Miliona europianë jetojnë të vetmuar

Eurostat ka kryer nje sondazh dhe rezultatet e tij tregojne se miliona njerez ne kontinentin europian jane aq te vetmuar sa nuk kane tek kush te trokasin as kur ndodhen ne hall.

Studimi gjeti:

Gjashte perqind e europianeve mund te pershkruhen si te vetmuar.
Burrat jane me te vetmuar se grate.
Qytetaret kane me pak njerez te besuar se ata qe jetojne ne fshat.
Te moshuarit jane vecanerisht te izoluar.

Sipas vendeve:

Italia ka problematiken me te theksuar ku 13.2% te atyre qe u pergjigjen thane se nuk kishin tek kush te shkonin nese e gjejne veten ne veshtiresi. Kjo shifer ishte 12/9% ne Luksemburg, 10.2% ne Hollande, 9.6 ne Portugali dhe 8.2 ne Letoni,

Çeket jane me pak te vetmuar me vetem 1.9% qw thone se s’kane ku te mbeshteten ne veshtiresi. Finlanda ishte gjithashtu mire me 2.1% dhe Sllovakia (2.1%), Suedia (2.3%) dhe Hungaria (2.8%).

Nje njeri i besuar

6.1% e te gjithe europianeve nuk kane as nje njeri te besuar ne jeten e tyre.
Me keq eshte Franca ku kjo shifer arrin 12.24%. Njerez te besuar nuk kane shume te pyetur edhe ne vende te tjera. Italia (11.9%), Maqedonia (8.7%), Holanda (8.3%), dhe Belgjika (6.8 %).

Qipriotet nuk kane mungesa miqsh, vetem 2% thane se s’kane me kete te diskutojne per problemet e tyre. Sllovakia eshte gjithashtu me mire se vende te tjera, 2.2%, Spanja po ashtu dhe Hungaria 2.3%.

Burrat jane me te vetmuar se grate. Ne mesatare, 5.6% e grave thote se nuk ka ku te shkojne ne raste veshtiresie, nderkohe qe tek meshkujt kjo shifer eshte 6.3%. 5.5% e grave europiane nuk kane me ke te flasin, ndersa nder burrat, rezultati eshte 6.7%.

Situata me dramatike eshte ajo e pleqve Ne Holande, 21.2% e atyre mbi 75 vjec thone se nuk kane asnjeri ku te shkojne per vizite. Ne France kjo shifer eshte 20.6%.

Burimi Euronews.

Qe te mos ndihen vetem, mund te blejne nje keshtu

Vete e kane ushqyer frymen vetmitare, tejet individualiste ne shoqeri ku edhe motra me vellain jane si te huaj me njeri-tjetrin. Keshtu, po korrin ate qe kane mbjelle.

Ne mos gaboj,edhe ju i jeni bashkuar asaj shoqerie per te marre te korrat e asaj qe eshte mbjelle aty.

Po, dhe shprehem gjithnje kunder kesaj fryme, sa kam mundesi. Pervec te shprehurit, bej edhe shume per njerezit nga ana humanitare e sociale. Fatmiresisht nuk me mungojne miqte e here pas here i kujtoj vetes qe ne shumicen e raporteve shoqerore kam ‘investuar’ e para. Do isha e lumtur po te shikoja te tjere qe ndjekin kete shembull.

2 Likes

Le te shkojne te lagjja me e mire ne bote, Komuna e Parisit, ku robt rrine bythe me bythe me komshiun dhe nuk ndihen kurre vetem. Ja pyet Shkaben, i cili qe kur ka ardhur ne Tirane, nuk e ndien me vetmine e fushave me terfil

Ashtu te lumte. Kundershtojeni ate fryme andej duke lene prinderit ketej t’jua varrosin kusherinjte e komshinjte.
Ah, se harrova. Dhe mos harroni t’u permendni lart e poshte leket qe u dergoni.

Une mendoj se nuk qendron problemi te individualizmi se ky, persa kohe qe nuk eshte i ekzagjeruar, eshte edhe i domosdoshem per shoqerine. Mendo se sa europiane te famshen kane punuar per arsye individualiste: Aleksandri i Madh, Kolombusi, Gete (qe i ati donte ta bente me patjeter jurist, po ai u be poet e filozof e i dha shoqerise disa nga veprat me te bukura) etj. Kolektivizmi e mbyt personalitetin e nje njeriu e nuk e le te zhvillohet talentin i tij personal. Jo me kot Inkuizicioni eshte quajtur dhe si periudha me kolektiviste e Europes. Pastaj shiko se sa i lumtur ishe ne kohen e Enverit, ishim te gjithe atehere kolektiviste.
Une e shikoj problemin te fenomenet si materializmi, karriera profesionale, konsumi, fama etj. Keta po i cojne europianet edhe ne borxhe me bankat. Njerezit nuk krijojne me familje dhe marrin rrotullamen drejt vetmise se kujtojne se koleget e punes apo njohjet sporadike do ti nxjerrin nga vetmia. Fenomen ky qe ka prekur me kohe edhe shqiptaret dhe do vazhdoj ti preke se edhe ne Shqiperi brezi i ri nuk jeton sipas traditave te paraardhesve te tyre.

2 Likes

s’d’un me na prish tabiatet qi s’na fusin

Pasojat e majtizmit europian.
Kur filluan goditjen e familjes,natyrisht qe e dinin qe do te perfundonin ketu.
Le te korrin ate qe kane mbjelle!

1 Like

Akua, lere entuziazmin menjane dhe shife realitetin ne sy. Ketu siç e sheh dhe vete, njerzit ikin ne pune ne mengjez e kthehen ne darke. Prindi ne Antwerpen, e puna ne Bruksel, e shpia ne Mechelen, dhe i vetmi mjet komunikimi mbetet telefoni, jo kompjutri se shume prinder ketu nuk dijne kompjuter, biles edhe telefonin e kane kabllor.
Une shof qe shume fshatra po boshatisen, kane ngelur vetem ca pleq, dhe siç shihet ky eshte nje sindron internacional, jo vetem ne Europe apo Ballkan.
Ne Portugali nje fshat kishte ngelur bosh, sa e bleu nje portugez ketu nga Antwerpeni per gjysem milioni euro, gjith ato toka e shpia bosh.
Nje kryetar komune ne Italine e veriut, iu ka bere thirje njerzeve nga e gjithe bota te vijne e te mbipopullojne komunet e tij te zbrazur. Biles ai iu ofron kushte lehtesuese dhe asistence per muajt e pare. Sajtin e tij e solla une para ca javesh, mirpo e harrova.

Majtizmi eshte ne pergjithesi kolektivist, shiko diktaturen e proletariatit se cfare prodhoi. Jane koncernet e medha qe duan shume fitime nepermjet konsumit.

Më mire vetem se ne shoqeri (miqesi) te keqe

ma mir i papallum kolektivisht se i pallum individualisht!

LOL! - do te thonte Moza. Flet korenti nga Amerika kapitaliste ku femijet ikin nga shtepia sa mbushin 18 vjec per pasojat e majtizmit Europjan.

  • In the 17 years between 1992 and 2009, admissions to skilled nursing facilities increased almost threefold, from 28 to 80 per 1,000 Medicare beneficiaries.
  • 1.3 million Americans now live in nursing homes. (2012)
  • In 1990, nearly 1 in 4 Americans age 85+ lived in a nursing home.
1 Like

njeriu ka shume shume pune per te bere me veten e tij, prandaj vetmia, para se te drejtohet drejt shoqerizimit/socializimit.

Inkuizicioni eshte periudhe???

po ky Kolombusi qe rri midis Aleksadrit dhe Getes kush eshte? Shoferi i autobusit?

nga komentet mund te kuptosh se cili jeten vetem si qen i zgjebos duke pallu individualisht lavatriçen, frigoriferin, televizorin.

çoç dinte Roy kur shkroi kete kenge…

Seriously,whats wrong with this guy.Ndonjehere do te doja qe Peshku te kishte ndonje psikiater,per te diagnostikuar ca kokrra ketu.

1 Like