Kush e nxiti Luftën e Ftohtë mes Shba-së dhe Rusisë dhe pse?

Unë mendoj që Lufta e Ftohtë u nxit nga Shba.Pasi kjo ishte në interesat e saj.Shba kërkonte që të manipulonte popullin e saj dhe më gjërë.Ajo gjente tek Rusia shtetin për të ngritur kultin e përbindëshit.Shba simbolizonte lirinë,prosperitetin,jetën,drejtësinë.Rusia shfaqej nga Shba si një vend i korruptuar,i rrezikshëm,pa liri dhe pa prosperitet.Këtu dallohet një paralelizëm mes të mirës dhe së keqes.Lufta e Ftohtë ishte vegel propagandistike qe ngrinte lart SHBA.Por sherbeu dhe per te mbuluar abuzimet qe ajo bente me njerëzimin.Këtë gjë bën dhe në ditët e sotme.

Ka arguments pro e kondra .komunizma ishte rend agresiv si treguan ngjarjet por edhe kompleksi militaro industrial sigurisht qe perfitoi si paralajmeroi Eisenhower:
Every gun that is made, every warship launched, every rocket fired signifies, in the final sense, a theft from those who hunger and are not fed, those who are cold and are not clothed. This world in arms is not spending money alone. It is spending the sweat of its laborers, the genius of its scientists, the hopes of its children. The cost of one modern heavy bomber is this: a modern brick school in more than 30 cities. It is two electric power plants, each serving a town of 60,000 population. It is two fine, fully equipped hospitals. It is some fifty miles of concrete pavement. We pay for a single fighter plane with a half million bushels of wheat. We pay for a single destroyer with new homes that could have housed more than 8,000 people. This is, I repeat, the best way of life to be found on the road the world has been taking. This is not a way of life at all, in any true sense. Under the cloud of threatening war, it is humanity hanging from a cross of iron. […] Is there no other way the world may live?

Dwight David Eisenhower , “The Chance for Peace,” speech given to the American Society of Newspaper Editors, Apr. 16, 1953.

1 Like

:joy: atqtetu!

1 Like

Nga ta ka kapesh? As me shotgun-et e tu nuk ngacmohet dot.

Hajde vizione te qarta, hajde.

Me siguri qe autori i pyetjes/ postit, i anetaresuar 11 ore me pare eshte i bindur qe the Twin Towers u rrexuan nga qeveria americane ne bashkepunim me sionistet izraelite per te gjet sebep per … whatever the fuck mendia e ndritur e shumices se “O sa mire me qene shqiptar” pjell ne ate moment. Mos ki turp se nuk je i vetmi zoti Delfin. Te majt e jotja.

Po vras mendjen se kujt duhet t’i jepet cmimi Nobel, delfinit per kete zbulim qe ka bere, apo Albes me zamete dhe te ftohur ngambrapa, po ende ne gjendje te mire ngapara, per idene gjeniale per t’i lene shqipot pa universitet. Dileme e madhe.

universiteti nxjerr gjysem analfabete si ty ,patjeter qe duhet mbyllur.

Ne çdo konflikt, ne çdo nivel, edhe midis dy personash, eshte e pamundur te gjesh se kush e filloi sherrin i pari. Edhe ne rastin kur formalisht, ne menyre objektive shkencore eshte me se e qarte se kush eshte sherrxhiu i pare (si psh ne rastin e bombardimit japonez ne Pearl Harbor), nuk eshte tamam keshtu, sepse veprat njerzore kane motivacione, te cilat nuk mund te kapen kurre shkencerisht objektivisht.

Pra nese ka vertet vend per te gjetur te verteten, duhen gjykuar motivacionet ne radhe te pare, gje qe nuk mund ta beje asnje gjykate ne bote, dhe aq me teper ne boten demokratike. Keshtu qe, si demokrate t’dhenj qe jeni, kenaquni duke bere tifozin (ishte gol, s’ishte gol) edhe ne politike, dmth mbani njeren ane ose fele, ate fele qe ta kerkon interesi, kultura me te cilen je edukuar, çfare kerkon moda e kohes, ose mistreclliku per te mbajte njeren fele qe te kesh mundesi ta besh nje sherr vete sepse nuk kalon koha ndryshe, ose edhe budallalleku per tu fut ne pilaf kot me kot se duhet me qene edhe un ne pilaf si gjithe te tjeret.

jom ene un ktuna!
(bashke me felet e mija ne dore te marlonit)

1 Like

Kështu do donin të gjithë të besonim,por faktet flasin ndryshe.Shiko Zeitgeist shqip për ta kuptuar atë që thashë unë.

Cilat fakte ke renditur ti ne nje paragraf qe ke shkruar?

Gjynah qe nuk ia vuri njeri veshin nje ideje aq gjeniale. Eh, cka humbur Shqiperia me ty, jo thjesht nje harvardiste, po nje vizionare qe do ta kishte nxjerre ne selamet.