te cilet nga ana tjater krijuan hezbollahun Dhe u rane amerikaneve ne Lebanon dhe e bene ate shtet mysybet .perpos prapesirave te arabeve duhen shtuar edhe kusuret e evropes qe jep leksione demokracie .

1 Like

Raja - raxha - quhen princat ne azine jugore dhe juglindore