Marrja e shtetësisë gjermane/NDIHME

Mirëdita
Me duhet ndihma juaj lexues…
A ka ndonjë në këtë forum I cili k eksperience me ldorëheqjen e sht.shq./marrjen e asaj gjermane?

Atehere…ambasada shq.në berlin është off…marrë rregullisht në tlf.cdo dite, kam shkruar Email dhe asnjë s pergj. Terror!!!

Ne faqen e tyre online ka disa info konfuze…

Di ndonjë ptej jush cilat dok.prindi im përmes autorizim duhet të më dergoje?? Jam martuar me një danez, kaM një femije më shtetesi daneze dhe jetojnë të 3 në gjrm. Martesa apo lindja e djalit tim nuk është regjistruar në shq…
Natyrisht jo…është irrelevante, apo jo?!

Ndihmë pls…

Nuk te duhet fare kontakti me ambasaden. Ndiq ato udhezime qe te jane dhene aty te faqja dhe shiko ca forume shqiptare. Eshte nje proces i gjate dhe qe kushton.

E di…procesi mund të zgjasë 1-2 vjet…
Ath.si rezidentë në shq.me duhet ende ''Vërtetim nga Kryetari i Njësisë Administrative në Shqipëri për regjistrimin si banor i njësise"
Certifikatë martese sikurse dok.e tj…duhen te përkthehen dhe noterizohen në shqip ne një zyrë në shq.apo gjrm?
“Certifikatë familjare shq.”??? Jetoj tashme prej 8 vitesh në gjrm.familja ime/burrë &djale po ashtu…

Sry…janë sh.pyetjw ingeborg…Ingeborg tingëllon danez…a ke eksperience ???

Sry…pyetja ishte…si rezidentë në gjrm.prej 7 vitesh me duhet ende “Vërtetim nga Kryetari i Njësisë Administrative në Shqipëri për regjistrimin si banor i njësise” apo???

Nese ke ndonje njeri ne Shqiperi ti bej keto dokumenta eshte ne rregull po ti duhet te ikesh ne vendlindje per te dhene ndonje firme tek noteri, nese nuk e ke bere autorizimin. Pjesen tjeter besoj qe duhet ta marresh ne Shqiperi. Per legalizimin e dokumentave: varet se ku e ben aplikimin per pasaporte, ne Shqiperi apo ne ambasaden shqiptare ne Berlin, me poste. Ti ku do qe ti fusesh dokumentat? Ne Berlin apo ne Shqiperi?

Po te duhet.

Heyy…flm për përgjigjen dhe kohën tende…
Ath.plani është te autorizoj mamin :wink: përmes autorizim tel një notar në gjrm.për të marrë dok.
Të ikja në shq.nuk eshtë e mundur…puna etj…

Se kam idene fare… do doja përmes ambasades…problemi është se asnjë së merre mundin të marrë tlf.në dorë nga representantet tane më berlin…marrë konstant në tlf.dhe I vetmi feedback është një melodi e vjeter…

Çfarë do më këshillojë ti…
E kam te pamundur kthimin në shq.tani…

Me te degjuar e kam, Danimarka sikur e lejon dy-shtetesine! Nese po, besoj se do jete me kollaj marrja e shtetesise daneze krahas asaj shqiptare, sesa heqja e shtetesise shqiptare, qe (po me te degjuar e kam) kerkon siklete zyrash e shkresash. Sidoqofte, regjistrimi i femijes edhe ne gjendjen civile shqiptare, para heqjes se shtetesise shqiptare nga ju, mendoj se ka nje perparsi per femijen, pasi Shqiperia e njeh dy-shtetesine.

Nga e shkrujtmja dukesh sikur je bo piefke prej kohesh.
Fol me behordet e kreisit tat dhe nese ploteson kushtet terhiq formularet. Mbas kerkeses te kreizi merr nje nji bicim vorabzustimmung qe duhet ta paraqitesh te presidenca shqiptare per lenien e shtetesise shqiptare. Rruga nga ambasada eshte e gjate. Xhep Mejdani ka pas kerkesen e njonit ne tavoline dhe se firmosi per nja kater muaj.
Mbasi ke marrre vertetimin qe nuk je shqiptare nga Jari, dorezon formularet te kreizi jot, pret ca kohe dhe ja ku u bere edhe ti nje nette mit deutsche.

Nga te dhenat e tua nuk kuptoj dicka: Ti jeton prej 8 vitesh ne Gjermani me bashkeshortin tend danez. A ka pasaporte gjermane ai? Nese po atehere eshte ne rregull. Po nese ai nuk e zoteron pasaporten gjermane dhe ka vetem ate daneze, ti nuk mund te aplikosh per lenie shtetesie. Duhet te jetosh te pakten 10 vjet ne Gjermani. Ndryshon puna kur je e martuar me nje shtetas gjerman. Atehere te shkurtohet koha e qendrimit. Ndoshta e kam gabim po une keshtu i di rregullat.

Jo… duhen vetem 8 vjet… dhe po…ai është vetëm danez…
Djali me shtetesi të dyfishtë nuk duhet patjeter…tani ka prioritet mami :wink: më vone dhe djali im…
Mora dok.nga Landkreis për të hequr dorë nga sht.shq.
Tani më duhet vetëm të grumbulloj dok.unë e kam te pamundur të kthehen tani në shq.jam në marrëdhënie pune…
E di…ka për te zgjatur…

Ndaju nga danezi, martoju me nje kosovar me pasaporte gjermane, dhe boom, u kry!

Tani shko te ndonje Ausländerbehörde dhe informohu per aplikimin e pasaportes. Ky eshte hapi i pare. Do te te kerkojne certifikate lindjeje nga shqiperia. Pjesen e tjeter te dokumentave e merr kollaj aty ne Gjermani.

…me rreth jeshil??? Dmth.???

Drejtuar Ingeborg… Certifikatë lindje e kam …në gjuhë të ndryshme… me duhen dhe 5 dok.të tjera…

Pyetje. Krejt dok.duhet te dorëzohen të zyra e presidentit te shq.apo sërish xhiron nga shq.në gjrm.dhe me pas ne ambasade???

Ok…do marrë në tlf.auslånderbehørde… procedura s më është sh.e qarte…

Cert.lindje …për mua apo djalin??? Sht.e tij shq.mund të prese…hehhe

Heqja e nenshtetesise eshte vetem ne letra . Merr ne fund nje kofirmin le te themi ,nga presidenti qe nuk je me shtetas shqiptar por ne te vertete do jesh akoma aty e rregjistruar . Ne gjendjen civile do jesh akoma si me pare dhe emri yt do jete ne listat e zgjedhjeve . Flas jo vetem nga pervoja personale por dhe nga te tjera . Kjo sa per info.
Dhe dicka .Nuk zgjat me shume se nje vit

Certifikate lindjeje per ty. Ti duhet te sigurosh njehere Einbürgerungszusicherung qe ta jep Ausländerbehörde. Ky eshte hapi i pare i aplikimit. Mbasi ke marre Zusicherung vazhdon me fazen e dyte: Merr dokumentat qe te duhen per ne Shqiperi ose sipas deshires per ne ambasaden shqiptare ne Berlin. Pse e shkruan kaq keq shqipen? Ke shume vite qe rri jashte?

Hejj prape…; )
Einbuergerung Zusicherung e kam marrë tashmë …
Do doja te aplikoj përmes ambasades…do ishte me praktike… problemi eshte: ska frymë të marrë tlf.apo të pergj.përmes email… - çfarë duhet të bej???
Mmhh…me përditën time flas ne gjrm.në shtepi danisht… shq.ska shans ta harroj…është gjuha ime…hhhehhh…

Kur do hiqni dore nga sitemi I seksereve ?! Shko ne ambasada dhe atje te japin te gjithe informacionin e duhur cfare documentash te duhen ! Ose kerko ne internet on line ambasaden gjermane ne shqiperi dhe shiko linkun e ambasades !

jo me komentin tend moj alba me rreth te kuq, qesha me komentin e Albes me rreth te jeshilte.