Masakra në Vlorë, kapet autori i dyshuar

Gjendja kulturore dhe ekonomike jane baza e ketyre tragjive te dhimbshme. Pyes veten shpesh nese eshte akoma ose jo i nevojshem, si mjet parandalese, denimi me vdekje.

vapa e tmerrshme, si duket ua prish neurot e trunit disave.
gjyhna femijet e pafajshem,

Vertet eshte vape e tmerrshme Pjer, edhe un po e vuj shume kte vape.

Here pas here me hypin nervat aq keq sa te kem nje mitraloz e ta zbraz mbi ca peshq, biles t’ju hedh edhe disa shishe molotov e t’i shoh te pjekur ne tigan! :stuck_out_tongue:

a haaa, prandaj qenke s’mur ti :grinning:

thuaj shyqyr qe kemi kondicionatorin qe nga kriminele na kthen ne njerzore!

Nese vetja qe ke pyt s’te ka kthyer akoma pergjigje Leo, kjo ndodh sepse ka njerez qe vrasin ne mes te dites me gjakftohtesine me madhe per motive madhore (si psh per pare apo informacion/pushtet), pervec psiqikeve qe vrasin diten e naten me gjaknxehtesine me te madhe per motive te dobta (si psh akuza per pulat e detit), keshtu qe mos kujto se ekzistenca e denimit me vdekje do trembe psiqiket anembane, sepse ata nuk e kane problem ta vrasin vete veten e tyre kur t’ia japi truri, pasi ai nuk vret per pare dhe pasuri, sic vrasin robte perdite njeri tjetrin, literalisht dhe figurativisht. Gjithmone nese motivi i vertete i vrasjes ka qene akuza per vjedhjen e pulave.

Nuk e di sinqerisht nuk e di çfare problemi ,mund te kene keta njerez, ekziston nje dhune ne Shqiperi qe ndihet ne fjale, ne veprime, gjestikulacione nje dhune gati barbare…te shohesh ne sy nje femije te frikesuar dhe ta vrasesh sepse nena e tij te ka thene se je hajdut… kjo gje eshte…nuk kam fjale…ndaj them mbase kete dhune dhune te madhe shoqerore ndoshta mund ta frikesoje sado pak denimi me vdekje? Denimi me vdekje ne kete rast sherben per ti thene edhe psikopaterve te tjere se ja keshtu do te perfundonim, eshte dhe nje forme drejtesie kolektive, perderisa sot ai person ne burg ka mundesi te dali…po edhe sikur te mos dale kurre, sa do ti kushtoje mbajtja gjalle e tij kolektivitetit…
Gjeja me tragjike eshte kjo do harrote brenda 3 diteve, siç gjithmone ndodh ne shqiperi. Per fat te keq jemi nje popull qe kemi kujtesen e peshkut te kuq.

https://shendeti.com.al/1600-persona-me-probleme-mendore-ne-vlore-rrezik-per-shoqerine/

31 shtete te Amerikes kane denimin me vdekje, plus qeveria federale dhe ushtria. Ne shtetet qe nuk aplikojne denimin kapital, niveli i vrasjeve eshte dhe ka qene gjithmone me i ulet. Nuk ka lidhje denimi me vdekje dhe ulja e nivelit te vrasjeve. Ndoshta do kishte me shume sukses po te beheshin fushata sensibilizuese qe te mos merren jete njerezish kot, pse shef shtrember apo pse i the hajdut pulash.

1 Like

Mesimi personal qe mund te nxjerresh nga kjo histori, qe s’ke cfare t’i besh koment, eshte te kujdesesh me menyren si komunikon me tjetrin, me apo pa probleme mendore te jete, per arsye qe te evitohet riprodhimi i dhunes.

Denimi me vdekje sherben vetem per te hequr qafe nje kriminel, jo per ta parandaluar krimin. Moralisht nje vrases eshte i fuqizuar nga nje shtet qe merr jete, thua se kjo e fundit eshte e shtetit ta marre. Nese kufijte morale te shoqerise ku jeton nuk mjaftojne per ta terhequr nga akti vrastar, nuk do te jete nje ligj.

Kjo moslidhja e vrasjeve me denimin me vdekje eshte nje nga gjerat me te gabuara qe thuhet. Duket me se miri ne thenien popullore “Frika ruan vreshtin”. Ne nuk kemi nevoje per statistika, se jemi te gjithe njerez dhe e dime qe frika nga vdekja eshte nder frikerat me te medha tonat, ne mos me e madhja, dhe e mendojme shume mire dicka kur eshte koka ne rrezik. Nuk e them dot ne menyre eksperti statistikash a ku di une per keto marredheniet e bashkelidhura ose shkak-pasoje, po kjo lidhja qe thua ti ne shtetet amerikane mes denimit me vdekje dhe vrasjeve mund te jete edhe anapolla, domethene shtetet ku ka pasur me shume vrasje jane detyruar te fusin ose mbajne denimin me vdekje. Ose p. sh. budallenj jane vende te tilla si Kina a Singapori, qe kane denime me vdekje per drogen per shembull. Dhe shiko sa i vogel eshte problemi i droges aty krahasuar me vende te tjera. Ose sic thone te ai libri “Freakonomics” autoret, a do te pakesosh rastet e ngarjes se makines i/e dehur. Beje krim qe denohet me vdekje dhe shih sa do ulen. Pavaresisht se edhe dje lexova dikur se per shembull, denimi me burgim te perjetshem eshte edhe me i keq se vdekja, eshte pak a shume vdekje e ngadalte, por sidoqofte njeriu e merr vesh kete pasi eshte ndodhur ne ate situate. E vetmja gje qe mund te thuhet me siguri sidoqofte, eshte se vetem denimi me vdekje nuk mjafton. Ka edhe faktore te tjere socio-ekonomike, sic thone.

1 Like

Nuk ka qasje tjeter te kesaj çeshtje perveç asaj pragmatike, se denimi me vdekje ul apo rrit numrin e krimeve?

Sigurisht, eshte edhe ajo qasja qe te pelqen ty, po ja qe ne po diskutonim per kete qasje, dhe jo per ate qe te pelqen ty.

Mu me pelqen vetem qasja qe pelqen te gjitha qasjet bashke, kte jom tu gri sallate ne 4 tema rresht: Merre me long se mishi u maru!

ANuk e di nese niveli i ulet i vrasjeve ka lidhje direkte me pasjen apo jo te denimit me vdekje me ate shtet, thjesht citova statistikat. Denimi me vdekje ka edhe nje te keqe tjeter, qe mund te denosh dike qe eshte i pafajshem. Plus, nga ana fetare. Zoti ta ka dhene jeten dhe po Zoti ta merr. Keshtu qe ka me shume argumenta morale per te mos e patur sesa per ta patur. Argumenti moral eshte tjeter dhe realiteti tjeter. Une psh nuk jam kunder denimit me vdekje por mendoj qe nje arsye pse nuk ka ate efekt parandalues eshte sepse ezekutimet nuk behen ne publik dhe nga ana psikologjike krimineli nuk e percepton dot c’do te thote te vdesesh me karrige elektrike ose I varur psh. Por ama po ta shikoje te piqet tjetri ne mes te mexhlisit, apo varur aty, mbase reagon ndryshe. Keshtu sic e kane keta death row, denohesh sot por te ekzekutojne pas 20 vjetesh dhe ne nje salle te mbyllur, ja kane hequr fare peshen denimit.

Po ai qe vret te denuarin me vdekje, a denohet me vdekje?

Jo, pranej eshte shpik shteti qe eshte guvernatori Ponc Pilati qe lan duart.
Shteti zhduk mekatin origjinal nepermjet sapunit Palmolive, vetem se nuk lan dot pisllekun e borxhit publik, qe ne fakt eshte materializimi i mekatit origjinal publik, i ndjenjes se fajit qe thu ti dhe Frojdi (gjermanisht Schuld ka kuptim njekohesisht te borxhit dhe fajit).

Dmth e qit prej penxhereje, e hyn nga dera.

Kohe e mjaftueshme per te dale nderkohe faktet nese ke qene i pafajshem :slight_smile: