Lista e PD. Mungojnë figurat tradicionale

Jozefina Topalli, Astrit Patozi, Majlinda Bregu, Eduard Selami, Arben Imami dhe Ridvan Bode janë disa ndër figurat e njohura në PD të cilët mungojnë në listat e kandidatëve të Partisë Demokratike që kryetari Basha publikoi mbrëmë. Genc Ruli ishte tërhequr vetë më herët. Basha bën një shkëputje totale me krahun kritik ndaj tij, duke ndëprerë de-facto karrierën parlamentare të disa ndër politikanëve më të spikatur të së djathtës. Berisha ka mundur të sigurojë vazhdimësinë e tij politike në PD, duke u pozicionuar i shtati në listën e Tiranës.

Jo vetem figurat tradicionale, por dhe te vetmet shpresa qe kishte PD per t’u reformuar per here te pare pas 27 vjetesh. Vazhdon te mbetet pellgu i qelbur ku nuk qarkullon pike uji prej cerek-shekulli, prone absolute e Sali Berishes, me vetem servilet dhe lehesit e tij qe negociojne me amerikanet dhe para se te vendosin, shkojne konsultohen me Berishen. SAli Berisha ka vendosur ta marre partine demokratike ne varr, njesoj sic beri Enveri dhe lehesit e enverit.

Majlinda Bregu ishte figure qe kishte shume mbeshtetje nga te gjithe aktoret ne BE.
Eduard Selami po ashtu ishte figure e qete dhe e hershme, me mbeshtetje ne SHBA.
Ridvan Bode dhe Jozefina Topalli ishin pothuajse klane me vete, gati per te bere ndryshime.
Patozi e te tjere ishin pjese e grupit te Olldashit, rivali kryesor qe vdiq, ashtu sic kane vdekur dhe dy rivalet e tjere te Berishes, Azem Hajdari dhe Gramoz Pashko, njesoj sic vdisnin rivalet e Enver Hoxhes.

I paska lene pa rroge mnjf.

se luli vete eshte jo tradicionale keshtu.
po degjoja nje dite kete salianjin, nje nga kinse fytyrat e reja te pd, ne moshe mjaft te re, qe po i drejtohej gjinushit me fjalet " ti rraqe e vjeter", me nje mungese etike ne debat qe te linte pa fjale.
Nese modelet qe ne leme pas jane si kjo e ketij salianjit i ushqyer me fjalimet e berishes ne parlament qe ne vegjeli, atehere nuk mungojne figurat tradicionale thjesht jane zevendesuar me fytyra te reja

Nje pastrim i domosdoshem por duhet te kishte leshu dhe pak doren , ate Tritanin pershembull nuk duhet ta fuste ne liste , per Patozin nuk jam i sigurte nese ka bere mire apo keq , ruli , bode hajdute me cizme , Bregu vajze e levizeshme :wink: , Imami parazit , Selami mumje , Josephina shume lesh tek kembet .
Lista e e re , duket Liste fitoreje dhe me sa po degjojme PD - LSI Qeverisin Shqiperine 4 vjete e ardhshem .

1 Like

E keni te sigurt humbjen, edhe xheli ju tradhetoi se e kuptoi qe vendet e sigurta per deputet jane shume pak. Kur anija mbytet xheli e kupton i pari.

Me vjen keq , gjithmone mendoj se kam te bej me nje komentues te kompletuar .
" E keni te sigurte humbjen “
Pa LSI - ne Rilindja eshte e falimentuar , kam fakte dhe prova , por e di me ke po flas dhe nuk dua te zgjatem.
” xheli ju tradhetoi "
si fillim :joy:
Ke menduar ti qe xheli nje dite do ishte Deputet i PD -se ???

si e pat than i pari? - para t’madhit e mrapa kalit mo rri!
rilindja - kronike e nje fitoreje te paralajmrume !

