Llixhat e Peshkopise

Gjynah qe s’te merr ndonje punishte vere ne Belgjike ne pune.

Pjer, meqe pijen e shishes e xixes e paske provu, po kte pijen qe ndodhet mbi tavolinen time, a e ke provu?

ahh, ti se njeh sistemin belg, ketu nuk eshte si amerika apo kanadaja,

Si eshte sistemi belg i punishteve te veres?

Po çfar lloj vere pin atëhere? ça emri ka kjo e zgjedhura tënde e moçme?

ohhh, nuk pi vetem nje lloj vere, pij shume llojesh, noi dite kur te kem kohe, do te shkruaj emrat e vererave qe kam pire, kuptohet jo te gjitha, se nuk i mbaj mend, por kur u zhvendosa ne apartamentin qe bleva para tre vjetesh, i shkruajta te tera vererat qe kisha si dhe vitet, me qellim qe ne bodrumin e ri, ti vendosja sipas rradhes,

punishte vere apo disteleri alkoli, ketu ne belgjike numurohen me gishta, por ta kisha llafin per sistemin te teresi, ku emigrantet çajne me shume veshtersi per lart, nuk eshte si ne amerik apo kanada,

NJerezit shpelajne goten kur ndryshojne shishet e vererave kurse ti perzien verat e ndryshme me njera tjetren? I cik jangellesh do te thosha. Shpela goten e veres sa here ndrysho shishen, nese nuk e pi te gjithe shishen bli nje pajisje qe heq ajrin dhe bej tasting ditet qe vijojne, me shishet qe ke hapur nga pak se te pish shume ne moshen tende ste ben mire. E mos perzje vererat me .

tironco, jo vetem i shplajne por dhe i fshijne (thajne) gotat qe te mos kete pike ujti, dhe kjo behet kur ti i provon vererat, por jo une qe kam pire (provuar) gjysmen e vererave te planetit.
une boj eksperimente te metejshme me vererat.

Po ti je ne kushte shtepie e minimumi duhet ta shpelash goten, mos u bej kurnac e thaji me nje karpicete, beje edukate per hir te respektit te prodhuesit qe eshte lodhur aq shume dhe ti e hedh vererat ne qyp si me qen Ullinj. te rrofshin vererat e lira qe pi se jane ne oferte. asnji prej tyre nuk te kujtohet se i ngatarruar me njona tjetren ne menyre kriminale

Hajde shpejt dhe 20 komente te tjera te behet qinshi.

3 Likes

tironco, une vetem veren e pare hedh ne gote te thate, e pasi e provoj, e dixhitalizoj ne tru, e me pas e perziej me veren e djeshme qe eshte/ishte provuar, e keshtu vazhdon eksperimenti, ndodh qe i hedh edhe noi ekstrat, noi gjethe, noi karafil, noi spec djegs, noi kokerr piperi te pabluar, etj,etj,

E bone plonc a fergese te shkreten vere. Kur pi goten e pare, mbyll shishen e hiqi ajrin per te nesermen a te pasnesrmen. Por ne cdo rast lidh nje dore me trupin qe te mos jete ne gjendje te hedhe plehra ne vere. P{erdor vetem nje dore per te ngritur a ulur goten. me pas shijo ndonje film cilesor te Stalkerit e mud ti futesh ene noij gjysem gote vere tjeter te paperzjere e kaq

2 Likes

gjynof qi ksoj vene për hale, Pjeri i paska hek ene etiketin!
Për t’na e shit m’Peshk si për t’vjetër!

1 Like

“osht ven e bome vet”

1 Like

çere ajri mër Tironco.
Frengjt thon:
Shishen e venës po e hape, qitja funin dyrek!

m’so i gjo nga plaku, kur hap shishen dhe pi, sheh qe vena nuk o e keqe, i ve tapen, ene t’nesmen pi prap nje got, dhe v’re qe osht me e mir se dje,
pse nodh kjo gjo,
sepse ai ajri qe ka hy, sikur e ka fermentu me mir,
keshtu qe leni prrallat me heqje ajri :laughing: