Militanti i zjarrtë qëlloi për të vrarë kongresmenin republikan

Para pak ditësh në Aleksandria Virxhinia, kongresmeni republikan Steve Scalise u plagos tepër rëndë me armë zjarri gjatë një stërvitjeje bejzbolli, para ndeshjes tradicionale ndërmjet kongresmenëve. Scalise u qëllua nga James Hodgkinson për arsye politike. Hodgkinson kishte një listë me emra kongresmenësh republikanë të cilët kishte ndëmrmend t’i vriste. Hodgkinson, 66 vjeçari i cili mbeti i vrarë pas sulmit mbi kongresmenin Scalise ishte një mbështetës i zjarrtë i senatorit Bernie Sanders, dhe kundërshtonte me forcë në Facebook Presidentin Trump.

James Hodgkinson

Prej Marsit, militanti majtist jetonte në një makinë, larg shtëpisë së tij, në përgatitje për sulmin mbi kongresmenët republikanë. NYTimes përshkkruan në detaje këtu, gjendjen jostabël të vrasësit të mbetur në tentativë. Steve Scalise ishte fillimisht në gjendje kritike për jetën, ndërsa tani që shkruaj mjekët e kanë kategorizuar në gjendje “serioze” e cila shënon një përmirësim.

gëk-mëk gëk-mëk

Ncncnc si e katandisi Trump ate vend. Sa urrejtje e sa ndasi mbolli.
S’u mjaftonte injoranca amerikaneve qe as qumeshtin nuk e dine nga behet.

Ju atje plaset nga dashnia e madhe per njeri tjatrin :grimacing:

gek-mek

heshtje e thelle…

Po qe militant i majte dhe musliman te respektojne ketu ne PPU.
Pavaresisht se mund te vrasesh,perseri te justifikojne ne PPU…

Alternative facts?

Ai zbatoi Te drejte ne tij qe rrjedh nga amendamenti i 2 te i kushtetutes .te djathtet thone qe armet duhen per Te permbysur qeverine nese ajo behet tiranike .kete beri dhe ky .mejtoi se qeveriu kufizonte lirine e tij e ia beri bam.

Gjithsesi dhuna e tille eshte e papranueshme. Ne demokraci kundershtimi behet nepermjet votes e jo plumbit.

Nuk jam kondra por argumenti qe degjon rendom eshte i mbaj armet nese qeveria me hjek lirine ta permbys.caku se kur qeveria behet tiranike varet nga perception individual.

1 Like

heshtje varri…

Nuk besoj te jete aq muskuloz.

1 Like

Eh ca i bone keti poplli amerikon republikanet. E lujten menc! I qiten nga shpite, i hoqen buken e gojes, i ngarkun me taksa si gomere, i hoqen dhe serumin mjeksor qe mezi i ma gjalle, dhe ja ku jemi: “mejk kangres grejt egeeejn”.

Ke te drejte ne fakt,se demokratet jane me mjeshtra per tja u futur njerezve dhe ne fund ju thone Faleminderit!
Psh Obama mori per leckash dhe perzuri 2.5 milion emigrante( me shume se te gjithe parardhesit e tij te marre se bashku) dhe cuditerisht proklamohet si mbrojtesi i emigranteve dhe i te varferve.
Jetojme ne bote cudirash!

1 Like

Sado mund te ironizosh nje gje eshte e sigurte.
Qe te gjithe diktatoret ne fillim, me vendimin e pare,kane carmatosur popullin,gjoja per ta mbrojtur.
Me pas pastaj kane bere cfare ju ka dashur qefi,duke ditur qe njerezit nuk kane arme te mbrohen.

Megjithate liria ka koston e saj dhe fatkeqesisht edhe incidentet me arme,si ky ne kete shkrim,jane pjese e kostos se lirise.

ka ra morti :))

1 Like

Kush e percakton e sa eshte kufiri kur duhen rrembyer dyfeqet e duhet permbysur qeveria e si do Te realizohet Kjo permbysje?kodi penal American per momentin Te denon deri 20 vjet ne hapsane po Te propogandosh permbysjen e qeverise me force,

1 Like

Te them te drejten nuk e di se kush e percakton kufirin.
Por di qe te gjithe diktatoret ne vendimin e pare qe kane firmosur ka qene mbledhja e armeve.
Me pas ka bere cfare ju ka dashur qefi.

Per hir te se vertetes nuk jam ndonje tifoz I madh i armeve,por i mirekuptoj ata qe i mbajne per vetmbrojtje.

Eshte e vertete qe abuzohet shume me amendamentin e 2te nga e djathta,por edhe e majta abuzon shume me amendamentin e pare dhe nuk shprehet qarte per amendamentin e dyte.
Nga sa mbaj mend korifenjte e se majtes Obama dhe Kerry ne fushate elektorale hiqeshin si mbrojtes te medhenj te amendamentit te dyte dhe nga sa mbaj mend Kerry bleu dhe arme gjate fushates…