Me Shytin në Selanik

" … Përndryshe, mes shqiptarëve të emigruar rishtas në Greqi, shqipen e folur dhe të shkruar e gjen në faza të ndryshme: të gjallë, të ruajtur por të ngadalësuar, të dobësuar, dialektore, të prishur, në grahmat e fundit…"

Nga ky pasazh qe xha xhai yne i nderuar sjell, kuptojme se ku eshte komuniteti yne shqiptar ne Greqi. Ne pike te hallit.

Sa keq të vjen kur lexon vehbi again! Ky përshkrim është triumf I inferioritetit që përshkron përbotistët shqiptarë. Një kopje e gazmend kapllanit. Savron nga korça e bën pakicar. Më e bukura është shuplaka nga poetja greke! Pse nuk flet shqip o legen?? Ky shqiptaro-afrikani fliste anglisht me shpresën se do I linte grekët me gojë hapur! O mortje o mortje që su ha ju inferiorëve përbotistë! O shoku I majtë I albës së djarh-it! Gjithmonë me vonese faze. O much vehbiu,jeni demode për evropën !vetem në kamzë,adid-,abebë dhe sudanpini ujë akoma

Po pse te duket “triumf inferiorireti”
Edhe nese pranojme pohimin per inferioritet nacional si te vertete (edhe nese), nuk mund te thuash se je superior a qofte edhe barabar me boten, ne fusha te ndryshme zhvillimi si teknologji, organizim, matematike e shkenca, letersi e lende sociale…
Vehbiut i ka lene mbrese gjuha, organizimi, respekti dhe krejt eventi i librit. Ke folur me gjuhe te rende dhe po kthehesh ne nje diktator per hir te nacionalizmit.

o korrik,nuk po thotë njeri të mburresh apo të fryhesh kot! në sytë e grekëve(në këtë rast) mospërdorimi i shqipes nga një shqiptar është tregues kompleksi të thellë. dhe kjo nga një poete që në përgjithësi janë të majtë (më pak kombëtaristë). këta kujtojnë se po të flasësh anglisht do hapë sytë dynjaja! ideja demode se evropianët janë antikombëtaristë i bën qesharakë në sytë e tyre. u duket se duhe u hequr si njerëz pa atdhe ,pa komb,do të jenë ‘‘trendy’’! tufëzimi evropian që mishëron kjo kategori është shumë i dëmshëm për popullin e pangeshëm… heqja dorë nga rrënjet dhe kultura jote,vetëm e vetëm që të bësh servilin karagjoz të të fortit të radhës,lë shije të keqe te ‘‘evropianët’’.
servilizmi nuk është respekt,korrik

Vehbiu shkruan (mes te tjerash) se u gjet i nderuar ne eventin e librit, qofte permes prezantimit te librit te tij, qofte ne pergjithesi ne kete aktivitet.
Reagimi i tij nuk ka te beje me servilizem por eshte reciprok ndaj trajtimit te marre.

Turp per greket nese jane sic thua ti, por nuk mund te jene te tille te gjithe ata, aq me pak njerezit e kultures, te pakten pritja qe i rezervuan ketij njeriu te letrave tona deshmon kete gje.

Edhe autori e konfirmoi qe u zu vertet ngushte nga pyetja mbi te foluren ne shqip, e perderisa ai vete e pranon s’ka kuptim ta gjemosh me nderhyrjen qe bere.

Vetem inferioritet nuk gjeta ne shkrimin e Vehbiut. Ah po te ty gjej superioritet , por per fat te keq eshte nje superioritet prej idioti.

AV"…Veç të na kishin mësuar pak greqisht, në vend të njohurive auto-traktore në shkollë të mesme… ja një keqardhje e pashmangshme.)…"
Kabim .sikur te na kishin mesuar me shume njohuri teknike jetet e shqipove ne emigrim do te ishin me te lehta , me dinjitoze e me me shume prokopi per veten e per vendn.

Tamom e ke alba, ja psh un qe punoj me traktor ne Frosinone (informacion nga dosja ime qe me ka hap Katrori hahaha), kam honger dynjone derisa ja mora doren zanatit.

Ndersa xixa si polikums qe ka qene (edhe ky informacion i Katrorit hahaha) nuk ka pas nevoje per te mesu njohuri teknike qe tashme i dinte. xixa i ka marrë marë me traktor tere kodrat rreth e qark Tuluzes mbush me vreshta rrushi per te bo vere, njesoj si kodrat e Saukut rreth e qark Kombinatit ne vafti.

