Ministrja norvegjeze: Emigrantë, përshtatuni

Ministrja e Integrimit dhe Emigracionit në Norvegji ka shkaktuar një “furtunë” reagimesh me deklaratën e saj të fundit drejtuar emigrantëve të rinj në vend. Sylvi Listhaug, e cila vjen nga Partia e Progresit, është shprehur se të ardhurit duhet të përshtaten me mënyrën e jetesës së norvegjezëve, të cilët hanë mish derri dhe pinë alkool. Pas reagimeve të shumta, ajo është shprehur se kjo ishte një mënyrë për t’i ndihmuar emigrantët të integrohen.

3 Likes

nuk e ka keq zonja ! -jane te huajt ata qe duhet te pershtaten me rregullat dhe zakonet e vendit ku shkojne dhe jo e kunderta…
faktet jane kokeforta. shoqeria multi-kulti qe eshte aplikuar deri me tani ne Evrope jo thjesht ka deshtuar, por ka rezultuar katastrofale ! nje pjese e madhe e emigranteve te dikurshem, madje edhe gjeneratat e dyta e te treta qe kane lindur ne Evrope, jane bere si ‘‘mish i huaj’’ per shoqerine evropiane sepse jetojne te mbyllur ne kulturen e tyre, te ndare , te paintegruar e te izoluar ne enklava. duke krijuar keshtu probleme te medha qe i dime te gjithe ; integrimi, ekstremizmi, terrorizmi etj…

2 Likes

Ka arritur puna gjer aty sa u kerkojne shkollave mos te servirin mish derri, bile te servirin mish vetem hallall; ne te kundert pretendojne se u shkelen te drejtat fetare.

mire, dakord. por si i behet kur ata (emigrantet) as nuk e cojne neper mend pershtatjen qe thote zonja…
Troc me thene, jo vetem keta te lindjes se mesme, por ne pergjithesi, nga imigrantet e perendimit vec nje pjese e vogel kane kapacitete te pershtaten mire, pjesa me e madhe kamuflojne identitetin ne publik duke e shfaqur ate ne privat. Aq arrihet. Objektivisht te flasesh, me cdo lloj emigrantesh.

Tjeter problem pastaj, qe perendimi duhet t’ia njohe vetes, eshte edhe refuzimi per te pranuar si te barabarte pjesen e cila mberrin te integrohet.

Keshtuqe evropa eshte akoma mbrapa me njohjen e problematikes se integrimit, mendoj. Perndryshe, ose ta kish mbledhur mendjen qysh kur u pranuan, ose te kete trimeri te shohe te verteten ne sy e te heqe dore nga hipokrizite e lirive e mundesive per emigrantet.

Dmth vegjetarianet do u perzekan nga Norvegjia. Te keqen e z. Trump, thuj. Po sa here shkohet hale perfshihet ne kete manualin e te qenit norvegjez?

1 Like

Ore Belul, kjo nxjerrja e bojes se multi-kulturizmit, te pakten ne kete blog emigrantesh eshte super ironike. Se ne pjatalarseve na jane hapur dyert pikerisht ne ember te tij. Perndryshe do ishim akoma mbrapa murit te Berlinit, a kanalit te Rrushbullit. Nuk e di ca kupton ti me integrim, qe robt te hane vishen etj njesoj, po as Kina e Maos nuk e pretendonte nje gje te tille. Per mua integrim eshte te gjithe te zbatojne ligjin. Dhe ke c’ke shkruaji ne ligj. Dhe multi-kultarizm eshte i vjeter sa njerezimi. Psh perandoria Otomane qe mbahet e prapambetur etj etj, gjithe diplomacine ia kishte lene grekeve te krishtere, se e benin me mire.

1 Like

me duket se nuk po me kupton mua…dmth ministren norvegjeze, por edhe mua bashke me ministren… -po flasim per nje kategori apo grup te caktuar emigrantesh, kryesisht ata te besimit musliman dhe specifikisht ata aziatiko-arabe. -nje pjese goxha e mire e ketyre, megjithe bujarine evropiane , politikat dhe ligjet e tyre (inkluziv multi-kultin), nuk jane integruar ne shoqerine evropiane… ose ose , nuk duan o vlla te integrohen .
mirepo kjo ka sjelle shume…shume probleme ne gjithe Evropen sot. -nuk po i perseris, se i kam thene me siper ato me kryesoret… atehere cfare duhet te bejne ne Evrope , te vazhdojne aplikojne te njejten poltike ,e cila thame ka deshtuar plotesisht ??! -jo, nuk mendoj… patjeter qe duhet ndryshuar politika edhe qasja ndaj kesaj kategorie emigrantesh ! mua me duket zhvillim logjik.

