Kur Malli

Kur malli te t’ marre e une s’ jam
Ne dhome e vetme mos qaj
Tek varri perkulu dhe pak
Me puthje t’a kalojme kte nate

Une shkova sic shkojne djemt’ e rinj
Harrova premtimet qe dhashe
Te harroj dhe syte e tu ?
Te lutem ne enderr m’u shfaq.

Xha Tani ( Janar 1998 )
Cerrik

2 Likes

Dua me kto vargje ti kujtoj vehtes , ku Isha , Ku jam dhe Ku do mund te shkoj , pa gjysmen e se teres. Thojne , te pakten pleqte a te motshmit , se jeta vazhdon. Nuk e di. Une as jam gjalle dhe as Kam vdekur. Thjesht jam zhgerryjt ne ket bot te ndyre , llapaqene , dhe pa asnje lidhje me pjesen tjeter . Lum te verbrit qe se pane , lum ata qe e qane , dhe mjere ata qe e lan’

Ehh… Pooo po

Natyrisht sot Ka te tjera kendveshtrime. Gjithsesi ahere dukej SE cdo gje ish ne vendin e vet. Packa , sot I shohim me ngjyra , dhe padyshim edhe me mjaft gropa

Nje dite do te behet me mire …

Po te vdekmit sikur nuk shohin enderra .

Ndoshta ka ndryshuar zakoni po vizitat ne varreza sikur behen diten

edhe un e besoj se nje dite do behet me mire, dhe kriteri qe do jete bere vertet me mire, do jete kur njerzit te mos bejne pyetje filozofike pa kuptim si Gogeni, por te te shkojne me gezim ne pune si Fiqnete Rexha (ne kenge, se ne te vertete nuk e di nese Fiqnetja shkonte me gezim apo jo, di vetem qe une nuk shkoja me gezim, dhe shume nga ata qe njihja).

Njeriu nuk eshte bere per te ikur ne pune, por per te eksploruar universin

E mban mend ate barcoleten e atehershme:
E pyeten shkodranin :na thua nje rrene te madhe ?
Me gezim po shkoj ne pune u pergjigj ai :joy:

edhe eksplorimi i universit pune eshte, dhe ka njerez qe ngrihen ne mengjez dhe thone mahmur:

Kush iken ne pune ne NASA e qi kryt me shefin!

Jo, kte e ndigjoj per here te pare. Por di nje me te forte qe eshte anektode, dmth qe ka ndodh me verte. Ne vitet e zullumeve demokratike, anej nga viti 92, nje gazetar italian vitoi Reshenin dhe pyeti nje riosh disident:

-He a fillut ta ndertoni kapitalizmin apo jo?

Ju pergjigj rrotaliu:

-Çar kapitalizmi mer jau, ktu punohet akoma!

1 Like

Nje situate te tille pershkruan edhe hajredin bej cakrani pas shpalljes se pavaresise .te gjithe thote ai kerkonin ylefe Po asnje nuk vriste mendjen se nga do dilnin keto para .kur u kerkoje njerezve te paguanin taksa ata thonin:epo po te ishte per te paguar te dhjeten xhelepin ne mire ishim nen turqine :blush:

Si mos të dëshpërohesh në këtë vend, ku të pasurit nuk ndihmojnë dhe të varfërit nuk punojnë? - Faik Konica

1 Like

Si te mos deshperohesh ne kete vend kur pronaret e mdhej te tokave eksplorojne universin ndersa argatet e tyre ikin me gezim ne pune? - i Modhi :smiley:

Epo tani krahasime gjejme sa te duash , mjafton te eksplorosh ne internet. Si do tja bejme shpopullimit masiv ? Kjo eshte ceshtja. Pike.

edhe kte çeshtje tenden e eksploron ne internet krahas çeshtjes se renies masive te flokeve.

Jo I modh , Jane ca gjera qe interneti nuk I kap. Por ikja e shqiptareve kishte lezet be vitet 90 . Me kupton ? Tani qe ne " aderojme " ne Europ , tani pikerisht ndodh dhe epidemia shfarosjes…

Kur ben diçka qe te pelqen eshte pasion jo pune