Letërsia jonë mund të mos e mbërrijë kurrë Kadarenë

http://www.mapo.al/2016/09/letersia-jone-mund-te-mos-e-mberije-kurre-kadarene/1

3 Likes

mire,me pelqeve emo.do kisha pretendimin qe gazetari te mos ishte dhe miku yt. kjo e kompromenton paksa intervisten.

1 Like

Shume interviste e bukur. Mund te kish zberthyer ( vulgarizuar) pak me shume idete e tij qe masa te perfitonte me shume. Gjithesesi me pelqeu vertet.

Sa pak respekt per Nolin dhe simboliken qe mbart ajo thenia e tij!Shqiperine e beri diaspora ne Stamboll,Bukuresht dhe ne SHBA,natyrisht.Me ate thenie Noli sintetizon rolin dhe detyrimin e shqiptareve kundrejt atdheut,kudo qe jane.Me kete pergjigje Nolin e kthen ne Nulin!

Suksese emigrantit, por unë një gjë do ta them: kjo puna e emërtimit të këtij çmimi apo të ndonjë tjetri me emrin e personave të gjallë, sidomos me të till influencë, është pak si gjë “kurvash”… megjithëse Kadareja ka qenë dakord me përdorimin e emrit të tij për çmimin nga UET/MaPo.

Me pelqeu intervista, si gjithmone i kendshem me pergjigjet e veta dhe i vertete. Suksese shkrimtarit nga Amerika.

Kush tha qe e ka mik??? Ose me mire definoje kete fjale…:astonished:

Erdhi nje zog dhe ma tha te veshi. :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

Interviste skandaloze.

  1. Nuk fliste per librin apo rrugetimin e ketij shkrimtari.
  2. Cmimi eshte dhene para disa muajsh, e si per te na e kujtuar i bene nje reklame ala-alfred lela, te peshtire e servile. Pa distance kritike.
  3. Na sollen ca pyetje sikur Cimi te ishte public intelectual, mbi identitetin etj., por ne fakt e njohim une e disa si te tille ne peshkupauje ku fliste me pathos per shume ceshtje, e njeh pak prek tyre, ne Shqiperi nuk e njeh njeri. As pas cmimit. Eshte me i njohur Andrea Stefani qe ka vite pa shkruar dic.
  4. Alfred Lela dhe tarafi i tij grupohen per c’ka jane kunder, jo pro. Kunder otomonazmit etj. Por vete lexoni se c’alternativa japin: 10 titujt e Kadarese si vepra absolute te pakapercyeshme.
  5. Cimi eshte statisticien dhe flet ne kete menyre absolute. Tregon se nuk eshte intelektual ne kuptimin e deep learning, qe perbrendeson normat e te menduarit te shkences se tij. Gjasat jane qe nje tjeter Kadare, disa te tjere madje, me te mire ndoshta, e probabiliteti eshte teper i larte, te jene ne Kosove, Shqiperi e gjetke ku jetojne shqiptare. Po Cimi nuk do ta perllogarise, eshte nje intelektual llogoresh, dembel.
1 Like

Interviste e bukur. Se di e ka apo jo shok alfred pezen dhe a eshte apo jo public intelectual ne shqiperi( perkufizimi i diskutueshem per kedo, edhe me te famshmin).
Rrefim i sinqerte i vetvetes.

Suksese Çimo. me duhet te shtoj disa shkronja te tjera qe te postohet komenti.

Intervista mund te kishte qene e bukur sikur pyetjet do te kishin qene te denja dhe jo banale.

Suksese autorit sidoqofte!

1 Like

te ka rrejt Pjeter… te ka rrejt…

Suksese emigrant. Ti…ruzhdija…dhe shume te tjere i mumgoni peshkut…

1 Like

Me vika shume keq per te dy.

Kush me identifikon heretikun, ka ni liter raki kumlle 18’. :grin:

1 Like

Kenaqsi te te lexoj perseri Cimo. Po cme ngaterrohesh me llumin Mapo?

Ndoshta kurre per arsye te ndryshme. Mbi te gjitha, gjuha shqipe po tkurret me shume shpejtesi. E dyta, letersia po tkurret gjithandej. E gjithe behet me e trishte nga fakti qe dhe Kadareja s’eshte aq i madh sa e bejne shqiptaret, por ai stan ate bulmet ka.

Profesor Toli, si levronjes i letersise serbe, do te ishte mire te na sillnit ndonje sinteze krahasuese.

1 Like