ki parasysh qe nese nuk do te kishim probleme te renda te integrimit sot me keta emigrante, nuk do te behej fjale fare per terheqjen e emigranteve te tjere, p.sh ketyre gjynafqareve qe vijne nga lufta nga Siria… pra do te ishin perthithur menjehere, pa problem nga Evropi… qe dmth: keta i kane bere goxha dem te madh edhe emigranteve te rinj, njerzve te tyre, qe ne fakt me se shumti (9 ne 10 veta) vijne pikerisht nga vendet muslimane aziato-arabe.

Po pra me sqaro cfare kupton ti me integrim. Konkretisht do te detyrosh dike te haje mish derri a luleshtrydhe? Une ta bera sqarimin tim, mjafton robt te zbatojne ligjin. Derisa ligji nuk ka gje per mishin e derrit (kot se u be shembull) ne dac haje ne dac mos e ha. Mbase Evropa duhet te marri ca eksperience nga Amerika. Prap jo se eshte parajse po sikur s’i ka ka keto probleme “integrimi.” Psh kam nje shok te ngushte indian, me kete te merr frika te shkosh ne restorant, se do shkoje te takoje guzhinjerin e te sigurohet qe enet qe do perdoren per ushqimin e tij te mos kene prekur mish (ate lloj feje ka, keta ne Indi mbajne nje si pune nape para gojes se mos u hyn ndonje mize padashje). Dhe te siguroj qe eshte i mbi-integruar, ne dac per kshu … a per ashtu…nga ata shoket e Pjerit dmth.

o derman, po nuk te thashe kot une ty qe ‘‘se ke kuptuar ministren ne fjale’’, por e ke marre ate shembullin e mishit te derrit tekstualisht… ja ta citoj edhe njehere se cfare ka thene tamam ministrja, si nje perpjekje e fundit kjo qe mbase kuptohemi bashke…:stuck_out_tongue:

“Mendoj se ata që vijnë në Norvegji duhet të përshtaten me shoqërinë tonë. Ne këtu hamë mish derri, pimë alkool dhe dalim me fytyrë zbuluar. Ju duhet të përshtateni me vlerat, ligjet dhe rregullat që ne kemi në Norvegji”,

-pra ministria ate po thekson: qe keta duhet te respektojne ligjet, rregullat dhe vlerat e vendit ku bujtin , si dhe ta kuptojne mire qe kane shhkuar ne nje vend me kulture krejt tjeter !
dhe te vijme tani te ‘‘mishi i derrit’’ qe te eshte fiksuar ty…:smiley: -me kete shembull kjo nuk po thote qe: ‘‘une do tju beje menune ditore juve ketej e tutje’’, afer mendsh. -por po thote qe: ato qe ju dini per njerzit qe hane mish derri, pine pije alkoolike, apo femrat dalin me minifund e fytyre zbuluar etj etj, jane harram… jane te semure…, profeti i ka bere lanet, jane armiq te islamit e kesisoj nuk duhet te kontaktojme me ta… madje duhen rrahur e vrare…, Jo pra, nese nuk arrini ta kuptoni e ta pranoni kete, mos hajdeni fare ketu !!.:slight_smile:

2 Likes

Po pra ate te thashe dhe une, keta po deshen mos te hane derrin, po s’mund te detyrojne te tjeret te bejne te njejten gje. Ky eshte shembulli i Amerikes. Thuaj ministres te sqaronet (mjafton te thote zbatoni ligjet), a te vije te hapi syte ne Amerike (sa pa ardhur Trumpi, megjithe per kete s’ka rrezik, nuk duket tipi i tij…), ku muslimani anti derr ulet ne tavoline ku valon derri e pija :smile:

Dhe sa per fiksim, per mua mishi i derrit eshte me i miri, nje berxolle te mire derri nuk ia kalon as vici, qingji a mish njeriu qofte. :stuck_out_tongue:

në këtë mes ka dy probleme. ku qëndrojnë shqiptaret,se ajo na intereson ,apo jo! integrim do të thotë përfshirje, ndersa asimilim zvetënim. shqiptarët janë tek kategoria e dyte, tek të zvetënuarit. njëlloj si në perandorinë osmane, të parët për të lënë me dëshirë identitetin e tyre. pra shqiptaret ,ndonëse një pjese e mire te paligjshëm ,gjëja e pare qe bejne është ndërrimi i emrit,mosmësimi i shqipes nga femijtë, dhe e fundit është zbatimi i ligjit. të tjeret bëjnë të kundërten ,zbatojne ligjin vëndas,por ruajnë identitetin e tyre kombetar.
dmth dhi e zgjebosur e bishtin përpjetë

