Më jepni një arsye pse duhet të protestoj ?!

busti-1

Nga Olsjan Topalli

Sot është Dita e Rinisë, në këtë datë 8 Dhjetor të vitit 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, banorë të qytetit “Studenti”, u bënë iniciatorë e protagonistë të kthesës së madhe historike: protestave paqësore që sollën rënien e komunizmit dhe lindjen e demokracisë.

Kjo ditë në tematikë të saj nënkupton protesta. Të protestosh për të drejtat e tua. Po unë për çfarë duhet të protestoj? Ju për çfarë duhet të protestoni?

Protestat janë një gurë i rëndë për një shoqëri demokratike… Por kjo nuk vlen për ne, për vendin tonë. Këtu protestat bëhen sa për formalitet, sepse zërin tonë askush se degjon. E kuptoj që jeni të fokur sa më s’ka.

Ndonëse nëpër botë ndryshimet e mëdha kanë ardhur nga protestat, tek ne në Shqipëri ska ndodhur asgjë, përveç asaj te 27 viteve më parë. Dhe janë pikerisht ata që 27 vite më parë protestuan e sot janë “spektatorë” majë “grataçelave” të tyre. Janë ata që sot shijojnë performacën tuaj të lodhur.

Po protestojme për demokraci, por a është kjo demokraci.

Pse duhet të protestoj në këtë vend që ska dinjitet, ku demokracia s’është gjë tjeter veçse një term në vendin tonë.

Pse duhet të protestoj ku askush s’mban përgjegjësi, thua sikur të gjithë të jenë pa faj!

Protestuam për taksat, energjinë, për çmimet e larta. Protestuam për gjithçka dhe zgjidhje morëm asgjë.

Me vjen keq për këtë vend por edhe të jetosh kushton shtrenjtë. Të gjithë ushqehen me servilizëm, ushqehen me premtime boshe. Shikojnë ku e ku të perfitojnë e në fund kur vjen puna tek të drejtat e tyre, të gjithe fshihen dhe heshtin.

Sa shpejt e harruat që 6 vite më parë në 21 Janar 2011 humbën jetën 4 vikima të pafajshëm, dhe ato si ju protestuan, kërkuan të drejtën e tyre, por në fund i vranë sikur të mos ishin asgjë.

Dhe sot… akoma nuk përgjigjet askush për vrasjen e tyre që dergjen nën dhe.

Protestoni more shpresë thyer protestoni! Shembeni nëse mundeni. Por ju sjeni si ata…! Ju sdo fitoni asgjë !

Një gjë të dini!

-Mos luani shumë me qeverinë, se askush s’ka dalë i fituar.

Budallenjte protestojne, te zgjuarit bejne revolucion!

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

“Luften e bejne heronjte, e perfitojne sharlatanet dhe e shkaterrojne maskarenjte”! 27 vite te tranzicionit shqiptar jane zbatimi ne menyren me perfekte te skemes diabolike te Katovices! E vetmja menyre per te shpetuar kombin dhe per te instaluar sistemin demokratik puritan eshte uragani popullor per te shporrur establishmentin aktual politik PD - PS - LSI!

1 Like

He mo jepini nje arsye ju qe jetoni aty se perse duhet te protestoje Olsi!!

Po ja nje arsye eshte se i fillon emri me O
Ça do me shume se kaq!

Ose le te bashkohet Olsi me Edvinin per Valbonen.

1 Like

Pse shkon aq larg mer burre. Per autostraden te bashkohen qe u bllokua nga shiu. Bile ka shume mundesi qe protestes ti bashkohen dhe te tjere qe e bejne tr-dr-tr me autobuza apo furgona.

1 Like

Ja pra, arsye per protesta ka, por duhen profesioniste thuaj.
F512143B-C6B1-4E3C-8D32-69745C166D43

3 Likes

akoma s’e ka pru kapo at kartolinen?

Pse ndodhet ne kryefaqe ky shkrim medioker?

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

kapoooo , ç’ne ti kundra pd mo.

1 Like

Më 21 Dhjetor, fati i Valbonës dhe i Shqipërisë është në dorën tënde! Valbona e Shqipëria ju thërrasin! Ejani para Parlamentit në Tiranë, në orën 10:00, ditën e enjte, 21 dhjetor.
21 dhjetori do të jetë kulmi i protestave 5 ditore, nga data 17-21, ku natën e datës 20 dhjetor, një grup aktivistësh do ta gdhijnë duke qëndruar para Parlamentit, për të kërkuar ndalimin e shkatërrimit të Valbonës, ndalimin e shkatërrimit të ligjit e Republikës së Shqipërisë!
21 Dhjetori hap kapitullin e mospajtimit absolut me fatin e Valbonës të vendosur nga mendësia e pushtimit dhe shpërfytyrimit. Nuk ka tërheqje por përpjekje deri në ngadhënjim! Me 21 dhjetor, Ti flet, ata dëgjojnë. Ti ecën, ata të ndjekin. Ti je sovrani, ata vullneti yt. Më 21 dhjetor, vullneti yt, do jetë detyrimi i tyre. Bëhu për një ditë kaltërsi Valbone dhe kthjelltësi demokratike. Më 21 dhjetor, Shqipëria për Valbonën, Valbona për Shqipërinë. Çohu sot, e nesërmja është një shekull! Ejani e bëhuni pjesë e historisë sepse ajo që po ndodh në Valbonë sot do të të ndodhë edhe ty nesër nëse ti nuk reagon! Valbona është e gjithë shqiptarëve, Valbona është e juaja!
https://www.facebook.com/events/508959632808688/

1 Like

Bjerini barbarë, bjerini!
Aty nuk ka as qytetare as intelektuale.Ku janë artistët, intelektulët,mbrojtesit e trashgimnise kulturore Lamja e Shkreli, shoqëria civile që nuk reagojnë për këtë barbarizëm?
Presin apo kane përfituar ndonjë llokëm nga barbaria se të tillë janë dhe vetë. Mjaftë më me fryrjen ne intelektualët, artistët, jeni të tillë si shërbim i të keqes duke përfituar nga shërbimi të keqes si dje dhe sot si shëmtirë intelektuale dhe kulturore.
Para syve tuaj se fundi u be baterdia e Parkut Kombëtar të Butrinit kanibalizmi ynë shtetëror politik, kulturor, intelektual, shoqëror dhe askush nuk protestoj.
Nuk ka terapi qe te sheroje cmendurine tuaj.Pasi shkaterruat Pyllin me pisha të Golemit, Shirokën, Lurën, Ohrin e Parkun e Butrintit tani u kthyet edhe nga Valbona.
Zoti ju mbahfte doren.

1 Like

Lumenj të kulluar apo tuba të praruar? Zgjedhja është e shqiptarëve! Lufto sot, të gëzosh mot!
Ditën e enjte, më 21 dhjetor ora 10:00, para Parlamentit!