Me propocional kombëtar Libra do kishte 2 deputetë, PDIU 7

Si do të ishin ndarë mandatet nëse në vend të llogaritjes së mandateve në bazë qarqesh do të ishte përdorur formula e propocionalit kombëtar? E para, Ben Blushi do ishte deputet dhe PDIU do të kishte 7 deputetë. Një miku im më dërgoi këtë tabelë.

Po bëja disa analiza me rezultatet e deritanishme të votimeve. Një gjë bie shumë në sy: favorizimi që u bëhet partive të mëdha nga përdorimi i formulës së llogaritjes së mandateve në bazë qarku, që buron nga kodi zgjedhor. Për kontrast, nëse sitemi do të ishte propocional kombëtar, atëherë do të fitonin edhe disa deputetë nga partitë e vogla (shiko tabelën), duke reduktuar mandatet e deputetëve të partive të mëdha. Për mua, e parë në kontekstin real, deputetët në Shqipëri nuk përfaqësojnë zona, por interesa. Tirana ka 34 mandate, mirëpo unë që jam banor i Tiranës nuk e di se cili prej të 34 është përfaqësuesi im!!! Pra, është përsëri propocional. - Gentjan Çera

Grafiku është i bazuar mbi rezultatet përfundimtare. Pa kushtin e pragut 3% dhe më poshtë me kushtin 3% të aplikuar

Eshte gabim kalkulimi se zakonisht kane prag keto formula, qe mund te jete 2 ose 3 perqind.
Nuk garanton perfaqsim te rajoneve dhe prodhon kriza qeveritare pafund, paqendrueshmeri.
Formula aktuale nuk eshte e keqe vetem se rajonet duhet te jene me te medha. kukesi psh me tre deputet eshte absurd. Dhe 1 vote me teper se kundershtari te marresh fiton 1 deputet me shume dhe gjithashtu u heq shansin partive te vogla.
Greqia ka fut prim per stabilitet.

1 Like

Dhe halla do ishte xhaxha

Sa i parashikueshëm shkabe :joy:

Blendi qenka vertet me kete LIBRA-n. Na iku nje Rilindas, po mijera te tjere u ngriten.

Pse nuk thua qe jam me PDIU-ne? Apo pse s’jam çam!? :joy:

Kolona “sikur” nuk permbush kriteret arithmetike. 2 deputete kane avulluar.

Varet si ta moresh…apo si ta kapesh…

Ben Blushi kapi 19 mije vota Socialistesh e Demokratesh te zhgenjyer ne rang Vendi…nuk u fut dot ne Parlament e ato vota shkuan kot…por jo fare kot…sepse automatikisht… i sherbeu LSIse dhe i dhuroji 1 deputet qe mund te kishte shkuar ose tek PDja ose tek Psja.
Urime Blusho, por te gjthe e dime qe politika ska moral por vetem shifra kokeforta…:coffee:

Po a nuk e deklarove vete ketu. Po m’u duk si nje pasion i castit, si nje trill rinor :stuck_out_tongue_winking_eye:

Blendo , si doli ajo Partia jote me , se spo me kujtohet emri , ai me mo , hajduti i lekeve te dritave , si e ka mer m…

Sfida po , Bojaxhiu tani u kujtova .

Te nxjerr PDIU-ja cam edhe po te mos jesh ti. Nxorri cemer ne Diber e ne Elbasan, te mos nxjerre ty ne Tirane?

1 Like

Oh terhiqem. Blendi eshte me Gjergjin, jo me Benin, u ngaterrova.

Mysybet doli. Kur do e formoni qeverine ju? Bejme koalicion ?! :joy::joy::joy:

Nuk bejme koalicion me tepsira dhe ftere , tani Kazanin e dume te gjithe per vete :joy:

Sigurisht ketu situata eshte hipotetike dhe shifrat keto thone , ska nevoje per koment ketu :wink: Ajo qe do mpelqente te dija eshte si do ndaheshin mandatet me te njejtin sistem por duke i shtuar dhe nje prag elektoral pershembull , 2% 3%?

:heart_eyes: Paulin nese do ulej pragu elektoral e jo duke u shtuar ne 2-3 % PeDi do merrte me pak se 40 deputete e PS me pak se 70 deputet, Sigurisht nje PD me 60 deputete eshte e pa-arritshme sido ta kthesh. Pragu elektoral i ulet me 3-4% ka qene ne fillimet e demokracise dhe i la pershtypje shume te keqe popullit skipetar e prandaj toleroji Dinozauret e Politikes Shqiptare te ndryshonin sistemin zgjedhor. Per nje vend si Shqiperia pragu elektoral 3.5-4% eshte normal kurse pragu 2-3% con ne mosqeverisje.
Sa deputet nxorri PeDi si perfundim…43 me duket :sunglasses:

Albanistan hesapi kapet tjetri duke vjedh e si rezultat fiton me shume vota nga shqipot .zografi 4 vjet brodhi boten duke hapur ekspozita personale me shpenzime udhetimesh Te paguara nga shqiptaret e nuk solli asnje investim te huaj .maqedonia ne prag Te luftes civile I ka terhequr disa investime te huja .shqiperia nen udheheqjen e ndritur Te zografit zilch zero nada .nuk eshte e qarte se cfare ekzaktesisht i eksiton pompinot e lebetitur nga fitorja e socialisteve .

1 Like

Ky i ka llogarit pa prag elektoral pra , nuk ka prag te llogaria qe eshte bere ketu , edhe sa per informacion zakonisht pragu elektoral ndihmon partine e pare edhe mundesia eshte qe me prag elektoral te rritet PS te shkoje ne 70 dhe jo te rritet PD.
Se tifoz e mora vesh qe je po qe nuk din dhe me numeru ja dhe kete tani e mora vesh. E para nuk ka asnje problem qe je tifoz , mjafton mos ti shohesh te gjithe si vetja , Sa per te dyten mos u merzit se ka dhe me keq :wink:

Nuk eshte e qarte cfare do te te eksitonte ty nga humbja e socialisteve.Dhe nuk eshte e qarte cfare te eksiton ty ne pergjithesi.Ia qaj.hallin partnerit/es tend/e nese ke

Pragu nekuptohet nga Perjashtimi…Kur Libra ka Marre 2.89% vota e Camet 2.91% vetem pa Koalicion…ne Tirane e Durres dhe nuk nxjerrin deputet, deputetet i merr PD e PS… duhet te kene mbi 5% te votes e ne ca zona deri 10% sipas Dash Shehut…Ky eshte sistem i komplikum i Kaq Islamit, Gjeni me shifrat qe di ene me numeru me mire se mu.

Ulja e pragut elektoral merr deputete nga PS e PD sepse 140 deputete jane e nese Camet e Blushi marrin nga nje deputet ne Tirane e Durres me afer 3%, 138 deputetet do ndahen mes te Mbedhjenve.