Majlinda Bregu dhe demokratë të tjerë thyejnë heshtjen

Majlinda Bregu është njëra ndër politikanet më të afirmuara në vend, jo vetëm ndër demokratet. Me një karrierë të gjatë si Ministre e Integrimit në dy qeveritë Berisha, kohë gjatë së cilës vendi bëri hapa pozitivë si nënshkrimin e MSA-së dhe lëvizjen e lirë në BE, Bregu përfaqëson pjesën europiane të PD-së. Ajo është gjithashtu pjesë e rrymës pro reformës në drejtësi brenda PD-së, siç u pa në qëndrimet e saj publike Korrikun e kaluar e në vijim të këtij procesi. Sot, përmes një statusi në Facebook, Bregu ka thyer heshtjen e saj në lidhje me rrezikun që PD-së i kanoset nga moshyrja në zgjedhje. Investimi i saj dhe i shumë deputetëve me kontribute në PD duket i rrezikuar tani që potencialisht, karriera e tyre parlamentare mund të ndërpritet, nga një bojkot i mundshëm i zgjedhjeve. Ajo bën akuza të forta për drejtimin, sipas saj të gabuar, që PD ka marrë.

Bregut i është bashkuar edhe Eduard Selami, i cili ka mbajtur gjithnjë qëndrime pro-amerikane dhe pro reformës (pasi kjo ka qënë tema që e ka diferencuar Selamin më së shumti nga linja e përgjithshme në parti). Ai e ka quajtur mospjesëmarrjen në zgjedhje një gabim historik. Sipas gazetës Panorama, edhe Jozefina Topalli, ish kryetarja e Kuvendit, i ka kërkuar Bashës mbledhjen e grupit parlamentar demokrat.

Statusi i plotë i Majlinda Bregut:

Dua të ndaj sot shqetësimin tim të thellë me të gjithë miqtë dhe mbështetësit e Partisë Demokratike! Orët e mundësisë për të ndaluar futjen në një rrugë që kurrë s’ka qenë rruga e partisë sonë, po mbarojnë! U bë qëkur s’mbahet mend që grupi parlamentar i PD-së nuk mblidhet për të dëgjuar dhe për t’u dëgjuar nga kryetari i partisë. Zgjedhja për të bojkotuar parlamentin u bë pa i lënë kohë një debati real.

Megjithatë e kam përkrahur edhe cadrën edhe protestën civile të qytetarëve si formën më demokratike për të kthyer vëmendjen e të gjithëve tek ceshtja e zgjedhjeve të lira e të ndershme. Kam kërkuar disa herë edhe në takimet me kryetarin e Partisë mbledhjen e grupit parlamentar demokrat.

Vendimmarrjen e një grupimi politik e di institucion po aq të rëndësishëm sa dhe vendimin e gjithkujt për të dëgjuar ndërgjegjen e tij. Po aq, forumet e partisë i di si institucione vendimarrëse e jo vetëm pika të statutit. Vendimi për të mos u futur në zgjedhje u mor pa lejuar asnjë debat real. Edhe vendimi për ta refuzuar paketën e kompromisit që propozuan miqtë tanë të Partive Popullore Evropiane, u mor pa u konsultuar me askënd.

Ndërkohë maxhoranca vazhdon fare e patrazuar rrugën e saj të kapjes përfundimtare të të gjithë pushteteve dhe duket se nuk e ka hic për gajle ta kapë edhe parlamentin e ta bojatisë të tërin mavi. Shpresa e madhe e disa të fajshmëve se martesa e interesit të Edi Ramës me Ilir Metën do përfundonte me divorc dhe nga divorci do rrëzohej qeveria, u tret si flluskë sapuni.

Kam kërkuar tek miqtë tanë të Partive Popullore ndihmë për të mos lejuar që Edi Rama të shpallet si engjëll e hero i reformës në drejtësi. Por me pranimin e kompromisit të ofruar nga David McAllister dhe Knut Flekenstein ai vrau më shumë se dy zogj me nje gur të vetëm!

Edhe PD-në e nxorri refuzuese në sytë e miqve tanë të PPE-së, pasi s’ka lënë gje pa manipuluar për ta nxjerrë fajtore në sytë e gjithë botës; edhe Ilir Metën e hoqi qafe duke i hequr të fajshmëve stolin ku mendonin se do të ngjiteshin për të dalë mbi PS-në.

Dhe ja ku jemi sot. Edi Rama del na jep orë e minuta në dispozicion për një kompromis, në çartje për tu dukur si engjëll që lutet për paqe, ndërkohë që e dinë mirë edhe socialistët se sa i dëshiruar është për zgjedhje me kundërshtar. Unë nuk besoj se Edi Rama që bën sot e gjithë ditën të përvëluarin për dialog e për zgjidhje, ka ndonjë ëndërr tjetër vec asaj që tani të bëhet dhe mbret!