Tani seriozisht: njohja e greqishtes se vjeter dhe latinishtes nuk ka vlere perveçse kur behet kryesisht nga nje linguist qe studjon etimologjin e gjuha tone te influencuar nga greket dhe romaket. Qytetrimi greko romak tashme eshte i vdekur e i mbaruar me te tana. Kur vdes nje qytetrim ose nje epoke (Roma, Mesjeta), vdes edhe gjuha. Kjo vlen si mesim historik per mendjemadhsine e sotme anglosaksone. Per te vdek eshte me kollaj se me jetu, per nje çast vdiset.

Por si per linguiste, ashtu per traktoriste ka vlere te jashtezakonshme mesimi i gjuheve orientale, jo vetem per te ardhmen sepse lind andej nga lind, e nuk lind sa anej knej si t’i teket personave qe nuk marrin vesh nga traktori. Gjuhet orientale jane strukturuar ne nje menyre krejt ndryshe nga ato oksidentalet. Zoterimi i nje gjuhe orientale eshte baraz me zotrimin e nje mendesie dhe vizioni krejt ndryshe per boten. Duhet provuar per ta kuptuar tamom çfar po them. Me pak leksione e kupton kete gje kaq te vyer.

o vehbi,po po ta mësoj unë greqishten o burr i dheut meqë e paske merak të madh! veç me një kusht- të mos deklarohesh grek pastaj, se është punë dreqi kjo, se edhe marko boçar-ziu bëri një fjalor greqisht -shqip njëherë e njëkohë, dhe pastaj krijesa artificiale(grekët e sotëm) e qujtën hero kombëtar i greqisë, del edhe vangjel dulja dhe flet për poetin,shkrimtarin,mëmëdhetarin e madh grek andrian vehbidhis:rofl:

kur do te vesh ‘emoticon’, ler nje hapesire nga fjala pra jo ngjitur me te

(meqe jam, greket qe sapo permende nuk jane per t’u referuar se kaptine-shtrember pak a shume sic edhe shqupi tek ne. Ka te tille njerez cdo vend por varet sa te ‘dukshem/fuqishem’ jane ne politikeberje e kjo e fundit varet nga zhvillimi qytetar i shoqerise …)

Po tregoj edhe ktu nje ndodhi “delta pa dhembe” qe me ka be vaki pak kohe mbas renies se komunizmit. Ne njeren prej organizmave te sapo krijuara qe do na lidhnin me Evropen, takoj nje te njohur te vjeter qe kishte zene nje vend pllumash ne kete organizem per te “dale jashte shtetit”. Ky tipi nuk dinte gjuhe te huaja, perveç shqipes. Me tregoi se sapo ishte kthyer nga Brukseli, ku kishte ndenjur gjithe kohes si hu gardhi duke degjuar si flisnin te tjeret. Kur i kishin thene se perse nuk fliste, i ishte pergjigjur gjithe mllef:

-Pse te flas une gjuhen e ketyre, te flasin keta gjuhen tone!?:slightly_smiling_face:

1 Like

Njeriu ka nevoje per kulture te pergjithshme por puna eshte se nuk Te jep buke ne tregun e punes .nje tornitor ,nje hidraulik ,ekektrixhi etj qe ne I shihnim me prozvalje dikur ne shkolle ketej fiton $30-40 ne ore ndersa nje graduat I arteve liberale qe Te kenaq me muhabete filozofie historie ketersie etj perfundon roje nate me $7 ne ore .

Jane dy menyra te ndryshme jetese: elitare dhe pop, sofiste dhe pragmatiste, qiellore dhe toksore. Me fjale te tjera evropiane dhe amerikane. Meqe jeton ne Amerike, ti natyrshem ke zgjedh American way of dollar.

Ne parim, ç’te keqe ka kesh ambicje per te dyja? Psh hebrejte qe citon shpesh ti rekomandonin trashegimtareve te kishin dy zanate: intelektual dhe proletar. Kjo per arsye, meqe ishin gjithnje te persekutuar ne histori, neqoftese humbnin nje zanat, kishin tjetrin (si edhe une, humba punen si fuks ne Shqiperi, hop zura pune si traktorist ne Frosinone, ose si xixe polikumsi ne Tuluze). Dmth edhe nga pikpamja e interesit, dmth dollarit amerikan, leverdis t’i kesh te dyja.

Por edhe nga pikpamja e jo interesit sofist evropian leverdis. Psh Godardi i pjerdhur nga trute dje ne Kane tha nje nje shprehje pa kuptim futja kot qe nuk i kupto asnjoni “y sa i modh osht Godardi”:

… duhet menduar me duar.