Lu: Zgjedhjet, legjitime edhe pa opozitën

Në Shqipëri ambasadori amerikan Donald Lu është i mendimit se ka ende vende për një zgjidhje të krizës politike, e cila prej më shumë se dy muajsh sheh opozitën në protestë për të kërkuar një qeveri teknike, duke refuzuar të rregjistrohet për të marrë pjesë në zgjedhje. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ambasadori Lu shpjegon se, të gjithë po punojnë që ajo të përfshihet në proces, por, siç vë në dukje ai, zgjedhjet mund të konsiderohen të ligjishme dhe legjitime edhe pa pjesmarrjen e opozitës. - Armand Mero, Zeri i Amerikes

1 Like

Ne Kine po !
Skeni pare gje akoma.

1 Like

Cer tboj Luja i shkrete, i tha Edvinit hudhi ndonje kocke…Jan per Ibret tha Edvini, nuk futen ne zgjedhje se nuk i voto njeri, veq me i vjedh nga socialistat dhe tja u shti nkuti Shqupistave. Kur sdun me u fut nvotime kurre te mos futen.

Faleminderit zoti Lu, me ne fund Shqiperia po shpeton nga Familja e Saliut dhe ne Parlamentin e ri do kristalizohet opozita e ardhmerise se Shqiperise.
Faleminderit Edvin, o gjigand …o qendrestar…per kontributin tuaj.

2 Likes

Do isha kurioz te dija si do e prisnin amerikanet e Lu-se, le te themi sikur Partia Republikane, te detyrohej te mos merrte pjese ne zgjedhje, sepse e dinte qe ato do bliheshin nga demokratiket.

Ja hoqi vizen plakut mere edhe Amerika pas Gjermanise. Luli mbas 18 qershorit detyre do kete vetem ti mbaj oturakun plakut nga Vicidoli dhe gjumin. Kete te dyten e qan fare.

more lu palloshi, a do ishin zgjedhjet legjitime pa opozite ne usa?

ske faj ti more garuc, por xhaxhi trapi qe sta hapi akoma

Bravo Edvin Kristaqi!
Kishte shku n’mledhje te kryesise se PS i vesh si Noizi.:grin: PDs i qiu nanen,PSn,ne partine e komunistave futi ritmin e rap-it.:stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

Shume e forte Diplomacia Amerikane, ti morrin masat e kostumit me sy…pavaresisht se ai kostum mund te jete vija vija…
Menxyre tek Cadra e Pllasmasit, lot e qurre por populli nuk denjo me i cu noi facolet.
Hec mo te shofim sa opozite te forte do boj Bamiri e Ben Blushi…jo se kta karrige thyerit bone ndonje opozite keto 4 vjet.

Cfare thote kushtetuta Amerikane per kete shqetesim/supozim tendin o Makso?

reminishence e Amerikes se lavdishme te luftes se kosoves kjo sentence e Lu-se, kur kosoves ju keshillua ta veteshpallte pavaresine ne vend qe ta priste si rezultat negociatash me serbine.

Nuk shkon puna te interpretohet kushtetuta, ketu ne North Amerika, Aleko. Nese do kishte arsye te besueshme, te mendohej qe nje parti do tentonte te blinte zgjedhjet, do te ishte nje ceshtje qamet e madhe dhe kjo do te ishte fundi i karrieres politike per ate politikan te perzier. Ketu, as do i shkonte ne mend ndokujt te nderhynte ne besueshmerine e zgjedhjeve. Eshte big big deal.

tashi ajo big deal eshte vertet ne usa, po mesa kujtojme kontestimet dhe rinumerimet sikur behen pasi mbyllen zgjedhjet te pakten kshu u soll demokracia amerikane 5-6 muaj me pare

Po mire kush eshte organizmi apo institucioni qe gjykon/vendos qe “kishte aresye te besueshme” se zgjedhjet do blihen?

1 Like

Nuk behet fjale per kontestimet apo rinumerime, qe kane te bejne me probleme teknike, apo probleme te izoluara, behet fjale per besueshmerine e gjithe procesit, qe askush politikan nuk guxon ta mendoje pale ta cenoje.

ne qenkemi te paret dmth meqe s’paska eksperience boterore

Po, ate qe po ben Rama ne Shqiperi, nuk e ka bere askush ne boten perendimore.

1 Like

Ambasadori i OSBE - ODIR Bernd Borchard deklaroi se ne Shqiperi qarkullojne rreth 2 miliard euro qe do perdoren nga Rilindja per te blere zgjedhjet.

kuptova
Pd ka interesa qe tejkalojne ato partiake e kombetare, por lidhen me demokracine mbare boterore!
Rama eshte monster qe askush ne bote s’ia kupton rrezikshmerine pervec Basha & berisha plaku

Kam nje pytje 1 miljon dollarshe.
Pse Lulzim Basha, sa a pragjykon zgjedhjet, nuk jep munsine me i gjyku ato,pra,te hyje ne zgjedhje dhe nese ato zhvillohen sic po i paragjykon, te mos i njohe?

No paradoksi eshte se ai mbeshtetet nga shumica e politikaneve, qe te pakten ne Europe, jane promovuar nga levizja per shoqeri te hapur duke u perzier me ish- marksista dhe turli socialista.