Kush e dinte?

IMG_7376

Shqipëria ishte midis kapitullimit të fashistëve të Mussolinit dhe ardhjes së nazistëve gjermanë më 1943 por kjo nuk e pengonte postën amerikane të hidhte në qarkullim edhe këtë pullë kushtuar Shqipërisë.
Burimi: Ambasada Amerikane në Tiranë në Twitter.

2 Likes

E kam nje pulle te tille, ma dha dikush ne Boston para disa vjetesh. Si bicim filatelisti qe jam kerkova per historine e pulles. Ne vitin 1943 sherbimi postar amerikan leshoi nje seri pullash nen ate qe quajten Overrun Series, duke printuar flamujt e vendeve qe ishin pushtuar (overrun) nga forcat e Aksit. Fushata u ideua nga FDR vete, edhe ai nje filatelist. Kjo pulle u leshua ne 9 nentor 1943.

3 Likes

Pra dikush e dinte. Informacion i mire. Faleminderit. Pra do te thote qe FDR-i e kishte ne mendje qe keta flamujt e vendeve te shtypura nga aksi do ringriheshin. Good man!

Ps. Didn’t Alex Baldwin also play FDR in “Pearl Harbor”? :joy:

:-1: no he didn’t he played some airforce guy. Just checked.

kjo eshte seri me pulla kushtuar vendeve evropiane
frnorlux
auscs

FDR ishte Jon Voight megjithese i kishin bere cik saldim fytyres e s’dallohej dhe aq kollaj. Alec Baldwin, not Alex you freakin’ immigrant. :smile:

Ama shife propaganden amerikane. Jo me kot emetimi 5 cent ishte ai ku u krijuan keto pulla. 5 cent ishte international mail, i merrnin letrat ushtaret ne Evrope. Ne anen e majte feniksi domethene ringritja e ketyre vendeve, ne anen e djathte nje grua qe ka thyer zinxhiret. Not expressly stated, por nenkuptimi eshte qe Amerika e ka mendjen tek ju dhe vetem prej Amerikes do thyeni zinxhiret e do ringriheni si feniksi. U tha u be, per 2 vjet e cliroi Evropen. Jo, fol po deshe.

partizonet me enverin s’duhet te kene pasur dijeni per kete dashurine amerikane te sinqerte ndaj popullit tone heroik, se te paret qe hoqen prej shqiperise qene amerikont.

Alec, my bad. :joy::joy::joy: sori sori
In my D-Fence Alec was not this important before getting elected.

Enveri ju lut amerikaneve per ndihme se ndiqte shembullin e Titos. Amerikanet kishin oficere te OSS te atashuar ne forcat partizane qe bashkerendonin veprimet me aleatet.

e kam lexu nje liber te atyre anglezve qe bashkepunonin me enverin, dhe perfundun ne poste te larta me pas ne angli. thonin qe shqiptaret jane hajdute dhe hileqare.

1 Like

Me pulla enderron bukur, ndersa me bisedime konkrete siç bene jugosllavet, te prishet menia :smiley:

Më paskan lexuar mendjen.

E kam blere ne ebay kohe me pare, per 2-3 dollar ne mos gaboj. Kush do tja shtoje koleksionit:

Meqe jemi te tema “Kush e dinte”, ja dicka qe nuk e dija. Ekziston nje Shqiperi tjeter, ose me sakte nje Albani tjeter: Shqiperia e Kaukazit: