Letra e profetit Muhamet drejtuar murgjëve të krishterë

3 Likes

si pat than ai plaku i tropojes enver hoxhes;uji te brimi dei i paster,po turbullohet udhes.

Ta kete shkruar valle kete leter muhameti yne?
Ç’thone afganet, pakistanezet, sirianet per kete? U ka bere ndonje mbledhje kontakti i pecogrosove? Kemi ndonje raport nga perendimi?

2 Likes

Manastiri desh eshte prishur ne fillim te shek. 11-te nga Kalifi Al-Hakim.
N. Bonaparti ishte i dyti qe shkruajti po ashtu nje leter per mbrojtjen e tij.
Ne prill te ketij viti pati nje incident afer manastirit, i cili eshte marre per siper nga IS.

Burre i mencur paska qene Muhameti!

Letra e Muhametit duket shum interesante, veç une pres nonje qe ka lexuar kuranin apo ka studiuar mbi jeten e Muhametit.
Vlonjato, ketu tek magazina ime, myslimanet kane njohuri shume te manget dhe kontradikta me njoni-tjetrin.

Tregoju letren e Muhametit atyre muslimaneve qe ke tek mangazina dhe pastaj shiko se cfare do te te thone.

paj , duke ju referuar zhvillimit te asaj kohe dhe fatalitetit qe teknollogjia erdhe vetem afro 1500 vite pas , qe nenkupton mungese fotokopije , fax-i apo skaneri qe te shperndahej dhe informohej per doc me vule Pejgameri sa nenkupton kjo mendja ime ,mbeti duke u ruajtur me fanatizem nga mos grisja e kesaj vlere ne sefin e manastirit te Shen Katrines se Sinaj , Qeshtje fati !
Ketu ne kete pike , muslimanet pasardhes i nxjerr te kulluar une , si pike loti .

njerzit e fuqishem jane tolerante. te vegjlit hakmarres.

Po kur ishin te vegjel keta qe u bene te medhenj si njerez si ishin ?

i vogel dmth qe i mungon fuqia, dmth jo ne moshe te vogel, por i vogel ne force. dhe nje njeri i madh, eshte keshtu qe ne vogeli. eshte gjenetike madhesia apo madheria. eshte e dhene superiore.

po me thoshte nje dite njoni per mungesen e koherences qe kane njerzit ne diskutime (duket ashiqare) por edhe kur jane shkrimtare psh. shkruante njerane nje liber, per dike, ai ishte i madh. sa lexova kete rresht e lash librin direkt, me tha ai. liber qe ja kishin rekomanduar si te mire.
ai qe eshte i Madh eshte gjithnje i tille. nuk ishte dikur dhe sot eshte bere i parendesishem. ose s’ka qene kurre, pavaresisht fames.

dhe kjo eshte formula e drejte, jo vetem per te klasifikuar personat, por edhe veprat. veprat e Medhaja mbesin te medhaja, pavaresisht kohes. ose ato s’jane te medhaja, pavaresisht se nje moment konsiderohen te tilla, nga propaganda e kohes. e madhja eshte e tille pergjithmone ose s’eshte.

1 Like

perveç faktit fare te qarte qe ti je gjenetikisht i modh meqe flet vazhdimisht per te mdhej dhe vepra t’mdhoja, si i behet per te njof se sa i modh eshte psh Niçja nese nuk do te ishte shkruar (dhe lexuar) diku qe ishte i madh, dmth nuk do te ishte bere objektivisht i modh, dmth i famshem?

sigurisht do te gjesh ndonje bisht per tu kap mbas leshi te frazave tua qe i hedh kuturu si lopa bajgen, e qe ne nuk jemi ne gjendje te kuptojme madheshtine e te modhit qe s’pjedh asnjeri per te.

ta kam fjalen se nuk mjafton vetem fakti qe je i modh, duhet edhe te njihesh objektivisht si i tille, ndryshe mbetesh gjithnje nje zgjebs i modh.

nga KOHA vete. nuk lexon diku tjeter gjera me te thella se Niçja (ta zeme) eshte i modh tjetri. eshte si atletet, ai qe vrapon me shpejt. deli sa asnje tjeter nuk ja kalon, ai mbetet kampioni vete, prej kohes qe eshte gjyqtari me i mire.
te medhenjt i dallon prej te medhenjve. se i kane referenca vete. lexon dike qe te duket i zgjut, dhe tek ai ka referenca per te tjere. dhe ti shkon dege me dege. pastaj me kalim te kohes ti i rivlerson te gjitha dhe i ripozicionon vendet. nje qe t’u dukte i modh i vogel, e ul me poshte me kalim te kohes, nje tjeter me i thelle, fillon ta vlersosh me shume.
s’eshte Niçja psh me i madh nga Dostojevski, qe ka thene gjera me te THELLA. i eshte fut me thelle psikollogjise njerezore, e ka analizu njeriun me me saktesi, plus ka me Art. etj.

kur KOHA nuk eshte e duhura, njerzit e medhenj mund te vdesin pa u njohur nga njeri. por dalin me pastaj nga terri, kur Koha behet serish e mundur, ajo vete ka nevoje per vlera te medha, te frymezoje dike. Van Gogu psh nuk e njihte njeri per piktor te madh deri sa vdiq. pas vdekjes e kuptuan dhe vlersuan. ai vete e dinte, bile kjo dhe e çmendi. siç u çmend dhe Niçja. nuk i kuptonin, i mernin per kara te tjeret. ata vuanin.

po e modhja del nje dite, ne piedestal, nuk zhduket kurre.
Jesusin gjithashtu e varren, se mori njeri per te modh.

edhe Noli i modh hidhet dege me dege, nuk osht aq i modh dhe aq artist sa ty, vetem se ti vuan nga zgjebja e anonimatit:

Nje perifrazim citim nga “Histori e Skenderbeut” e Nolit:

… çdo figurë e madhe historike kalon në tri faza: në fazën e parë të glorifikimit, në fazën e dytë të mohimit dhe në fund në fazën e tretë të rivlerësimit shkencor përfundimtar.

Kjo ka ndodh me shume t’mdhej si psh El Greko, Shekspiri, Skendebeu, gjate jetes ishin te famshem dhe jo zgjebsa si Van Gogu, faza e mohimit te tyre zgjati 3-4 shekuj, gjate se ciles ishin zgjebsa si ty ishte i modh!

Noli nuk eshte gje i modh. e thote bile dhe vete. ka perkthy te tjeret vetem, pa bere veper te tijen.
Kur fati kaloi hipur mbi kalin e bardhe, une isha duke lexuar (te tjeret), thote Noli me nje vend. nuk ishte gati pra, ta kaleronte, te hypte ne kalin e tij. i iku treni.

jo lal, Skenderbeu u njoh pas 150 vjetesh. e thone Ronsard ne nje vjershe te tijen. ndersa El greko, Velaskez, etj, rilindasit italiane, etj, jetonin ne kohe te ARTA, te medhaja, per Artin.
nuk kish si te mos njeheshin direkt. sot s’ka asnje nevoje per art te madh, as aksione te medhaja. jetojne shumica per nje çap buke.
plus ka me shume njerez se ç’duhen. budallejte shumohen shume me teper se te zgjutet, duke e kthyer te gjithe masen ne amorfe. nuk perçon me lehte mendimi dhe as ideja e madhe. e mbyt vegjelia me deshirat e vogla te saj, per jete te mire, mikroborgjeze. Vepra e MADHE kerkon SAKRIFICA te medha. te jetosh si mikroborgjez nuk ben dot veper te madhe.

Noli nuk ishte i modh sepse nuk palloi, se po te kishte pallu si Zogu, kishe per te pa ti!

Pse kruhesh me Nolin, apo efekti i zgjebes eshte kruajtja; kruaju me citimin e tij qe pothuaj eshte ligj universal ne jeten e te medhejve!

Nolit ja kam blere dhe lexuar veprat e plota. ti nuk e di psh se kush eshte vepra e tij me me vlere. (qe e vlerson ate vete si krijues, si mendimtar, me shume nga te tjerat psh). po ta them vete, >>>> Bethoveni dhe revolucioni freng (Noli ishte plak dhe studionte muzike ne kohen kur e shkruajti kete studim, e kishte per mbrojtjen e nje teze universitare. e harxhoi jeten tu bo shkolle, tjetri, ne vend qe ta linte heret dhe te merrej me punet e tija direkt.)
ndersa vepren me te madhe (qe i sherben me shume letersise shqiptare) ka perkthimin e Rubairave te Kajamit.

po ti nuk di qe Dritero Agolli osht mo i modh se Kadareja. Kadareja ka perfitu nga rasti qe ishte nga vendi Enverit, Gjirokastra. Pastaj Driteroi nuk kishte kohe me u mor me art, sepse kishte detyra organizative te Lidhjes qe luftonte kunder mikroborgjezeve.

ndermjet kadarese dhe driteroit do te behet ndarja nga KOHA vete. njeri do te harrohet me shpejt sesa tjetri pa dyshim. po asnjeri nga te dy keta nuk eshte shkrimtar i kalibrit te madh.
jane rezultat i Realizmit Socialist qe nuk arriti te ngjitej lart, te krijonte vepra te medha, prej mungeses se KOHES. artit i duhet te pakten 150 vjet, vazhdimesi, per tu bere i madh. te pastrohet nga propaganda e fillimit.