Llosa, miku i shqiptarëve: Populli që nuk lexon, manipulohet lehtë

1 Like

ja dhe nje i zgjut tjeter qe “lexon libra”.

(lexon librat e bibliotekes se ish burrit te grus vet)

T’u befte dita nje mije qe je mik i shqiptareve, nuk ka rendesi se librat e kujt lexon.

Shqipet e kane zevendesu librin me facebookun

Facebooku ka bere shum mire qe ka zevendesu bookun, por fatkeqsisht ka riperseritur gomorllikun (duke e shtuar infinitisht) e librit qe rrek te zevendesoje realitetin me fiksionin e diskursit letrar, njesoj si i droguari zevendeson realitetin me aluçinacionin dhe masturbatori zevendeson kyçin me pallimin real - i Modhi :smiley:

(pak a shum si verdhushkat reale te pronareve te mdhej te tokave u zevendesuan prej likuiditetit aluçinativ online te finances mondiale)

Shqipet masanej si gjithmone ngambrapa berihajt, fluturo gomori fluturo! neper stepat aluçinogjene te Amerikes qe eshte si shpirt.

ah po ke pa ti qe gamori eshte simbol i te djathtes ne Amerike qe eshte si shpirt?

(i rashe samorit qe te ndegjoje Stalker qe “lexon libra” dhe “shef filma”)

1 Like

Pronaret e medhenj i eliminoi nga friga enver marloni, ne amerike ata jane zemra e amerikes, eshte ajo qe e ben ty ta quash si shpirt.

aha, fatkeqsisht shpirti i Amerikes sot eshte shpirti i Sorrosit qe osht si shpirt. Sorrosi i ka dhene trute e gomorit edhe Trumpit.

Enveri zevendesoi verdhushkat reale te pronareve t’mdhej te tokave me frazen aluçinative te shkruar ne kartemonedhen shqiptare “i paguhen prurësit me të parë” - i Modhi :smiley:

(Enver gjirokastërliu ka qene shume me aluçinativ se Trumpi dhe Sorrosi, e kush e ka bere Trump e Sorros bashke)

Gomari eshte simboli i te majteve, demokrateve. Ka nje histori pse, lidhet me Presidentin e pare demokrat, Andrew Jackson. Republikanet kane elefantin.

Ky qenka renegat, tamom si Pjeri.

mos eshte kjo historia “bjeri samorit te degjoje Pasolini”? :smiley:

Eshte me shume “ktheje dhimbjen ne force”. Xheksonin, kundershtaret e tij politike e quanin “gomar” dhe ai ne vend qe te debatonte me ta per gomarlleqe te tilla, ju tregoi qe e kishte sa te gomarit durimin dhe e perdori gomarin si simbol. Filloi te shkonte ne takime elektorale me gomar, jo me kale apo karroce.

1 Like

nuk e dija si histori, ose e kam harruar se lexuar perciptazi. Por a din gje nese ky pe të Sorrosit e ka imituar me vetedije arketipin e Shpetimtarit te ardhur mbi gomar?

(ne Jeruzalemin e atehershem kishte tjeter kuptim simboli i gomarit, jo si sot)

bukur, me pelqeu, inteligjent.
" Losa: Për këtë jam i bindur. Por në jetën moderne kjo është më e vështirë. Letërsia është bërë dytësore – muzika, filmi, interneti kanë ndikim më të madh. Letërsia është shtyrë në qoshe. Për fat të keq sot idetë janë më pak të rëndësishme se pamjet. Ne kemi një kulturë të ekranit."

Llosa shkruan bukur sepse jeton PARAJSEN reale une do te gjej nje kopje te ndonje libri dhe do e lexoj se s ben. Vecse nuk kam asnje info , cfare libri ose titullin , dhe kush e ka perkthyer. Kaq tani per tani shoku llosa.

Libri me i mire qe ka shkruar ky eshte “Vizione te Qarta”. Eshte nje fare bible ekonomike do thoja, shkruar nga kendveshtrimi i nje disidenti. :smile:

Seriozisht tani, lexo “Biseda ne katedrale”.

Kete te fundit do ta blej , e sigurt. Natyrisht , Sapo tme bjere ne dore nje kartmonedhe e praruar , qe lexon 2000 mije leke. Sepse nga cerriku deri ne Tirane ikje- ardhje kushton 500 leke te reja, pastaj 10-13 libri, ja gati gati 20.

1 Like

Njoh njerin une qe vjen verdalle ne Shqiperi me nje traste me libra. Po te duash mund te te ve ne kontakt.

Njeriu me traste nuk shet Biseda ne katedrale.