Maksi

Loreta kishte mese dy sahate qe grindej atje ne dhomen e gatimit , dhe vetem kur u thye nje pjate , atehere heshti e inatosur dhe plot nerva. Maksi , nga dhoma tjeter kishte ngulur syte ne dysheme , dhe mendoi se me gjithe fjalimin e saj , Loreta s’ja kishte mbushur mendjen aspak. Loreta u vesh trash , hodhi shallin prej leshi ngjyre kadifeje rreth kokes dhe doli jashte gjithnje duke shfryre , e inatosur dhe plot nerva. Maksi vendosi ta veshtronte nga dritarja , por perpak ajo sa nuk u perplas me koshin e mbeturinave , ktheu koken nga dritarja , peshyu dhe eci drejt plot per plot me nerva. Pikerisht ne ato caste po pershendetej me Priftin , por shkallarja prej druri , gati sa nuk e permbysi pertoke , por shanci saj qe nje tip shtylle vogel prej druri e ndihmoj te mbeshtetej. Maksi mendoi se kish bere mire qe nuk I ishte qepur pas Loretes per ta shoqeruar ne ushqimoren e Halle Zakes. Por edhe po te kishte shkuar asgje s’do perfitonte. Pervec atyre Femijeve , qe nga kureshtja per te pare Deboren , do te dilnin shetitje dhe kur ta shihnin Maksin do te thoshin :;

  • Ua sa I bukur qenka ky qeni moj mami-
    Sepse kjo I ndodhte shpesh Maksit.

( Xha Tani ) Cerrik , Maj 1996

2 Likes

Dhe me besoni , sa me ka marre malli per Maksin .

1 Like

per nje moment, mendova se bohej fjale per burrin e loretes :grinning:
por qenka qeni i saj :grin:

Eh Pjero te ishte kaq e thjeshte proza e shkurter , besoj se te gjithe do ishin bere shkrimtar. Sidomos Shqiptaret , qe vetem ta degjojne e kopjojne , e Jo me ta shohin, ta prekin…

Xha Tani. Me pelqeu shume. Edhe pse e kisha lexuar, degjuar edhe here te tjera, eshte kenaqesi sa here qe e lexoj.

Faleminderit per komplimentin dhe aq me teper inkurajimin qe me jep Nit Roshi. Por sdi pse kto dite me pelqen Proza sesa Poezia , edhe pse pa kte te fundit , une nuk jetoj dot. Ja keshtu jane gjerat…

1 Like

immagine