Po PD-ja ku ishte dhe ku është në gjithë këtë mjegull? Pa një debat minimal dhe pa as më të voglën shenjë reflektimi në këtë situatë kaq të rrezikshme për të ardhmen e saj?!

Partia Demokratike ka lindur si Parti me vokacion perëndimor. Nuk iu largua zgjedhjeve as në 1997, pasi u largua e dhunuar nga pushteti i bandave të armatosura madje mori pjesë në zgjedhje edhe në zonat ku kandidatët e saj nuk futeshin dot fizikisht!

Partia Demokratike nuk u pajtua asnjë sekondë, as me bojkotin antieuropian të Edi Ramës dhe as me bllokimet skandaloze të rrugëve në emër të votës së lirë! Dhe ju siguroj të gjithë ne që e kemi quajtur antieuropian e antikombëtar Edi Ramën e kemi besuar se i tillë vetëm ai mund të ishte. Një arsye më shumë kjo për të mos rënë dakord sot me veprime e bllokime si ato të Edi Ramës dje.

E di që zeri im sot mund të duket një zë në shkretetirë, por shpresoj të mos mbetet kështu. Kam heshtur këto kohë publikisht dhe jam përpjekur me mish e me shpirt ta ndihmoj PD-në dhe Lulzim Bashën duke u përpjekur t’i bind miqtë tanë të PPE të na vijnë sërish në ndihmë. Por sot nuk mund të hesht më sepse edhe vetë ata që kurrë s’na kanë lënë vetëm më parë, që nga Presidenti Daul e deri tek i fundit në PPE, më përsërisin prej disa ditësh: “Na vjen keq po mesa duket nuk ju ndihmojmë dot më, sepse ju nuk doni të ndihmoni veten!”

Ata duan që PD të hyjë në zgjedhje! Ata duan që ne të jemi në parlament! Ata duan që të kthehemi menjëherë në Kuvend dhe të votojmë të gjitha ato që duhen për zgjedhjet e për reformën në drejtësi! Dhe une jam e bindur që Shqipëria bëhet më europiane me zgjedhje të lira e të ndershme dhe jo me rrëmujë të cilën s’na e ka borxh asnjë qytetar i këtij vendi!

Nuk dua që asnjë të na kthejë shpinën publikisht nësë ne nuk kthehemi në rrugën e përbashkët të familjes së djathtë evropiane! Po më shumë se për ata, ne sot duhet të mos e pranojmë më tutje në heshtje opsionin e transformimit të PD-së nga një alternativë reale e kësaj maxhorance të frikshme, në justifikimin e saj më fantastik pë cdo paudhësi më të madhe!

1 Like

Dhe une bie dakort qe Pd duhet te futet ne zgjedhje, megjithese fasade.

1 Like

Ne shqiperi do gjesh me bollek ne cdo kohe ,fuksa,te pabese dhe te pakenaqur.
Të tre personazhe jane të pakënaqur me lidershipin e Bashës, dhe me atë që burime në PD e konsiderojnë si ‘mosbegenisje’ të shefit të opozitës ndaj tyre. Topalli, pas tërheqjes së Berishës ka mbetur në ujëra të cekëta sa i takon ndikimit dhe rëndësisë, duke qenë se Basha ka preferuar mbështetjen dhe këshillat e ish-kryetarit të Partisë, Berisha, duke mos parë nevojën, apo edhe dëshirën e komunikimit intensiv me të tjerë, nga ajo që mund të quhet ‘garda e vjetër’ në PD.

Eduart Selami e ka fshehur ‘thyerjen’ e tij me Bashën, megjithëse plasaritja e një zemërimi është shfaqur në raportet mes tyre që herët, kur deputeti dhe ish-kryetari i PD, i rikthyer nga Amerika, garoi për detyrën e Sekretarit të Përgjithshëm në Partinë Demokratike dhe u rendit i treti pas Arben Ristanit dhe Enkelejd Alibeajt.

Majlinda Bregu(ajo e xhaguarit) e pa veten në ‘dishezë’ pas ardhjes së Bashës në krye të PD, me një peshë specifike të rënë dhe me një grup mbështetës gjithnjë e më shumë të zvogëluar. Vetëm në rolin e deputetes dhe pa pa ‘besime’ të tjera në strukturën e partisë ajo, ashtu si Topalli, u ndje politikisht e gjymtuar.

Por, ‘zemërata’ e madhe e të treve buron nga fakti se ata kanë humbur njëkohësisht trokitjen në dy dyer: të Bashës dhe të Berishës.

