“Light of my Life” – film amerikan me regji të Casey Affleck

2 Likes

pashe trailerin, jo vetem rastesia e pandemise por dhe shndrrimi i vajzes ne djale sikur godet ne shenje per nga aktualiteti e duhet te ndikoje ne mirepritjen nga komunitete te ndryshme “progresiste” dhe lgbtq do dale mire me buxhetin.

ripashe filmin “Stalker” te Tarkovkijt, kisha vete pa e pare. I merzitshem ke zoti, gati dy ore ngjyre eskrementi me siper ca lule filozofike pa pik lidhje. Vetem kuptimi i ngjarjes (skenari) ka vlere, po aq sa ka vlere dhe kuptim krishterimi. E çova deri ne fund per te kuptuar pse i pelqe kaq shume nickut Stalker i Peshkut. E kuptova, nese ka ndonje gje per te kuptuar ne pelqimin e ngjyres se materialit boj kaf te zorres se trashe, sepse stalker eshte nje lesh i krishtere, e quan krishterimin baraz me fashizem.

Filmi “Stalker” eshte nje udhetim imagjinar ne zorren e trashe te Krishtit, ku dy protagonisteve, shkrimtarit dhe shkencetarit, nuk jua mbajti te futen ne Zone, e cila përkonte me fundin e zorres se trashe, dmth me vrimen anale.

Tani i rashe ne te qe filmi “Stalker” osht film i modh qe pershkruan sakte situaten e epokes postmoderne (ngambramoderne). Shkrimtari dhe shkencetari u kthyen mbrapsht pa u futur ne Zone, dmth mbeten pergjithmone ne zorren e trashe te Krishtit duke diskutuar te zhytyr deri ne gryke ne materialin bojkaf: cila eshte me e rendesishme: ideologjia (shkrimtari), apo dija (shkencetari)?

Me duket se i vellai Ben Aflleck ka me teper talente si rregjizor. kam prasysh Argo, nje film mjaft dinamik.
Light of my life ishte nje film me teper i folur se duhej, per mendimin tim. Intimiteti i raportit babe bije me gjithe perpjekjen e autorit nuk ngjiz, eshte vetem ilustrues dhe jo i filmuar.
dhe eshte e kunderta persa i perket talentit per aktor aktorllekut( nuk me pelqen -llekut, eshte prapashtese e huazuar turke, e kam vene re telenovelat); casey eshte aktor shume me i mire. Beni eshte aktor mjaft i dobet ne recitim dhe shprehi.

1 Like

metrazh i shkurter nga Anagnosti 1974

oskar me kilometrazh te shkurter i linjes se autobuzit Kombinat - Kinostudjo - RrapiTrishit - Zorra e Trashe e Krishtit dhe kthim ne Duoden te Krishtit, 3 lek bileta autubuzit:

korrikse,
shife sa e bukur eshte dizajni i shtepise me kalamoj ne film. Nuk kam pare dizajn shtepie me te bukur, tamam nje premtim lumturie. Kjo eshte lavdia e vertete e Amerikes, jo Statuja e Lirise apo misioni Apollo ne Hene, apo filma hollivudi me udhetime onirike lynçiane ne zorren e trashe te Krishtit.
goja long Anagnostit ne Kinostudjo Nena Shqiperi e Re dy dhoma e nje guzhine era perç albanologjie infernale ne zorre te trashe te Shejtonit.

Njeriu gjithmonë synon atë që s’ka.

Tafmaja e madhe të lë pa gjë (“TENET” – film amerikan me regji të Christopher Nolan)