Letër nga Shqipëria: Përse dua të largohem

I dashur Alan, me të drejtë, më pyet pse unë, një profesioniste e suksesshme, me punë të mirë, me një bashkëshort, i cili punon në një kompani të mirë, dhe jeton në një apartament të vogël, por të rehatshëm, e prapë dua të largohem nga Shqipëria.

2 Likes

I lexon rama keto?

Suksese ne jete

Nuk duhet kerkuar vetem tek Rama, por dhe tek tendenca shekullore e shqiptareve per emigrim, qe stimulohet shume nga perceptimi i gabuar prej tyre i Perendimit si nje vend perfekt.

Hajde ketej moj xhane .sa qejf I madh eshte ketu😄

po ky djali na qënka anglez- thotë xhornalia:grin: ç’ne që paraqitet si një shqiptar që na qënka mërzitur nga rama dhe do të largohet derisa të vijë basha:scream:

Jalla jalla ça i boni ktij veni Ky.
Mir serverat qi u thyen, po tashi edhe posta

1 Like

Po pra dhe une s’po e marr vesh, ky qenka ne Angli?

është shkrim tipik ‘‘kulturjar’’! gjasme, sono io kaq shumë perëndimor,sa që nuk jetoj dot me cipat e mishit ,megjithëse kam para! + o sa keq që është tani! letër nga kombinati i tekstileve! fletrrufe!

Ne fillim as une nuk po e kuptojsha, po thoshja; ç’ne Alani po i shkruan Alanit, pastaj ngaterresa u be me e thelle ne fund, kur doli qe Alani ishte qytetar britanik, nderkoh qe letra figuronte e shkruar nga nje nene. U bo lemsh para porte, fale gazetes dhe administratorve, qe nuk jepshin asnje shpjegim paraprak.

Jo vetem letra dhe imele, po dhe naj telefon najhere sa per mall:

Shqiperia per qejf e per t’u hallakatur me pelqen shume. Ne jeten reale gjen shume personazhe perqark qe te kenaqin, ja si ktu ne peshk. Te huajt jane pergjithesisht monotone. Mua me pelqen nje jete midis Shqiperise dhe jashte saj, ku ne Shqiperi te qendroj vec per fun.

per ty u dashka nai planet tjeter o zonj, t paska rreshkit truni per shalesh.

Ne meshire te fatit i la Rregjimi.
Poshterim ne çdo nivel, dhe robt nuk e meritojne ket poshtersi.
Rrepublike alegorike moo:
http://www.panorama.com.al/video-ulurima-dhe-te-bertitura-ja-si-trajtohen-punonjesit-ne-call-center/

i ktheu ne rendin feudal, turp