Me mire nje Muslim Murriz apo nje Homoseksual ne Familje?

http://www.panorama.com.al/debati-per-lgbt-nano-replikon-me-deputetet-e-pd-dhe-manjanin-populli-i-prapambetur-se-ka-me-shume-myslim-murriza-sesa-gay/

1 Like

Murrizit si heq dot një presje.
Gazetaria shqiptare është për tokë me kohqe si ky

Ti e morre vendimin tat e une e respektoj: ti je krenar me pas Murrizin ne Familje.
Per shume te tjere mund te jete edhe pyetja kush eshte e keqja me vogel… pa qene Krenar

Murri është njeri me nivel, kam ca kokrra une në familje, që të shkurtojne këmbët.

Burrat e vërtetë shqiptar të kan marr gjak në vetull, e ata e mbajtën këtë vend për qindra vetë.

Murrizat e administrojnë këtë vend me mirë sesa lgbtqiu

1 Like

Nderkohe Muci eshte i mendimit qe Murrizi dhe kto kokrrat e tua qe ke ne familje e te shkurtojne kembet jane shkaktaret ose deshmia qe populli shqiptar eshte aq i prapambetur dhe Shqiperia eshte bishti i Evropit.
Por une nuk jam dakort me Mucin per aresyen e thjeshte qe une nuk shof ndonje prove te forte qe Murrizi dhe kto kokrrat e tua ne familje nuk jane homoseksuale. Dhuna ekstreme si shkurtimi i kembeve shpesh shkencerisht shoqerohet me tendenca homoksesuale te shtypura dhunshem nga shoqeria, dhune qe fatkeqesisht replikohet ne dhune.
Me pak fjale ate burra vertet mund te marrin gjak ne vetull por ka shume mundesi qe sa me te dhunshem te jene aq me homoseksual te shtypur jane. Kta te fortet…po te fortet fare a jane djemte me te vegjel ne familje?

2 Likes

Nuk janë homo jo, se të ishin homo sdo kishe fol shqip sot, por serbisht a greqisht, por muhabet për herë tjetër kjo

Se ju ka dal ju homo repres, dikujt i pëlqen keetolla more milet

Problemi i gay është se shpesh herë janë edhe bythqim ( jo se e marrin nga pas, por se jane bytheqimi në kuptimet e tjera të fjales)

Po jo mor vlla se ne ktu jemi per te zgjat argumenta e jo me shkurtu komet. Murrizat dhe Homot jane pasoje e prapambetjes apo shkaku, se sa per Greqishten e Serbishte kur une e shume te tjere nuk dim i llaf Sllavisht apo Greqisht eshte se nuk dum me fol Serbisht a Greqisht e jo se dikush na e dha ket privilegj.

kodra pas bregut

sjemi popull bytheqir, lbgtqiu le te rrije ne heshtje, te mos gre koke, se per bythe te vet e ka

edhe ne vende moderne europiene nuk e cojne koke sa ne albanistan

Po kush tha qe jemi popull bq, por shumica e familjeve ka nje Murriz ose nje sumshkrepse them une, por a perkthehet prapambetja ne Murriz e Pinder eshte pyetja por ti refuzon ta kapesh demin prej briresh

une po them qe shqiperia eshte e murrizajve e jo penderave, 99.99% jane murriza dhe proud

fati i penderave a karajve eshte se murrizat skane buke te hane, se po te ishin ne terezi do i shqyenin per bythe

Murrizat jan te nginj tu vjedh Shqiptaret e ti thu skan buke me hanger… shifu makinat qi ngasin sa kushtojne e sa buk nafte harxhojne. Smund te pranoj qe Shqiptaret e mij jane Murrizaj per me teper kur nuk jam I pindur qe Murrizaj apo Tritan Shehu a Dritan Shano …kta flamurtaret e anti-lgbtiqe… nuk jane Pindera te mcefet.