1 Like

Danimarka e zgjidhi thjeshte, mire dhe bukur kete problem…Folkeparti qe eshte ne kualicion qeferises dhe udheheq ministrine e emigracionit…percaktoi qe numri i popullsise muslimane ne Danimarke nuk do i kaloi kurre 3,8 % te popullsise sipas programit te qeverise.Nje gazetar i pyeste refugjatet ne stacionin e trenit pse nuk kerkoni azil ne DK… po ata nuk duan te qendrojne …ikin vete tufa tufa …kthehen ne Gjermani…Suedia ka qene e sukseshme sepse po i kthen regugjatet musliman nepermjet nje shume te caktuktuar …"“vetem me deshire”" jane kther 2764 musliman kundrejt pageses ne 6 muajt e fundit…pa llogaritur ato qe kane detyrim te leshojne shtetin…pjesa tjeter do kthehen gradualisht , sapo Donaldi dhe Hillary dhe Putini … te hapin rrugen e kthimit…Norvegjia nuk u prek shume nga invazioni islamik…per shkak se mbas Andres Breivik qeveria u detytua te bllokoje te gjitha ligjet e vjetra …i doli te keqes para ne kohe me nje fjale …para se te fillonte invazioni islamik… Po kush do ngelen me qendrim te perhershem ne Skandinavi … SIGURISHT 2-3% …ATA QE DO MESOHEN TE HANE MISH DERRI…te tjeret jane tranzit , si hyjne …dalin…!!!

evropianet paskan mbaruar komplet, u dogjen nga qulli tani i fryjne edhe kosit. lemsh gjithe bota, luftra vuajtje emigrime masive, ç’popullime dhe mbipopullime.

Shteti social pengon integrimin se duke qene ne gjendje te mbijetojne edhe pa iu pershtatur shoqerise shtresa te caktuara nuk perfillen te ndryshojne .

2 Likes

dhe ne amerik ka shum emigrant nga te gjitha shtetet e botes perfshi shum nga kto vended islamike, por nuk degjojm nga kto budalliqet e mishit te derrit. ata mund te pretendojne cfar te duan po kush i pj**th ne b*th ata

Shiko se per keto ngaterresat e feve me dietat, besoj ka pas ndonje arsye. Psh cifutet e muslimanet nuk hane mish derri, dhe mishin tjeter e hane hallall (i kullojne gjakun). Me sa kam degju, derri do gatu mire, e sidomos ne ato vendet e vapes mbase kishte probleme. Kurse gjaku i mishit thone qe ben dem. Edhe indianet kane lidhje interesante midis fese (indu) e dietes Shtresat e larta nuk prekin mish me dore, kurse te ultat e hane. Se keto te fundit duhet te punojne e te kene vuxhut, kurse te lartat merren me “mendime.” Sidoqofte, mendoj qe cdo fanatizem (perfshire ate ateist) eshte i demshem, sidomos kur mundohesh t’ia imponosh tjetrit.

@Tirona-4ever: plako, cfare nenkupton me ligj ti: eshte dicka qe i imponohet popullit apo jo?

Po pra prandaj dhe ligji nuk duhet te merret me dietat.

“Thelbi është mësimi i gjuhës dhe gjetja e një pune që të mund të mbajnë veten”, tha ajo.”

Ketu mininstrja eshte konkrete dhe nuk mund t’ia mohosh qe ka te drejte. Por me çudit per çfare thote per te ardhurit te cilet duhet t’i pershtaten menyres se jeteses se norvegjezeve duke permendur pirjen e alkolit dhe ngrenjen e mishit te derrit. Nuk kuptoj perse permenden: nese i thote ne nje kontekst respekti per menyren e te ushqyerit te vendalinjve apo qe githashtu duhet te fillojne te hane ne te njejten menyre. Dyshoj se e ka per te dytin rast dhe kjo do te ishte fatkeqesi qe ne 2016 duhet te diktojme njerezit per çfare te hane. Ky eshte fashizem kulturor dhe perderisa i tille, debati mbi integrimin deshton pa filluar.