Lamtumira e mbrame e Woody Allenit (“Rifkin’s Festival”)

2 Likes

Nje teme i bie woodi tere jeten
Sa vjec beri a kaloi 85shen

faleminderit stalker

1 Like

5cff6b9e8696d6ab875915a0f500eaa1

top-10 subjektiv Woody (Allen Stewart Konigsberg - emri i vertete) :

 1. Annie Hall (1977)

 2. Manhattan (1979)

 3. Match Point (2005)

 4. Manhattan Murder Mystery (1993)

 5. The purple rose of Cairo (1985)

 6. Cassandra’s dream (2007)

 7. Shadows & fog (1992)

 8. Hannah and her sisters (1986)

 9. Irrational man (2015)

 10. Wonder wheel (2017)

Duhet te kem harruar ndonje…
(nderkohe qe nuk kam parë asnjehere “Interiors”, “Crimes and misdemeanors” apo “Another woman” per te cilet thuhet se jane sh sh te mirë)

1 Like

Nuk e kam hiç qef kete film. Nga Oshima pelqej filmat e tij te parë te fillim viteve '60, “Cruel Story of Youth”, “A Town of Love and Hope”, “The Sun’s Burial” apo “Night and Fog in Japan”.

Tek te mevonshmit (vitet '70) ka shume manierizem : “In the Realm of the Senses”, "Empire of Passion" apo “Merry Christmas, Mr. Lawrence”

1 Like

Nuk eshte i vetmi : pothuaj te gjithe regjizoret-autorialë prodhimtarë (pothuaj nje film ne vit) si Rohmer, Cassavetes, Hong Sang-soo etj, pak a shume "nje teme i kane rene" (apo i bien)

Se mos vetem regjizoret, te gjithe artistet vetem nje teme i kane rene. Te gjithe bjeri t’i biem po me nje brime, pranej shkojne punet vaj.

kushtojnë vrimat i dashur

1 Like

Shpallen konkuruesit e Festivalit te 74 te filmit në Kanë (nga 6 deri ne 17 korrik 2021) :

 1. ANNETTE - regjia : Leos CARAX (France) :heart_eyes:
 2. A FELESÉGEM TÖRTÉNETE (THE STORY OF MY WIFE) - regjia Ildikó ENYEDI (Hungari)
 3. BENEDETTA - Paul VERHOEVEN (Hollande) :heart_eyes:
 4. BERGMAN ISLAND - Mia HANSEN-LOVE (France)
 5. DRIVE MY CAR - Ryusuke HAMAGUCHI (Japoni) :heart_eyes: :heart_eyes: :heart_eyes:
 6. FLAG DAY - Sean PENN (USA)
 7. HA’BERECH (AHED’S KNEE) - Nadav LAPID (Izrael) :heart_eyes:
 8. CASABLANCA BEATS - Nabil AYOUCH (Marok)
 9. HYTTI NRO 6 (COMPARTMENT NO.6) - Juho KUOSMANEN (Finlande)
 10. THE WORST PERSON IN THE WORLD - Joachim TRIER (Norvegji)
 11. LA FRACTURE - Catherine CORSINI (France)
 12. THE RESTLESS - Joachim LAFOSSE (Belgium)
 13. PARIS 13TH DISTRICT - Jacques AUDIARD (France)
 14. LINGUI - Mahamat-Saleh HAROUN (Çad)
 15. MEMORIA - Apichatpong WEERASETHAKUL (Thaïlande) :heart_eyes: :heart_eyes: :heart_eyes:
 16. NITRAM - Justin KURZEL (Australi)
 17. FRANCE - Bruno DUMONT (France) :heart_eyes:
 18. PETROV’S FLU - Kirill SEREBRENNIKOV (Rusia)
 19. RED ROCKET - Sean BAKER (USA)
 20. THE FRENCH DISPATCH - Wes ANDERSON (USA) :heart_eyes:
 21. TITANE - Julia DUCOURNAU (France)
 22. TRE PIANI - Nanni MORETTI (Itali) :heart_eyes: :heart_eyes: :heart_eyes:
 23. TOUT S’EST BIEN PASSÉ François OZON (France)
 24. A HEROS Asghar FARHADI (Iran)

president i Jurise : SPIKE LEE

1 Like

pergjigje e pritshme dmth e dija. Por me temen e Woodit eshte ndryshe, jo me kot permenda moshen e tij.

faleminderit per review-n. Interesant kur e ka realizuar, ne kohe te pandemise?

like top 10- Woody, filmat e woodit mendoj jane shum te shikueshem (friendly) si duket prandaj kam pare 8 / 10.

po Kana sivjet do mbahet realisht a virtualisht… Hmm Spike Lee president dmth e hengri dhe e pertypi Franca politiken e “rracizmit”, sic duket e preku servirja permes kinematografise dhe ja ceku telat

Po normal, edhe une e dija qe e dije :stuck_out_tongue:

Nuk di te them; ja po bej nje search

Realisht ! Në korrik (e jo ne maj, si zakonisht)

cilet nuk ke pare nga lista ?

1 Like

pergjigjen reale ti me duket e ke dhene ne pjesen e trete te review-se ku prandaj e quan filmi i mbramë i Woodit se duket e ka gjet zgjidhjen e pyetjes qe e shqeteson gjithe jetes dhe eshte ajo qe edhe shkruan ti aty.

nga nje verifikim doli se nga 10shja s’kam par 4, Shadows & fog, Manhattan Murder Mystery, Match Point dhe Cassandra’s dream.
for some reason ngaterrova dy te fundit me Vicky Cristina Barcelona dhe Husbands and Wives. Prandaj thosha se e njejta teme me Wooodin. Por duhet te jete qe po te dish ti shohesh, nuk ka pse ngaterrohen

wiki thote 10korrik- 16gusht 2019

paska vdekur Pirro mani :frowning:

Arti në zi! Ndahet nga jeta në moshën 89-vjeçare aktori i njohur Pirro Mani - YouTube

Edhe kete nuk e kam pare. Dhe thuhet se eshte sh sh i mire ! (por ti e paske parë, cool )

Stalker, amanet Korriksen :smiley:

Kam pershtyjen qe zgjedhja e aktorit qe personifikon vere woodin ne film ka qene zgjedhja dhe gjetja me e qelluar e ketij filmi pos skenave homazh bardh e zi. ka nje hiperbolizim te menyra se si wodi allen e shef veten pikturuar te ai personazh, sa e edhe sikur ta luante vete veten nuk do ta arrinte.
Ajo qe me mbeti ne fund eshte melankolia, mospasja e nje happy end tipike per filmat europiane autoriale e me pak ata amerikane.

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Besoj se shkaku kryesoir ka qene mosha e Woody-t (pamundesia fizike per te bere dhe akrtotin). Por ja qe nje gje e tille i jep nje nuance shume autentike filmit.