Lëvizja protestante ndër shqiptarë - Cosmo, KTV 27-10-2016

a di njeri sa protestante ka ne shqiperi? ne cdo qytet kane grupe e kisha.
do ishte interesante te dime edhe kush paguan qe kjo fe te perhapet ne shqiperi

mund te jete antivirusi i islamizimit te shqiperise

Emision i bukur! Ne mos gaboj protestantet ne jugun e Shqiperise quheshin evangjeliste, si ne Greqi. Ndersa nga Shkodra mund te jene njohur me emrin protestante. Keta kane qene pak, vetem disa dhjetra intelektuale shqiptare qe vinin nga studimet nga jashte. S.d.q., permendeshin ne statistikat e dikurshme, si me pak se 1%.

Ne Shqiperi quhet KISHA UNGJILLORE ( Protestante)…dhe eshte zyrtarizuar ne vitin 2011-te…ka dege ne gjithe Shqiperine tashme dhe kryesisht finacohet nga USA…Ne fakt eshte folur pak per perpjekjet e protestantizmit …edhe ne Kongresin e Manatirit ku u percaktua alfabeti latin shqiptar te iniciaur nga Gjergj Fishta…dhe perpjekjet e klysheve te turqve per nje alfabet turk… ky ka qene debati kryesor duke anashkaluar punen e protestanteve …Ajo qe me beri shume pershtypje se si ka mundesi qe Kosova 8 vjet shtet realizon nje dokumentar te tille ,ka infrasturen e nevojshme , burimet e informacionit , istitutin e gjuhes dhe historise …ndersa Shqiperia 100 vjet shtet gjoja … mezi ngren breket e veta… kemi pare perbindesha si Saliu qe e bashkoi dhe librin e leterise dhe me gjuhen dhe gjimnazistet nuk mesonin dot as gjuhe as letersi …i ktheu breza te tere ne epoken e andertalit … breza te tere handikap funksional…RESPEKTE KOSOVAREVE per mundin dhe seriozitetin…!!! ( Kemi dhe disa figura publike protestantesh psh , Erion Veliaj , Ermal Mamaqi…, Gjergji Bojaxhi me duket …une ,qe nuk jam figure publike))

1 Like

Protestantizmi eshte feja qe do shpetoje Shqiperine dhe boten duke ndare njerezine ne klysha te ndryshem qe i lefin njeri jatrit.

Ky eshte qellimi i feve, te konsideroje klysh kush nuk i perket fese tone.

Kristianet nuk kane probleme me njeri tjetrin …kane pak a shume te njejten doktrine fetare dhe te njejten kulture e menyre jetese…vetem muslimanet vriten me njeri -tjetrin ( synitet -shitet , e te tjeret ).Ajo qe beri Protestantizmi erdhi si rezyltat i zhvillimit qe ne mesjete…psh ndryshoi rregullat qe Bibla te predikohej ne gjuhen e vendit qe i perket dhe jo me ne latinisht mbasi kishte shume pak njerez te shkolluar dhe nuk kuptonin cfare thuaj …Ndryshe me muslimanet edhe sot e kesaj dite ne 2016 prapambetje totale … Shiko Shqiperine sot pellet altoparlanti ne arabisht ne minare dhe 99,99 e shqiptareve nuk e dine ca thothe…Sikur te thote ai nga minarja “” J`u q… robt ku ti keni “”" klyshet e turqve shqipfoles jane shume te lumtur …

Problemi me i madh qe kane kristianet eshte se nuk jane me kristjane, dhe kane arritur ne ate nivel idjotesie sa nuk kuptojne se 3 luftra boterore kane nisur kryesisht prej tyre dhe jane zhvilluar kryesisht midis tyre. Duke lene menjeane historine e meparshme. Krejt te papergjegjshem.