Lsi fiton shume me pak deputet kesaj here dhe si e tille po perpiqet te beje galexhantin duke goditur rilindjen per te balancuar palet dhe per te pas tw mu dur te shesi sumen e saj me shtrenjte masanej.
Si kujton, kane 4 vjet qe i japin shqelma e vickla Ps se rames, ai qe eshte ne maje goditet jo shqupi qe eshte ne byth te shqopit.
Respekti si komentues eshte reciprok.

Filloi haja e krahut :wink:

http://www.lapsi.al/lajme/2017/05/27/t-rhiqen-am-t-e-kuk-sit-kandidat-t-e-pdiu-s-i-hapin-krahun-pd-s

LSI ka kater vjet qe po e gerryen PS nga brenda dhe i ka marre shume elktorat , pra humbjen ne deputet qe nuk eshte ne koalicion e kompenson me gerryerjen qe i ka bere Rilindjes , kjo dmth qe LSI nuk leviz nga numri i Deputetve aktual.
Rilindja nuk i kap dot kete rradhe 60 depuete , ne diten me te mire te saj ka marre 64 Deputete kur dihet qe per momentin eshte ne diten me te zeze te saj .

65 i mori se i ndau vota me lsi brenda koalicionit, ne kushtet e sotme kur garojne te vetme merr me teper aq me teper kur asokohe ish ne opozite dhe pd keqperdorte gjithe administraten duke i terrorizuar.
por me kete sistem zgjedhor eshte teper e veshtire te marresh deputet jashte koalicioneve te medha.
Lsi eshtw parti e konsumuar se ka elektorat konjuktural jo tradicional dhe e ka ezauruar me premtime te vogla te pambajtura elektoratin e saj. Beri gabimin e jetes qe nuk ju pergjigj fteses se rames per koalicion. Meta u tregu makut se ne kohen e berishes kish mundesi te zhvaste me teper por harron qe ajo kohe nuk mund te perseritet me.
Lsi ka grryer kryesisht elektorat shqupist dhe gri qe voton jo per program por per ndonje vend drejtoruci e kshu me rradhe.

Po nuk e ke bezdi dedikoi ketij shkrimi per hatrin tim 3 minuta , eshte pikerisht ajo qe desha te te shpjegoj pak me pare .

Bravo Edvin Kristaqi !

Qe te jemi me te sakte , LSI e ka pastruar elektoratin e PD -se .

per ca kohe,lsi-n e pata qujt gropen septike te ps,ku kohe mas kohe ajo(ps) dhiste nga nje perfaqsues te saj. tani ka fillu te germoje dhe nga pd-ja. sidoqofte,si llograi votash,lsi-s i kane vlejte. ps me votat e 2013 me kete konfigurim te te ri te gares elektorale, kap numrin magjik 71.

normalisht po te kete me shume te varfer sesa te pasur, ne shtresat popullore (siç trumpeton dhe Tironsi lebetit) fiton PD. PS u ka veshtiresu jeten dhe i futi dhe ne burg per korrentin.
neqoftese ka me shume rrogetare sesa njerez qe e nxjerrin vete parane, fiton PS. duhet ditur gjithashtu qe shume persona, bar te hane, votojne per PS. u eshte ngulit ne tru parrulla PPSH. si dhe qe maloket e sales emigrojne ne mase, s’ka ngel me njeri per te votuar. u duk te manifestimi qe ishte bosh, s’kishte te rinj.

Bravo Luli! Ke bere vend per te gjithe demokratet. Pjesa e lene jashte listes se deputeteve sic thone edhe ketu jane tamam te profilizuar per ambasadore ne BE (ose edhe ambasadore te BE ne vende te tjera xhanëm) dhe per Ministra te kabinetit.

Bravo Luli se na fute edhe ne NATO!!!

Do shtroje PD-hi iftar sot? Si parti islamiste qe eshte, them.

Ne kishte dy figura intelektuale qe i jepnin ate pak karakter evropian asaj partie ishin bregu patozi e selami. Nuk ishin ben blusha zevzek por realisht nuk kercenonin strukturat e kalcifikuara te pd. Ndihet dora e berishes ne kete mes.
Realisht i pikelluar per Pd.