Shiko murrizin si burr, jo si hajn. Ai se ka barkun plot po ju sulet lgbthqm-ve
Çdo shqiptar do bëhej murriz

Romaket e lashte pajtoheshin me homoseksualizmin persa sa kohe i linduri ne Rome, i cili duhej te ishte burre i vertete, ishte ai qe bente penetrimin nje skllavi.
Ne kohet moderne psh murrizat mund te marrin kete rol per te ruajtur burrerine :p.

Shum mir e ke interpretimin e historise se Romes nga pikpamja pederaste, por ka progres historik edhe ne historine pederaste. Sot i pallo Marloni te gjithe, patrice, plebej dhe sanspapier qofshin, jane te gjithe ne pozicion horizontal ne dysheme te nje apartamenti te shkrete te Parisit, Marloni ju renkon siper duke i hedhur firomen mbi zverk. Halli eshte kush qendron mbi dy felet e nderzyera dhe nderkryera, dmth kush qendron mbi Marlonin, i cili qendron mbi gjithe te tjeret?

Dmth ndryshe nga sistemi piramidal romak: patrice mbi plebej, dhe plebej mbi skllever (ketyre te fundit i mbetej te pallonin vetem pula, derra, gomora, qe te afirmonin statusin e tyre social), sot ne epoken demokratike ngambrapa pothuaj se eshte realizuar i tere ideali i demokracise te rrafshet, nuk ka me sistem piramidal, me perjashtin te sistemit piramidal te sumes, ne maje te cilit qendron Marloni, poshte tij i tere njerzimi (me ca perjashtime t’mthojsh).

pa brire eshte edhe moda,tha.
ky len bythen peng me qan ne mode. menon se kshtu vret provincialin mrena vetes vet.
nuk bahet. si klajdi grific,heroi i “nje tragjedi amerikane”,ne fillim, ndau (vrau) grune me kap ket boten qe po i ofrohej,tash per me spikat ne eliten e metropolit, asht gati me u qi ene n’byth.

1 Like

Tritan Shehu absolut mbret. Me kujtohet se si ne nje debat mbi kanabisin citonte si argumente kunder thenie te Papa Franceskut. Eshte i math komplet.
Sa per temen mua me duket se kete debat po e bejne me shume kundershtaret e LGBT, ku secili do te zere vendin e pare duke u treguar sa me i ashper si flamurtar i vlerave familjare apo mos o zot i vlerave allvanose. Secili duhet te mesohet te mos shikoje punet private te tjetrit, sepse pastaj bie ne llomotitje thashethemexhije, nje ves i vjeter i popullit tone. Asnje prove nuk ka qe pranimi ne menyre normale i komunitetit LGBT ne shoqerine e pergjithshme demton familjen apo ku di une. Vlerat familjare demtohen edhe nga shkaqe te tjera, vec shihni numrin e larte te divorcit ne Shqiperi (dhe pak a shume kudo).
Per ta mbyllur: as une nuk kam rrespekt per homoseksualet and co. sepse do te ishte njesoj siklur te kisha rrepspekt per ndonje vetem se jeton te Pallati i Aviacionit.

1 Like

Ky është problemi, ata që jetojnë të pallati i aviacionit nisin e bëjnë terci e merrci, thua ska njerëz të tjerë ai vend. Pastaj del luja e bertet ‘pse skeni me shume respekt per ata të pallatit’

Nuk është qeshja se jane homo, por që sillen si bythqim karshi shoqërisë shqiptare