Pavaresisht Kapo, bojkotimi i zgjedhjeve hap nje spirale shume te rezikshme, qe do shfrytezohet ne te ardhmen nga specialistet destruktive. Le ta marre Rama pushtetin, nuk do ta mbaj dot gjate, eshte i paafte, eshte megalloman, eshte maskara, i ka te gjitha cilesite per te mos ta mbajtur dot me pune.

1 Like

Shife kur te hidhet te shalet e Rames e te behet socialiste e thekur.:smile:

Edhe Jelepina keshtu apo me mire …ashtu…? I vodhi te gjitha Zemrat Jarani i Gjate…thjesht i parezistueshem. Po qe ka per te ardh edhe Trumpi me bo fushate per Edvin kristaqin

Po domosdo, kur ke rene dhe ti ne dashuri me te, ju lejohet atyre qe jane gra.

2 Likes

Edhe Eduart Selami do te thuash ti… Ish-Krietari i PeDIT? Hec Lulthim Xhelal Basha se e shkrive Shqupin si akullore ne mes vapes se korrikut. Populli shqiptar do te mbetet borxhli per jete per ket favor kaq te modh.

Degjo Tironco, taktika qe ka zgjedhe Luli, do e zbyth Ramen, por une jam i shqetesuar, se do hap rrugen per te njejten sjellje, ne te ardhmen nga destruktivet socialiste, kur te kerkojne serish pushtetin.

1 Like

E mira do te ishte qe PD te rregjistrohej ne zgjedhje por te mos bente fare fushate,dhe kuptohet tu thoshte njerezve te saj te mos votonin fare.

Po mer po Edvin Kristaqi tek Lana po perfundo por qeshtja eshte qe po terheq gjithe PeDin me vete ne Lane. Po pse mer me Ristanin avokatin e Nexhmijes dhe me deputeten HajdarMatese do vini ne pushtet ? Edhe bo vaki perderisa Lulthimi ka per keshilltar Nipcen e Hysniut, e di ene ai i gjo prej Gjyshit si mund te vije e Djathta ne pushtet se kot se kan drejtu Shqiperine socialiste per 45 vjet.
Po sikur votuesit e PeDit te votojne LSI dhe te kapi Vasili 71 vota ku dop shkoni me gjithe Edvin juve? Tek LANAAAAAA

Jo-jo Gjembo, nuk po flasim per BQ por per bq e Palloshit, sindromin e tij.

Po boll o lumemadh, qe fillove prape biografite, por ne nje byth vend jemi, i gjete ti kusherinjte e nipcet, sikur eshte ndonje cudi qe jemi te gjithe te pleksur.

kjone luajti shume bukur karte ‘e kisha thene une, tani sbythu me liro karrigen bash’

keshtu e ka pokeri, here fiton e here humb

basha poker face, all in

Biografite na i ka lon trashegimeri Cuni i Sheqeres e pa to sbejme dot, por cere e djathte jeni juve …vec nipit Mongoloid te Satrapit nuk njof njoni te gjathte tek cadra. Kaqi, qe blloko rrugen nacionale…me Pulaxhiun Duka jo e jo, por qe jeni tu inkuadru edhe Koqo Kokedhimen me levizjen Zgjidhja ne koalicion.
Merrni Koqon e humbni Majlinden, Josefinen e Selamin. Levizje e mrekullueshme shahu…e kapet edvinin shah-mat.
Ka per te mor LSI 71 vota e PS ne opozite e ju me Edvinin tek Lana

po pse mor shoke demokrate, pse silleni si komunistat qemoti??? pse direkt me akuza, me biografi per kedo qe shan kryetarin.
Majlinda eshte demokrate e mirefillte dhe kurre se besoj se do behet socialiste. Shqetesimi i saj eshte real. Pse te sakrifikojne karrieren shume demokrate brenda partise per vendime unanime te bash-berishes?
Ore zoterij ne 2013 keni humbur zgjedhjet masivisht … a keni bere ndonje analize te mirfillte pse? Pse more zoteri humbet aq thelle … dhe c’fare ndryshoi me pas ne PD? Si more s’ka asnje surrat te ri?

Përplasja historike me mafian komuniste po afron

Kryetari i Aleancës Kuqi e Zi, Kreshnik Spahiu, ditën e sotme në një postim në rrjetet sociale edhe njëherë i ka ftuar të gjithë simpatizantët dhe miqtë e tij që me 7 maj të mblidhen në Kavajë në përballjen me mafian.

“Nē 7 Maj, populli do jetë përball mafies! Përplasje historike”,

1 Like

po dhe ju shoket kamuniste shpejt ja harrut “lidhjet me mafioze” dhe jaguaret 60 mije euro qe i perflitshit deri dje

3 Likes

Perplasje lexhendare. Niku xhigant do te perplaset me liliputin Elvis. Thuhet se ne krah te Elvisit do te jete ish gruaja e tij.

Minjte dhe anija :slight_smile: