Mbi çmimin "Nobel" në letërsi dhe Kadarenë

http://www.gazetatema.net/web/2016/10/11/mbi-cmimin-nobel-ne-letersi-dhe-kadarene/

U be ky Nobel-i i Kadarese legjende. Shkrim idiot, sikur e ka shkruar nje femije. Po e mori mire, po nuk e mori prape mire. Askush nuk detyrohet ta jape. Me kesoj lloj shkrimesh vetem dem i beni emrit te Kadarese.

1 Like

Sipas meje,kuptohet. Po te kishte Kadare pak dinjitet nuk do lejonte as afer fjales Nobel emri ti gjindej se lere per kandidat e pjesmarrje te permendej .Aq shume eshte konsumuar per kete qeshtje sa qe ka kaluar ne qeshtje limonade . Nje thenje thote : nje fitore e vonur te tendos nervat njejte si nje humbje .

Per here te pare qe me pelqen Tufa. I ka vene pikat mbi i. Sa per Kadarene ate as nuk e ngre e as nuk e ul marrja apo mos marrja e ketij çmimi. Tufa ka sjelle fakte qe shume shkrimtare te medhenj, qe kane bere epoke, nuk e kane marre kete çmim, e po ashtu edhe shume nobeliste te tjere jane harruar. Kadareja, ka qene dhe mbetet i madh ne tere korpusin e veprave te tija para '90. Ndaj une mendoj se ai duhet te teerhiqet nga ky çmim nepermjet nje letre publike pra thjeshte tua 10si atyre burokrateve te çmimit dhe te shikoje punet e veta. Ne palmarsin e tij ka aq shume çmime sa nuk ka vend edhe per Nobelin e diskutueshem.

1 Like

Akoma keta me kete binomin Kadare-Nobel? S’ka per ta marre ndonjehere, flijeni mendjen. Ai as ka qene ndonjehere ne diskutim si kandidature finale. Secili ka idete e tij, por arsyetimi i Tufes per inferioritetin e jurise ndaj gjuheve te vogla si ajo shqipe, nuk pi dhe shume uje. Kandidaturat kane qene kryesisht evropiane po, por ka patur edhe nga Nigeria, Mauritius, Bullgaria dhe Peruja, dhe Kadare s’ka arritur asnjehere ne ato nivele diskutimesh. Po te lexosh faqet shqiptare te duket sikur ka qene I dyti dhe gjithmone ka humbur.

Te pakten ka shkruar me pasion, kushedi (edhe) me qellimin e mire per t’u dhene zemer shqiptareve. Me kujtohet togfjaleshi ‘Zgjimi i ndergjegjes kombetare’ qe e perdornim aq shpesh ne 8 vjecare.

http://shqiptarja.com/Bota/2728/kengetari-me-fame-boterore-bob-dylan-fiton-cmimin-nobel-ne-letersi-379679.html

do ta marre pas vdekjes, ska ndonje te keqe. Rendesi ka te kete ndonje lek e te kaloje mire vitet e fundit qe i kane ngel.

Shendetin pa nobeli aty eshte.vitet qe vijne Jane me te shumta se ato qe ikin.