Manikeizmi i dukshëm i Njeriut të Padukshëm (The Invisible Man – film

“An Invisible man
sleeping in your bed
Who you gonna call…
Ghost-busters!
I ain’t afraid of no ghost…”

tre vete gjithsej e kan hap linkun. Misteri eshte: a ben pjese nder ta edhe ish-sekretarja?

korriku, meqe ti i ke qef filmat bardhe e zi te epokes moraliste demokristiane dhe te kohes se Kinostudjos Shqiperia e Re, kape ket filmin e Kurosaves (akoma gjen perla ne jutub), qe tregon se si “komandanti i postes kufirit” kur erdhi demokracia la vetem gruan ne shtepi te bubrronte ne dollapin e kujteses te virtutit metaseksual, e per vete shkoi ne bordello te çlironte fantazite e veta seksuale frojdiste te tregut te lire dhe seksit te lire. Grun e mbetur vetem pa mbrojtje, e ngrejten zgupthi ushtaret e postes se kufirit brenda ne dollap. Ish-komandanti i postes se kufirit ne bordello takoi gruan e te vellait te vet qe kishte braktisur gruan per tu bere “komandant i postes kufirit” qe ndalon hyrjen e meksikaneve ne atdhe. Kryqezim fatesh njerzore qe takohen ne bordello (Teoria e Prasit):

Eshte i Mizoguchit. Nuk bente Kurosawa filma te tille

lapsus, sepse une, ndryshe nga ty e vlersoj shume kurosaven, per mu Kurosava eshte njishi i japonezeve. Kur shof filma un kam hall tjeter, qe nuk eshte hall kinofili. Nga pikpamja e kinofilit e pranoj, ky eshte film i modh, dhe mu me ka pelqy shume, nuk e kisha pa me pare, e pashe dje deri naten vone. Shume, shume me ka pelqyer, do ta shof prap mbas do kohe. Dhe shijen e vertete e ka kur mbaron filmi, si kafja e mire qe e shijon vertet mbasi e ke pire se te len nje shije ne goje qe vazhdon ne kohe.

qe ta sqaroj ndryshim qe kam prej teje, se ka rendesi qe edhe ndoshta kupton ku vertet e kam hallin un, e pse nuk merremi vesh bashke e bejme sherr, megjithse shume gjera na afrojne. Ka ca gjera kryesore qe na largojne ne skaje te njerzores dhe mbinjerzores. Un nuk e kam per turp te quhem moralist, dogmatik, fanatik o çfar te dush tjeter fashist apo komunist, apo fuks, apo “komandant i postes se kufirit”, perkundrazi, jam me se i sigurte qe ka ca parime qe nuk preken. Jane shume pak, nja 2 a 3 parime jane, pastaj je i lire te besh çfar te dush, bile liria e vertete eshte e siguruar nga mosprekja e ketyre parimeve. Dhe ky nuk eshte besim fetar, si psh te krishteret apo myslimont e nershem qe besojne, un jam i sigurte qe keto parime jane te verteta dhe funksionojne, qofte per eksperience personale, qofte per vezhgim te eksperiences te se tjereve rreth meje e me larg meje, si ne rastin e filmit qe rrefen Mizoguchit. Filmin une e quaj eksperience te Mizoguchit, qe eshte eksperience e vyer si artistike dhe estetike, por kryesisht sepse mbeshtet ne nje parim: mos tradheto bashkeshortin, e ke ne film. Perseris jo pse eshte shkrujt ne Bibel apo ne Kuran, por sepse eshte shkrujte ne fimin e Mizoguchit. Ne kete kuptim dhe vetem ne kete kuptim, nuk e kam fare problem ta quaj Mizoguchin njishin japonez dhe jo Kurosaven, dmth nje veper arti duhet te thote te verteten ne fillim, pasta rreth kesaj te vertete parimore vishet me flutra, xheste dhe jeroglife japoneze estetike. Jam edhe une ne gjendje te kuptoj dhe te ndjej se estetizmi mizoguchitian qendron me lart se ai kurosavian, por nuk jam shume i sigurte per çeshtjen e te vertetes qe tek Kurosava e ve re sheshit. Nese ti me tregon te kunderten, bujrum, edhe une ate dua, nuk eshte se jam fans i fiksuar me nje person per tu duk si i veçante para te tjereve. Ti me deshmo te kunderten, dhe un minimumi do ja shof te gjitha filmat Mizoguchit, se pak kam pare prej tij.

un jam nga ata qe kam hap temen tende, por nuk kam hap linkun sepse lexova ato dy rreshta te fillimit qe duken ne teme. Besoj se tani e ke te qarte perse. :slightly_smiling_face:
Shtoj se nuk ka asnje keqdashje ne veprimin tim, eshte thjesht vetembrojte, vari hejbet kalo tutje edhe sikur Shekspiri me qene, njesoj sikur largohesh ne rruge nga nje skapamento makine qe leshon tym kuterbonjes, ose nga nje gango i rrezikshem, ne me lazem!

good thriller. flet per narcizismin patologjik dhe manipulimin ne marredhenie dhe me gjere.

square, mirse u duke perseri, dhe faleminderit shume nese je ti qe riparove hekurishtet e ndryshkura te Peshkut.

1 Like

Hollow man, shume i bukur, si dora e Verhoeven …
subjekti interesant, Verhoeven te ben te biesh ne kurthet qe ne i ngreme padashur me veten tone

ok, kur thua qe ne titull njeriu i padukshem, nuk le shume per te intriguar. Nuk pershfaq ndonje gje tw madhe. Personazhi kryesor, luan rolin e nje te cmendurw histerike, qe ne fund triumfon, nje klishe e sterperdorur ne skenare te tjere thrillerash.
Kish dale nje film mbi berlusconin pashe, i sorrentinos, gjendet te faqja e filmave, po e shof sa pa e hequr. E di si mund ta kete trajtu figuren e berlusces, po hajt mo. Loro quhet…

nderroi jete Ennio Morricone :pensive:

humbje humbje

regjizori dhe muzikanti njit e njit ne shkollim te detyruar per kalamojte e fillores:

korriku çer lesh humje e modhe, Morricone paska qene fashist. E drodhe ene ti m’duket:

Nella mia famiglia, il fascismo non l’abbiamo vissuto come un dramma. Però quando il Duce annunciò la dichiarazione di guerra mia madre, che lo ascoltava alla radio, scoppiò in lacrime, e io con lei.

Però quando vidi le sue (il Duce) foto, appeso al distributore di piazzale Loreto, mi commossi. Piansi anche per il re, quando perse il referendum e fu costretto all’esilio.

1 Like

fashist eshte qe c’ke me te Morricone, perderisa Nexhmije Hoxha u be fashiste me 4 vjet instituti nena mbretereshe. Por Morricone fashisti eshte statuje e muzikes se hollivudit e kinemase italiane kurse Nexhi qe e luftoi fashizmin gjithe jeten eshte plehre.

korriku, edhe ti e shave nexhin? çer ju ka picku te gjitheve keshtu ne amerike qe nuk po leni statuje ne kembe?
me duket se virusi paska pas pasoje edhe delirium tremens statujm.

pastaj Morikonija ka qen edhe komunist. Prit pak ta gjej frazen.