Ne disa workshope dhe evente qe kam asistuar, ku kristiane te te gjitha grupeve organizoheshin ne ceremoni lutjesh e diskutimesh te cilat, nder te tjera synonin te induktonin kohezionin, harmonine midis kristianeve te te gjitha llojeve, katoliket me jane dukur me fanatiket dhe me rigorozet ndaj tradites. Dy miq te mi, katolike te thekur refuzuan te shkonin ne meshe protestante, pavaresisht se aty ishin ftuar edhe katoliket edhe ortodokset me qellimin per te zbutur ndasite. Njeri me tha se nuk pranonte qe eukaristine t’ia jepte pastori, pasi ai nuk ishte prift, madje me beri namin dhe mua qe mora eukaristine pa u pagezuar, oh maj Gad! Gjithsesi ajo meshe ishte shume fun, pastori francez gati na e beri si dasem (meqe ishte dhe Silvester’s day ate dite).

POLITIKA ne Shqiperi eshte e interesuar te mos lejoje kordinimin e te gjithe KRISTIANEVE … se bashku …ben vdo perpjekje ti mbaje vec e vec ne injorance ( shiko Nard Ndoken vetem sa qurravitet ne nje ane ne tjetren )…Shiko se kane shperfillur Gjergj Katriotin … nuk ka kryq akoma ne vendvarrimin e Gjergj Katriotit ne Lezhe …shiko sheshet rruget , i eshte mohuar identiteti shqiptar … nuk shkruat as permendet EMER / MBIEMER… po vetem Skenderbeu… klysheve te turqve shqipfoles i dridhet buza t´a therrasin ne emer…nuk ka asnje feste Zyrtare ne nder te tij …as perkujtohet lindja e as vdekja …ne media behet prapagande se kemi bashkjetese fetare …po kristianet edhe per shkak te mosdies dhe emacipimit akoma nuk e kane kuptuar se jane akoma te shtypur nga KLYSHET E TURQVE…te perandorise osmane … sa me shpejt …do vije koha qe do te ndergjesohen katolik , ortodoks e protestant te bashku si europiane te verteteaty ku e kane gjenezen…

Sa trilion ishin o ceco?

Shume, shume ishin.

Yje ishin o ceco?

Jo o ceco jo! Ishin shume shume trilion galaksi!

Edhe nje pytje ceco, se e bera balte. Sa protestante kishin o ceco?

shum jeshen OCeco, shum, sa komentet e tua jeshen OCeco!

Ve bast qe si numeron dot! 2 kallep palmolive ve bast!

Ku eshte ai Jazexhiu kur duhet? Te na e kish perkthyer nga gjuha e memes.

Ceco, nese kishe ndonje problem me komentin tim mund te me beje replike. Une pergjithesisht jap pershtypje personale lidhur me cfare mund te me kete impresionuar ne situata te caktuara dhe nuk kam per qellim te jap konkluzione me vule ne dore, sic ironikisht ben ti me muslimanet. Une flas per realitete qe i kam jetuar, konkretisht jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne Evrope ku me ka bere pershtypje se sa fort i ruajne traditat besimtaret katolike (polaket jane vecanerisht shume aktive) Dhe ketu po flas per praktikantet dhe jo ata qe quhen kristiane thjeshte by tradition ngaqe prinderit kane qene kristiane, sepse te tille ka plot si katolike, si ortodokse. Personalisht me ka lidhur muzika me kishen dhe kam pasur kenaqesine te jem prezente ne ceremoni te ndyshme qofshin katolike, ortodokse e protestante, dhe mund te them se me shume me kane pelqyer ritet katolike, dhe ambjentet qe sigurisht katedralet dhe kishat katolike i kane jashtezakonisht te bukura, dhe pavaresisht kesaj, mendoj qe njerezit duhet te perpiqen te behen me fleksibel dhe te zbusin paragjykimet lidhur me fene e tjetrit, sepse te gjitha fete i sherbejne Se Mires dhe njeriu largohet nga E Mira kur tregohet cinik, perbuzes e paragjykues.