Lagja

http://www.mapo.al/2017/11/lagjja/1

2 Likes

Tregim plot kontradikta .

Në prag festash policia mblidhte aleatët e vet, kurvat, pijanecët, sherrxhinjtë, dhe i mbante disa ditë në burg mos helmonin “festimet” me sjelljet e tyre të pahijshme të pirjes së rakisë dhe bërjes së qefit. :joy:

“Klubi i Lagjes” ishte një barrakë e pisët plot me spiuna që bënin si të dehur.
Në Klub, ku puntorët, intelektualët, nëpunsat, ushtarakët e Lagjes zbraznin gjysmën e rrogës sapo e merrnin, një herë në javë ose dhe më rrallë mund të pije një birrë të qelbët.
Me surretërit plot vrraga dhjami bërxollash derri, mes duhmave të rakisë dhe gromësimave të mishit, frekuentuesit e Klubit mund të shihnin përtej xhamit ndonjë siluetë femre. Brenda në Klub këmbë femre nuk shkelte.

kush ishte ai budalla qe zbraste gjysmen e rroges, kur me 1 dite pune qerasje ter klubin. te lije gjysme e rroges qysh diten e pare ne klub, siç thote Hypi, i bika qe gjysma tjeter te te dilte per ter 15-diteshin, se rrogat ate kohe ishin dy here ne muaj.

Kohe muti ne qe i kemi jetuar s’duam ti kujtojme por ypi ben mire qe I le se dekument per brezat e rinj .pocaqia e kamunizmes dhe Kjo ne tirane qyteti me I perparuar I vendit vaj halli c’behej ne rrethe e katunde.

2 Likes

Koment plot boshetira. Na e perkthe pak cfare ke dashur te thuash me ate fjaline e shkurter.

e ka shpjeguar me fjaline e gjate me poshte. qe shkrimi nuk pasqyron realitetin. rroga nuk ishte javore, por dy javore. çdo pesembedhjete dite merrje rroge. kjo vetem tregon qe ky Ypi nuk ka qene ne moshe per te punuar ne ato kohe, se do ta dinte. megjithese nga fytyra s’ngjan i ri.

komunizmi ishte diktatorial, por diktatura dhe propaganda komuniste nuk hyri dot deri ne familje. nga kjo dhe nuk u realizua.
ne kundershtim, propaganda borgjeze ka hyre neper familje, ne perendim. nga kjo dhe akoma ajo mbahet gjalle.

por te kapesh kaq, duhet zgjuarsi dhe kulture qe ky Ypi nuk e ka. bile as kadareja fatkeqesisht nuk kupton dot kaq thelle.

Ypi kshu? Disident Ypi? Dio mio me shkoi jeta mes injoranteve- thoshte drejtori te lulekoqet mbi mure.

Nuk thuhet se rroga ishte javore,por birra qe dilte nje here në jave ose me rralle…

Birre kishte sa te dush se uje i ambalazhum eshte birra. Konjak ne fernet po ashtu. Mishi, gjalpi, etj, ishin me racion.
Ne nje shkrim kritik duhet te jete ose i thelle ose me humor qe te jete i drejte.

Nuk e di per cfare kohe flet por në klubet e lagjeve nuk kishte birre.
Ndonje vodke dhe konjak po ,por jo birre.
Birra vinte si gje e rralle.

Po ce sillni ketu kete te shkretin. Nuk ja uroj asnjerit kete fat!

“lagjia” ime s’kishte klub ne fakt, klubi ndodhej jo larg, por s’mund t’i thoje klubi lagjes. pas 90 tes i krijun keto klubet e lagjeve. si dhe mesa me kujtohet mu, ne shqiptaret nuk e kishim kulturen e birres. pinim alkole te forta, ne ato kohe.

pastaj varet çfare ai quan lagje ? une lagje quaj vetem ca pallate ne afersi te timit dhe qe i lidhte nje rruge e vetme. ai mund te quaj lagje, diçka shume me te madhe se kaq. ne ate qe une quaj lagje njiheshim pothuaj te gjithe pa perjashtim. me larg nga keto pallatet, eshte e pamundur t’i njihje te gjithe te tjeret, por vetem ca kokra te veçante me te cilet jeta te lidhte ne raste te caktuar dhe ti i fiksoje per gjithnje. por nuk futeshin tek shoket e lagjes. nje grup fare i vogel ky.

ne kete qe une quaj lagje, nuk kish depertuar dot komunizmi. ne e shanim (njeriu thjesht s’kish arsye ne fakt, gjendja merrej si faktike sepse ne kishim lindur ne komunizem, nuk njihnim tjeter sistem), diskutonim, benim grupe me kap dyshin e sllavit, shifnim porno tek telenorba, etj, pa ndonje frike prej spiunave te lagjes ose te plotfuqishmit te saj. etj. etj.

kurreshtaro, se paske jetu tamam ate kohe, ose ke qene i vogel, birra ne ate kohe ka qene birra me e mire ne bote, akoma edhe sot nuk kam gjetur birre si ajo e kohes se pare, si e kohes se socializmit, ajo kish nje gje qe per 2-3 dite prishej se nuk permbante ate kimikatin ushqimor qe e ruan produktin per 6 muaj apo dhe me teper. ndoshta kjo gje ia jepte shijen e mire, birra ne ate kohe ishte me pakice, jo te gjitha lokalet perfitonin, kuptohet, ngaqe ishin vetem dy fabrika, nje ne tirane e nje ne korçe, dhe shpesh here edhe lokalet kryesore ne tirane, pas ores 19.00-20,00 ngelnin pa birre.

ne pinim fernet me shume. prandaj s’me kujtohet mire a kishte apo jo birra ne lokal. birre mernim kur shkonim ne plazh apo festa mesa mbaj mend.

Kur kishte birre s’kishte akull dhe anasjelltas. Me krikell u pre ka hone’ … Konjak dhe fernet na ka pas dhone Partia se duhet te thartonim trute qe mos coheshim ne protesta.

Me qe jena ke e pimja : R.I.P. Ibrahim Kodra , ish mbrojtes i majte i Dinamos ne 70-80. Nuk ma kishte mor menia se jetonte akoma Humja… vitet e fundit nuk e kisha pa naihere esell , dite ose note… Dheu i lehte.

ferneti ne ate kohe ishte tamam , megjithse une pija ponç me shume ose konjak me pak, si i ri qe isha, rakine e mesova ne ushtri ngaqe me sillnin ushtaret qe e bonin vete, konjak si ne ate kohe akoma nuk kam gjetur, çoku i afrohet konjaku i librazhdit, si me i miri sot per sot, ndersa per fernet me i miri sot per sot eshte ai i aqua-likuorit,

Ka nji lloj konjak Skenderbeu ketu ku jam une Pjer. Osht shume i mire, ne shishe 1 liter. Nuk e di ku bohet, por ambalazhohet dhe shperndahet diku ne NY. E blej ke nji indian. Ky filoni shet edhe raki Skrapari por osht icik e ashper. Kur te vish ketu e ke hallall i shishe Skenderbe te vjeter …:joy:

1 Like