Kush e helmoi peshkun?

3 posts were merged into an existing topic: Diskutim i lirë - shkurt 2018

shkaba, shkaba e peshkoi

cka ka nodhe mor , cka paska nodh ? A ka dek kush , a ka lind kush-a ? A paska bo naj vaki-a , se vallahi si paskem punt mire tuk kokem qu me e gjet faljtorin n`mesin ton !?

qishtu vesin ka ona jone kur s jan kone knej pari …

p.s.
Aftesia e te menqurit eshte te dij te largohet kur fillon te perseritet … ( se cka mu kujtu kjo nuk e di veq e nderlidha me vetjen dhe arsyetimin e tyre )

1 Like

Po fitun demokratet ky blog do rigjallerohet ngaqe eshte blog socialist. Por blogjet dhe forumet iken nga moda qe kur Facebook u popullarizua. Njerzit nuk fitojne gje nga anonimati mésa duket.

1 Like

kush tha qe eshte blog socialist, kur mbi gjysma e antarve ketu jane kundra Palloshit, ketu vetem 2-3-4 kokrra jane me Rivdekjen, m’fal Rilindjen,

10 anetare kane mbetur ketu, nuk vijne me opozantet e Sales (anti maloket e lindur) qe e mbanin gjalle dikur. nuk ka as artikuj me ne fakt, blendi merret me punen e tij, s’ka me kohe per me ardh dhe me ushqy ket blog me artikuj.
po si ndejte diçkaje mbi koke, s’ka si kjo ecen vete.

plus qe njerzit u lodhen me komente pa buke.

1 Like

Antimaloket e helmuan peshkun dhe shqiperine ne fakt. Anti sal jemi te gjithe

1 Like

1 Like

Maloket kane c’kane, ama jane gjuetare, nuk rrine kembekryq si ca t tjere.

ka edhe disa pluse te tjere:

plus qe njerzit u lodhen me buke pa komente, dmth ha buke e veshtro si derr buken qe po ha pa menduar gje tjeter perveç si te levizesh nofllat.

plus qe njerzit te merzitur e te bere derr, rrin sa rrin duke fol me pemet ne Paris, e pastaj vijne ne Peshk te behen me derr akoma duke fol me te tjere derra per derrerine e njerzimit qe hungerron si derr ka dymije vjet.

plus qe njerzit ne gjendje derri ne jeten e tyre familjare midis mutmutit babes djathtas dhe kaksutes mamase majtas, per te shpetuar njerezine e tyre behen te majte ose te djathte dhe hungerrijne sa majtas djathtas duke kerkuar me feçke shen Linkun Graal “Dum Baben per ta vra! dum Nonen per ta pallu!” neper plehra e Google.

plus qe njerzit te perbuzur kalldremeve te Parisit si “albanez de merd”, per te shpetuar njerezine e tyre kerkojne me feçke ne plehrat e internetit shen Linkun, shen Fjalorin dhe shen Harten qe vertetojne se shen Pellazgu i pare ka qene njeriu i pare qe foli Fjalen e pare ne Sokakun e te Marreve te fundit.

plus plus plus qe njerzit “ngado qe vete merr mutrat e tij me vete”, nuk di ç’te beje me mizerjen e jetes se tij krejtesisht te mutezuar, e vjen te zhgrryhet ne kete pellg te ndyre ne gjendje derri duke u ankuar ne menyre kolektive me komente te thella psikologjike blogu: “ç’eshte kjo ere e ndyre derri ne kete pellg te ndyre derrash perreth nesh?”.

Buka eshte e nevojshme ta hash si te duash si derr apo jo derr, ndersa komentet ketu shumica nuk ja u gjen nevojen, bejne dhe pa to mnjf.
Ndersa ato te gjitha sa thua per te tjeret edhe te perkasin ne nje fare mase.

lene se un jam hipokrit meqe prift “bej si them une, jo si bej une”, po ti a ndjen veten derr te lyer me mut pellazg apo jo?

Me siguri absolute qe jo, nuk e ndjen, sepse ti je me erëmiri dhe me i zgjuari ketu (shprehja jote kostante per çdonjerin pa perjashtim: “ti nuk kupton çfar po them, aq ta pret”), ke me shume pare, bredh me kepuce marke 300 euro, je familje heroi (foton e halles e ke ne Muze Kombetar), nuk do vete me shkrujt ne blog se po te doje atehere do ta kishim pa ne, dhe me e fundit je me i forti per pun grushti, nuk guxon njeri diskutant me ty te shkoje ne Paris se i del perpara ti e i ha gabzherrin me dhembe.

Eshte pikerisht kjo era me e qelbur e derrit me te qelbur ne bote!

E kjo ere ka helmuar Peshkun, kush me shume e kush me pak te gjithe qelben nga ky parfum.

Ti je nje nga kampionet, ne mos qofsh kryekampioni i derrave te qelbur nga parfumi i arrogances pa kufi.

Dhe i njejti parfum prej kurronjosi ka helmatisur tere boten, Peshku nuk eshte ndryshe nga bota reale, e s’ka si te jete ndryshe. Biles Peshku eshte vlere madhore pedagogjike dhe gneosologjike per te njohur boten.

Peshku u plak dhe vdiq një vdekje natyrore. S’ndihmoi hiç që ndërroi formatin. S’e di kush kishte nevojë për atë ndërrim formati.

Njerëzit kanë interesa të tjera. Mërziten këtu, gjithmonë i njëjti muhabet.

njerzit merziten gjithanej, merziten ketu, e shkojne atje, por pas pak merziten edhe atje.

Gjithanej merziten njerzit, vetem aty nuk merziten.