Lekunden pishat

Lekunden pishat ne qiellin me re
Lekunden lekunden papushim
Une pres te shoh pas reve pak qiell te kalter
Ashtu sic pres pasditeve t me telefonosh ti

Por ti sje
Ku paske humbur
Dhe bie shi.

Une e di , ti do te Vish
Por une dua te Vish tani neper shi
Pastaj rete do te ikin dhe do dal dielli
Por une dua , diellin te ma sjellesh ti.

( Drita Como )

Respekt dhe mirnjohje per Disidenten me fame Boterore , Drita Como. Ja keshtu si sot , me shi ishte dita kur u varros kjo " Pene " e pavdekshme e Poezise Shqiptare.

Drita - Dritero

edhe Driteroi ka “Dy pishat” poezi

image

1 Like

Po e vertet , por sejculi prej te dyve gezon mirnjohje.

1 Like

Ah pardon . Nuk kuptoj hispanisht…

Gëzim Alpion sugjeron se nata e errët e shpirtit e Nënë Terezës përcaktoi të gjitha vendimet e saj, përfshirë vendimin për tu bërë murgeshë, zgjedhjen e Indisë si destinacion, largimi nga urdhëri i Loretos, themelimi i kongregatës Misionaret e Bamirësisë, dhe zgjerimi i aktivitetit të saj jashtë Indisë duke filluar nga viti 1967. Për të ilustruar këtë, Alpion konkludon se edhe projektet që Nënë Tereza ndërmori në Australi, fillimisht në vitin 1969, ishin një përpjekje tjetër për tu çliruar nga zbrastësia shpirtërore në një kohë kur po e kuptonte gjithnjë e më shumë se kjo ishte diçka e pashërueshme.

Aty ku ka më shumë dritë
errësira është më e errët.
Gëte

Faleminderit I modho ! Zoti I mbrofte me mish e me shpirt cka te don e bardha zemer. Amin !

Po ju sjell nje urtesi te ndritur,
nata e te ciles ka me drite se dita.

i Modhi :smiley:

Ueeeeeeeeeeeeeeeee Bingo ! Kisha kaq e kaq nete , por edhe dite qe prisja te lexoja nje Aforizem te ketij kalibri.

image