Imotho nuk e paske lexu Monolgun e Mucit. Ja ta permbledhi Lali jot tyna: Muci thote ndryshe nga ty qe Homot jane nje grusht njerezish e nuk ja vlen me bo kaq zallamahi. Per me teper shumica jane Murriza, Sheha e Shano po ene Mesila Doda qe kercejne me flamurin anti-homo per te ra ne sy e kta jan e keqja e ketij veni. Marloni osht tu pallu te gjithe vetem ne ondrrat e tua te qullta por nuk ka Marlona ende Shqypnia.
Mesila doda i akuzonte si nacionaliste e djathte homot se po mundohen te avancojne nje kauze te rreme ne shoqerine shqiptare per te terhequr fonde e para nga oksidenti. Pikerisht per ket arsye Murrizajt e Shanot e kapin ket kauze anti-homo per perfitime personale them una, per me ra ne sye si konservator e me u bo deputeta prap me ble makina ma te shtrenjta e me te mbedha ndonese nonji nga kalamojte e shumte te makina e modhe do qilloj homoseksual i mcefet.
Homot ne shqypnie jane te perfaqesuar keq por shume keq. Po shifsha Xheni Karajn, perfaqesuesen e Lezbikeve, tek programi i Arian Canit. Le qe e tallen e nuk ja dhane fjalen te shkretes per nje ore e ca por ajo kish ardhur ne skene e shoqeruar nga nje femer tjeter avokate si perkrahse, qe e perfaqesoj veten periher: Une praktikoj Seks Normal…Seks te Natyrshem.… nga frika se mos e paragjykonin e kjo ishte perkrahesja e kauzes. E kupton ti sa te shtypur qe jane homot atje? Nuk i mbrojne si duhet as perfaqesuesit e tyre.
Pse me nuk eshte e natyrshme qe dy femra te preken embel, te puthen me pasion e ti kendojne njona tjetres??? Po ne shume nga kto gjona ja bojme natyrshem femrave te tjera???
Nuk ka burra ai vend, se po te kishte burra, sejcili do shikonte gruan a zojen e vet dhe a ishte e sherbyme dhe e kurume si duhet. Perkundrazi burrecat rrine e pergjojne cer bojne Dylberat ne avlli te tyne me njoni tjetri se nuk i le kurioziteti delenxhinjte. Ja kshu…

meqe je talle me mu qe jam i math komplet, ne fakt pa arsye, ose per ato qe ju i quani arsye, dmth arsyet politike, qe siç e kam thene vazhdimisht, jane arsye dy felesh politike, pra arsye sume. Pra ne kuptimin abstrakt te fjales, ti ben pjese ne komunitetn LGBT. Pastaj se çfar ben ti realisht me brimen e sumes tende, nuk jam ne gjendje ta kontrolloj, e as nuk du ta kontrolloj, sepse “secili duhet te mesohet te mos shikoje punet private te tjetrit, sepse pastaj bie ne llomotitje thashethemexhije, nje ves i vjeter i popullit tone”.

Un mendimim per komunitetin LGBT nuk e kom dhone, se eshte me i rendesishem komuniteti TVLS (ta ve lala sonte), e LGBT eshte nenbashkesi e nje bashkesie shum me te madhe dhe te nje rendi me te larte. Mund te them vetem qe vetem nje loqe qe e mban veten per intelektual nuk ve re qe komuniteti LGBT, megjithse nje pakice (si hebrejte), kane nje effekt skandaloz mbi kulturen moderne duke filluar nga fillimi i shekullit te shkuar, gjithnje e ne rritje, me hov mbas luftes dyte botrore, e sot kane gjithe pikat kyçe kudo ne kulture, shkence, filozofi, art etj (njesoj si hebrejte). Mjafton te them qe kane ne dore 99,99 % fushen e modes e qe andej diktojne gjithçka ne epoken ngambrapa, sepse ne epoken ngambrapa gjithçka behet per mode.

Edhe diskursi yt eshte i modes.

kur nuk lexoj monologun e Muçit, pse te lexoj ty?

kete e them me verte, ka kohe qe un nuk lexoj me mediat, perveç kur jam i detyruar per arsye personale.

per kete arsye kam sjelle kengen c’e un aria te Gaber, qe eshte akoma e dukeshmen ne faqe. Un nuk jam hipokrit ne ato qe shkruaj, mundohem t’i ndjek.