Lonely Planet rekomandon plazhet shqiptare

Kompania e madhe e guidave të udhëtimeve publikoi në qershor një video të shkurtër që fton turistët e huaj të zbulojnë rivierën shqiptare.

7 Likes

Lonely*
Ne qershor publikoi*

Nuk dua te behem tip grammar nazi, po huq i vjeter. :smile:

1 Like

Foto shume e bukur.

Jo per t’u dukur si antifashist, po sa per muhabet: pse “Ne qershor publikoi”!!!

Mungonte folja ne fillim, thoshte “Kompania e madhe e guidave të udhëtimeve në qershor nje video te shkurter”. “Publikoi” e vura une, por mund te jete ndonje folje tjeter. “Lancoi” nuk eshte shqip, “shfaqi” mund te jete nje folje tjeter. Nejse qete mos dalim dhe nga tema se nuk eshte teme drejtshkrimi.

Jo, nuk e kisha te folja, e kisha te rendi, mendova mos the qe nuk duhet “publikoi ne qershor”, por “ne qershor publikoi”. Nuk e dija qe e kishe per mungesen e foljes. Blendi duhej te te thoshte nje faleminderit.

Duhet t’i themi ne “Faleminderit”. Puna qe ben Blendi per mbarevajtjen e blogut, s’krahasohet me nje korrigjim drejtshkrimi qe bej une nje here ne vakt.

1 Like

Nejse, per kete rast them une, jo ne pergjithesi.

Blendi flinte nderkohe! :pray: Flm. Miremengjes! Apo po eshte orar gjumi te ju? :slight_smile:

Vec nje gje, une mbaj mend kthjellet momentin kur zgjodha foljen ndersa nuk mbaj mend ta kisha shtuar me vone. Dhe as ne historikun qe ruan cdo editim nuk rezulton te jete shtuar me pas. Kurse “lonley” per “lonely” eshte gabim qe e kam bere vazhdimisht. :sweat_smile:

1 Like

Miremengjes. Me sa duket, e ka rregulluar Kthupi, derisa thote “e vura une”, megjithese nuk e di si fuksionon redaktimi. Nejse, le te urojme qe te tjeret do merren me permbajtjen e prurjes, jo me formen.

Duhet akoma më shumë publicitet që të tërheqim turistët e huaj, përveç bukurisë që është natyrale duhet rregulluar shërbimi te ne.

https://www.youtube.com/watch?v=zgz6gReUq60

Shqiperia eshte yll, por… Zgjohem nje dite, si cdo dite xhanem ne 5:30 ne mengjes, ulem buze detit e lexoj posten elektronike, ndersa pi nje cigare te cilen jam betuar sa here qe nuk do ta pi me, as ne menyre sporadike. Kamarieret duket jane me pushime gjithashtu pasi nuk u duket fytyra gjer ne 6:30. Kridhem njehere, thahem e i hipi makines per te mbaru ate punen te cilen e kam lene pas dore per disa dite rresht, e nisem per ne Vlore. 5 min rruges, paralel me TEC-in i pergjigjem kerkeses se X-it qe qendron anash bencit qe nxjerr tym, per te ndaluar, dhe i pergjigjem pozitivisht kerkeses se dyte per ta cuar diku meqe me bie rruga andej. Ndersa kalojme mes pishave qe gjysherit ja paskshin lene peshqesh Turit dhe Gites, bashke me kumin e dëtin, X-i me lutet qe te kaloj njehere edhe nga lokali i tij, qe e ka shume afer me TECin, se e ka njesh, se shazllonet i ka kshu, se peshkun e ka te fresket fare, se ska peshk fare po e urdheron sa te ulesh ti ne tavoline dmth aq te fresket e ka, se keshtu e se ashtu… po me letra e ke e pyes, kush guxon fiton vella me thote… Rrofsh i them po kemi gjet rehat diku me siper…perpara se te niseshim me kerkoi mos ti bija nga Narta se ashtu i binte me mire atij… posi i thash, ne sherbim tend. Rruga, nje llaftari e vertete, ne kontrast total me pallatet e ngritura anash saj te plazhi vjeter… Po mire ky gjumashi i bashkise nuk kujtohet po ju nuk beheni dot bashk per pak cakull e nje rryl te pakten? Po binte te tjeret tha, gati jam. Mire thash po mbarova pune brenda dy javeve, do te njoftoj… ja ketu… flm vlla, tha, do vish e, do te bej nje koce per dreke, do ta urdheroj te fresket… mo e vra i thash, po erdha do e sjell levrekun me vete… Nja 6-7 ore me vone, ndersa carmatosim nga halat levrek e barbun, shofim nje nga kamarieret tja marr me vrap per nga deti. Fatmirsisht femija shpetoi, nuk u mbyt. Gabinat e rojes detare, te shperndara cdo 50m, nuk kane roje qe te ruajne pushuesit, sidomos ata nga maqedonia e kosova te cilet pergjithsisht nuk dine not. Disa jave me vone degjoj per tragjedite ne te njejtin plazh. Shqiperia eshte yll por…

1 Like

Eh Kaposh mer Kaposh, Ralf Gjonin cito mer, qe e kan kap tu ble vota per LSI ne Shkoder e prap nuk doli deputet. Tani qe LSI nuk eshte me ne pushtet…Shqiperia nxin…nxin…mos shkelni ne ate vend te mallkum…nese KM nuke eshte Petja ose teze Mona :broken_heart:

lajmi i fundit nga himara
http://www.lajm-shqip.com/new/index.php/2017/07/19/zyrtare-jorgo-goro-nuk-eshte-grek/

https://www.youtube.com/watch?v=tmptcJrj0ZA&feature=player_embedded

Ky prezumimi i fajesise:nuk mora policine ne tel se e dija qe s’do vinin " me duket absurd kur del nga goja e nje punonjesi te hyqymetit.

Shqipot nuk dine Te qeverisen.

Kaposh, Shqiperia vend i botes se trete eshte, probleme ka kudo qe te hedhesh syte, por per fat numri i turisteve vazhdon te rritet pavaresisht problemeve dhe kuptohet pse…eshte lire, nje dreke shkon sa nje espresso ne kroaci… pikerisht fale ktyre problemeve.
Po te mos kishim keto probleme do te konkuronim fqinjet tane ne Greqi e Mal te Zi si per cilesi ashtu edhe per numer turistesh per fryme. Kur Mali i Zi mbulohej me turiste gjerman e nordik, ne kishim veq nje hotel adriatik per marksist-leninistet nderkombetar.
Numri i turisteve per fryme ne Shqiperi eshte shume i ulet por prurjet …bereqaves…vazhdojne per fat te atij populli

Me ate plazhin e Kakomese c’u be? Se mire niviciotet i vune drune Club Med-it se helbete toka jone do ta kullandrisim vete, po nje mut kane bere. Akoma 9 muaj lango ne Greqi 3 muaj gango ne Shqiperi po vazhdojne. Driteshkurtesia si gjithmone nuk zhgenjen.